Avtotest’ni monopolist korxonalar reyestriga kiritish masalasi ko’rib chiqilmoqda, xabar beradi Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi axborot xizmati.
Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 23 fevraldagi qaroriga binoan Avtotest Report MCHJ va unga tegishli bo‘lgan tashkilotlarning O‘zbekistonda yuridik shaxslarga tegishli avtotransport vositalarini boshqaradigan shaxslar (haydovchilar) malakasini oshirish faoliyatini yuritish bo‘yicha alohida huquqi bekor qilingan.
Yuqoridagilarga ko‘ra, yuridik shaxslarga tegishli avtotransport vositalarini boshqaradigan shaxslar (haydovchilar) O‘zbekistonda tegishli faoliyatni amalga oshirish huquqini beruvchi litsenziyaga ega bo‘lgan ta’lim muassasasida malakasini oshirish huquqiga ega.
Shu bilan bir qatorda, bugungi kunga qadar yuridik shaxslarning avtomototransport vositalari haydovchilarini malakasi oshirish faoliyati bilan shug‘ullanish huquqini beruvchi litsenziya talablariga faqatgina Avtotest va uning hududlardagi filiallari javob berishi aniqlandi.
Shundan kelib chiqqan holda, Avtotest avtomototransport vositalari haydovchilarini malakasi oshirish faoliyatini ko‘rsatish bozorida 1 yildan ortiq muddat faoliyat olib borayotganligi inobatga olgan holda Qo‘mita tomonidan MCHJni monopolist korxonalar reyestriga kiritish bo‘yicha o‘rganish va tahlillar o‘tkazilmoqda.
Bundan tashqari, yuridik shaxslarga tegishli avtotransport vositalarini boshqarayotgan shaxslarni ikki yilda bir marta malaka oshirish majburiyati faqat yuk va yo‘lovchilarni tashish faoliyatini olib boruvchi yuridik shaxslarga emas, balki ixtiyorida (balansida) avtotransport vositasi mavjud barcha yuridik shaxslarga tadbiq etilishi yo‘l harakati xavfsizligini, fuqarolar hayoti va salomatligini ta’minlash, yo‘l-transport hodisalarining oldini olish choralarini kuchaytirish maqsadida qabul qilingan.
Mazkur talab yuridik shaxslarning huquq va manfaatlariga to‘sqinlik qilayotgan degan xulosaga kelgan sub’ektlar majburiyatni bekor qilish bo‘yicha qonun hujjatini qabul qilgan organga yoki O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudiga murojaat etish huquqiga ega.

Avtotest могут официально признать монополистом, следует из сообщения пресс-службы Антимонопольного комитета.
В комитете напомнили, что в начале февраля 2018 года ООО Avtotest Report и его подведомственные организации утратили отдельное право на предоставление услуг по повышению квалификации водителей, управляющих автотранспортными средствами принадлежащими юридическим лицам.
Исходя из этого, водители имеют право повышать свою квалификацию в любом образовательном учреждении имеющем соответствующую лицензию.
Вместе с тем, на сегодняшний день, единственной организацией, имеющей лицензию на предоставление таких услуг, является Avtotest и его подведомственные организации.
Основываясь на изложенном, а также принимая во внимание факт того, что Avtotest более одного года ведет деятельность на рынке предоставления услуг по повышению квалификации водителей автотранспортных средств, Антимонопольным комитетом проводится изучение по включению компании в реестр предприятий, занимающих монопольное положение.
Кроме того, обязанность по повышению квалификации лиц, управляющих транспортными средствами, принадлежащими юридическим лицам, не реже одного раза в два года, принято в целях обеспечения безопасности дорожного движения, жизни и здоровья граждан, усиления мер по предупреждению дорожно-транспортных происшествий и распространяется не только на юридических лиц, осуществляющих деятельность по перевозке грузов и пассажиров, но и на все юридические лица, в распоряжении (на балансе) которых находится автотранспортное средство.
В комитете обратили внимание, что те, кто считает, что данное требование ущемляет права и интересы юридических лиц, имеют право обратиться в орган, принявший законодательный акт, или в Конституционный суд с требованием отменить обязательность повышения квалификации водителей автотранспортных средств принадлежащих юридическим лицам.