Toshkent shahrida joylashgan Oliy o‘quv yurtlari bank ishi, iqtisodiyot, banklarda buxgalteriya hisobi, makroekonomika, statistika va axborot texnologiyalari yo‘nalishlari bo‘yicha bakalavriaturaning kunduzgi bo‘limi oxirgi ikki kursida hamda magistraturaning 2-kursida ta’lim olayotgan talabalarga O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining maxsus stipendiyasi tanlov asosida tayinlanadi.
2018/2019 o‘quv yili uchun Markaziy bank stipendiyasi 1 fevraldan boshlab tayinlanadi. Hujjatlarni qabul qilish muddati — 2019 yil 1−15 fevral, ko‘rib chiqish va tanlov muddati — 16 fevral -1 mart.
Markaziy bank stipendiyasi har yili, bir o‘quv yili uchun, sentyabr oyidan boshlab, belgilanadi. Hujjatlarni qabul qilish muddati — 2−15 sentyabr, ko‘rib chiqish va tanlov muddati — 16 sentyabr — 1 oktyabr.
Markaziy bank stipendiyasi respublika hududida o‘rnatilgan eng kam oylik ish haqining
3 baravaridan kam bo‘lmagan miqdorda belgilanadi.
Markaziy bank stipendiyasini tayinlash uchun qo‘yidagi mezonlar belgilanadi:
• o‘quv jarayonida (so‘nggi semestr natijalariga ko‘ra) yuqori reyting ko‘rsatkichiga ega bo‘lishi;
• davlat tili, rus tili va bitta xorijiy tilni mukammal bilish talab qilinadi (IELTS/TOFFL sertifikatiga ega bo‘lgan nomzodlar ingliz tili test sinovidan ozod etiladi);
• iqtisodiyot va axborot texnologiyalari bo‘yicha xalqaro yoki respublika olimpiadasi g‘olibi yoki sovrindoriga ustuvorlik beriladi.
Markaziy bank stipendiyasiga talabgorlar Markaziy bank veb saytining maxsus sahifasi orqali elektron shaklda quyidagi hujjatlarni taqdim qiladi:
• nomzodning reyting (sinov) daftarchasi nusxasi;
• O‘zbekiston Respublikasida faoliyat yuritayotgan xorijiy davlatlar oliy o‘quv yurtlari talabalari uchun o‘rnatilgan tartibda fanlarni o‘zlashtirish bali to‘g‘risida ma’lumotnoma;
• dekanat yoki kafedraning tavsiyanomasi;
• nomzodning chet tilini o‘zlashtirganligini tasdiqlovchi hujjatlar, ilmiy ishlanmalari, ilmiy konferensiya va seminarlarda ishtirok etgan ma’ruza tezislari va chop etilgan maqolalari (agar mavjud bo‘lsa).
• Zarur hollarda hujjatlarning asl nusxalari talab etiladi.
Barcha hujjatlarni Markaziy bankning cbu.uz elektron manziliga yuborishingiz so‘raladi.
Stipendiatlar o‘z hoxishiga ko‘ra oliy o‘quv yurtlarini bitirganlaridan so‘ng bank tizimiga ishga joylashtiriladi.
Stipendiatlar bakalavriaturani tugatganidan so‘ng, Markaziy bankka ishga kirgan taqdirda, tegishli xalqaro moliya institutlariga tajriba almashish va mutaxassislik bo‘yicha magistratura yoki PhD yo‘nalish bo‘yicha o‘qish uchun xorijga umumiy tanlov asosida yuborilishi mumkin.

Центральный банк объявил конкурс на специальную стипендию, сообщается на сайте ЦБ.
Она назначается студентам по специальностям банковского дела, экономики, бухгалтерского учета в банках, макроэкономики, статистики и информационной технологии последних двух курсов бакалавриата и второго курса магистратуры очной формы обучения вузов Ташкента.
Стипендия в 2018/2019 учебном году назначается студентам с 1 февраля 2019 года до конца учебного года. Документы принимаются с 1 по 15 февраля 2019 года, рассмотрение и конкурс пройдут с 16 февраля по 1 марта.
В дальнейшем стипендия будет назначаться на один учебный год, начиная с сентября. Документы будут приниматься с 2 по 15 сентября, рассмотрение и конкурс пройдут с 16 сентября по 1 октября.
Размер стипендии Центрального банка студентам устанавливается в размере не менее трех МРЗП (608 тыс. сумов на момент публикации).
Для получения стипендии необходимы:
• наличие высоких рейтинговых баллов в учебном процессе (по итогам последнего семестра);
• знание государственного и русского языков, а также одного иностранного языка (кандидаты, имеющие соответствующие сертификаты IELTS/TOFFL, освобождаются от тестовых испытаний по английскому языку);
• предпочтение отдается участникам и победителям международных, республиканских олимпиад по экономике и информационным технологиям.
Подробнее с условиями можно ознакомиться на сайте регулятора.
Стипендиаты, после окончания бакалавриата и трудоустройства в Центральном банке, на основе общего конкурса могут быть направлены за рубеж в соответствующие международные финансовые учреждения для обмена опытом и получения степени магистра или PhD по специальностям.