Xabarga ko’ra, Namangan viloyatini kompleks rivojlantirish bo’yicha Dastur ishlab chiqildi. Dasturga asosan, viloyatida 2019−2020 yillarda umumiy qiymati 2,8 milliard $ bo‘lgan 1 ming 400 dan ortiq investitsiya loyihasi amalga oshirilishi belgilangan.
“Davlat rahbari ushbu loyihalar 39 mingta doimiy ish o‘rni yaratish, 1,1 milliard $ to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya jalb qilish va o‘zlashtirishni ta’minlashini alohida ta’kidladi”, deyiladi xabarda.
Shuningdek, viloyatda “Har bir oila — tadbirkor” dasturini amalga oshirish uchun 1 trillion so‘m ajratilishi ma’lum qilindi. Bu mablag‘lar hisobiga viloyatda oilaviy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashning yangicha tizimi joriy etiladi.
Namangan viloyatidagi tuman markazlarini obod maskanlarga aylantirish maqsadida har bir tumanga 20−25 milliard so‘mdan, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlariga kiritilgan qishloqlar va mahallalarga qo‘shimcha ravishda 2 milliard so‘mdan ajratilishi ta’kidlandi.

Для комплексного развития Наманганской области разработана программа на $2,8 млрд. Согласно программе, в 2019—2020 годах в регионе планируется реализовать более 1400 инвестиционных проектов. Об этом президент Шавкат Мирзиёев сообщил 1 марта на совещании в Наманганской области, передает пресс-служба главы государства.
Эти проекты позволят создать 39 тыс. постоянных рабочих мест и привлечь $1,1 млрд прямых иностранных инвестиций, говорится в сообщении.
Кроме того, из Фонда реконструкции и развития Узбекистана и других источников будет выделен 1 трлн сумов на реализацию программы «Каждая семья — предприниматель» в области. За счет этих средств будет внедрена новая система поддержки семейного предпринимательства.
Для благоустройства районных центров Наманганской области будет выделено по 20−25 млрд сумов каждому району, а также дополнительно 2 млрд сумов селам и махаллям, включенным в программы «Обод кишлок» и «Обод махалла».
Ранее Spot писал, что в Наманганской области открыли завод по производству велосипедов и мотоциклов.