Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va O‘zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assosiasiyasi “O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!” eng yaxshi videoroliklar tanlovini e’lon qildi.
Tanlovda ommaviy axborot vositalari vakillari va mustaqil ijodkorlar quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha ishtirok etishlari mumkin (har bir yo’nalish bo’yicha mukofot 15 mln so‘mni tashkil etadi):
- “O‘zbekiston gastronomik turizmi”
- “O‘zbekiston ekologik turizmi”
- “O‘zbekiston MICE turizmi”
- “O‘zbekiston Ziyorat turizmi”
- “O‘zbekiston tibbiy turizmi”
- “O‘zbekiston etnoturizmi”
- “O‘zbekiston agroturizmi”
- “Jamiyatdagi xatti-harakatlar madaniyati”
- “O‘zbekiston hududlarining umumiyligi”
- “O‘zbekistonda xavfsizlik”
Gran-pri sohibiga bosh sovrin — “Spark” avtomobili beriladi.
Tanlovda ishtirok etishni xohlovchilar o‘zlarining ijodiy ishlarni DVD diskda HD formatda, ishtirokchilarning pasport nusxasi bilan birgalikda 1 noyabrga qadar tashkiliy qo‘mitaga taqdim etishlari lozim.
Eng yahshi videoroliklar 13−15 noyabr kunlari poytaxtda bo‘lib o‘tadigan “XXV Toshkent xalqaro sayyohlik ko‘rgazmasi” doirasida taqdirlanadi.

Национальная ассоциация электронных СМИ совместно с Государственным комитетом по развитию туризма объявила конкурс на создание лучших видеороликов на тему «Туризм в Узбекистане».
В конкурсе можно принять участие по 10 номинациям:
1. «Гастрономический туризм Узбекистана»;
2. «Экологический туризм Узбекистана»;
3. «MICE туризм в Узбекистане»;
4. «Зиёрат туризм в Узбекистане»;
5. «Медицинский туризм в Узбекистане»;
6. «Этнотуризм в Узбекистане»;
7. «Агротуризм в Узбекистане»;
8. «Искусство гостеприимства»;
9. «Туристский потенциал регионов»,
10. «Безопасность в Узбекистане».
По итогам конкурса экспертной комиссией в каждой номинации будут отобраны по одной лучшей работе, авторы которых получат по 15 млн сумов. Победителю вручат автомобиль марки Spark.
Итоги будут объявлены 14 ноября на Ташкентской международной туристической выставке «Туризм на шелковом пути».
Для участия необходимо предоставить видеоролик собственного производства HD формата на DVD-диске до 1 ноября 2019 года в Оргкомитет Конкурса социальных видеороликов «Путешествие по Узбекистану».