Gap nima haqida ketmoqda
Soʻnggi bir yilda bitkoin 500% ga, ethereum esa 1500% ga qimmatlashdi. Hozirda ular kapitalizatsiya boʻyicha $2 trilliondan ortiq boʻlgan ikkita eng yirik kripto-aktiviga aylanishgan.
Ayni paytda Oʻzbekistonda birja orqali kriptovalyutani qonuniy ravishda sotib olishning iloji yoʻq, ammo bu narsa tez orada oʻzgarishi mumkin. Shuning uchun, hozir ethereum va bitkoinning aslida nima ekanligi va ularning bir-biridan qanday farq qilishini bilishning ayni vaqti.
02
Bitkoin bu nima
Bitkoin birinchi raqamli valyuta boʻlib, dunyoning har xil nuqtasidan ikkita odam oʻrtasida qiymatni yuborishning muvaffaqiyatli usuli edi. Aslida hammasi shunday boshlangan.
Satoshi Nakamoto ismli kimdir (bir kishi yoki guruh) bitkoindagi har bir tranzaksilayalarni roʻyxatga olish uchun raqamli va tartibli tizim (blokcheyn) ni yaratdi
Bu ikki barobar xarajat qilish muammosini hal qildi. Shuningdek, bu bitimlar hukumat, banklar yoki korporatsiyalar kabi oddiy vositachilarning ishtiroki yoki aralashuvidan mustaqil ravishda amalga oshirilishini anglatardi.
Bitkoin birinchi marta 2009-yil yanvarida faollashtirilganida, deyarli foydali emasdi. Biroq oradan vaqt oʻtib, 2021-yil aprel oyida uning qiymati $65 mingga teng boʻldi.
03
Ethereum
Ethereum dasturchi Vitalik Buterin tomonidan yaratilgan boʻlib, u ushbu mavzudagi birinchi texnik hujjatni 2013-yilning oxirida chiqargan edi.
Buterin aslida bitkoinlar ishqibozi edi, ammo u bora-bora cheklovlardan norozi boʻlib, statik qiymatlarni tuzatishdan tashqari koʻproq narsani qila oladigan tizim yaratishga qaror qildi.
Uning gʻoyasi keyinchalik smart-shartnomalar deb nomlanadigan blokcheynga olib keldi, bu — oʻz-oʻzidan bajariladigan kelishuvlar boʻlib, unda baʼzi bir shartlar va kutilmagan holatlardan harakatlar zanjiri paydo boʻlishi mumkin edi.
Ushbu bitimlardagi yagona cheklov — bu ishlab chiquvchilarning tasavvuridir, xolos.
04
Ethereum bitkoindan nimalarni oʻzlashtirgan
Asosan — tranzaksiyalarning yigʻma yozuvlarini almashadigan markazlashmagan kompyuterlar tarmogʻi boʻylab ishlash gʻoyasi. Ikkala tizim ham ochiq koʻrinishda va ochiq kodli dastur asosida qurilgan.
Ushbu turdagi tekshirish tizimi ishning isboti deb ataladi. Ular baʼzida energiya isteʼmoli va ifloslanishida tanqid ostiga ham olinadilar. Hisob-kitoblarga koʻra, bitkoin tarmogʻi bir yilda Shvetsiyaga qaraganda koʻproq elektr energiyasini “isteʼmol qiladi”.
05
Bitkoin qanday rivojlangan
Hozirda baʼzi mamlakatlarda (Oʻzbekiston ular tarkibida yoʻq) bitkoin xarid va oʻtkazmalar uchun ishlatilishi mumkin.
Uzoq vaqtdan beri marjinal-aktiv va nomaʼlum foydalanuvchilar uchun vosita boʻlgan kriptovalyuta raqamli oltinga aylanib bormoqda, u qiymatlar ombori boʻlish qobiliyati uchun ham qadrlanadi.
Albatta, bitkoin oʻzgaruvchanligi bilan tanilgan va oʻz tarixida juda koʻp pasayish va oʻsishlarni boshidan kechirgan (Spot bitkoin haqida birinchi martayozganida, uning narxi $9517 ni tashkil etgan), ammo u baʼzi odamlarni inflyatsiyadan himoya qila olishi taʼkidlanadi.
Koʻp odamlar, albatta, bitkoinni boshqalar sotib olayotganligi uchun sotib olishadi.
06
Ethereum qanday rivojlangan
Mana bu joyda katta farq boshlandi. Ethereum ham evolyutsiyani boshidan oʻtkazdi, ammo oʻzgarishlar uning Ethereum tarmogʻini saqlash yoki investitsiya sifatida emas, balki amalda qanday ishlatilganligi bilan bogʻliq edi.
Birinchi “portlash” 2017-yilda, ICO oʻtkazishni modaga aylantirganda sodir boʻldi. Ularning aksariyati Ethereum blok zanjiridan foydalangan. Ha, regulyatorlar ICO-ni tezda cheklay olishdi, ammo bu holat Ethereum banklar yoki venchur kapital kompaniyalarini chetlab oʻtib, pul yigʻa olish imkonini koʻrsatdi. Bu mablagʻ yigʻishning yangi usuli edi.
Ikkinchi “portlash” 2020-yilda, markazlashtirilmagan moliya loyihalari — DeFi gullab-yashnagan paytga toʻgʻri keldi. Bu ethereum depozitlari boʻyicha foizlar toʻlashni, kafolatlangan kredit berishni taklif qilgan va foydalanuvchilarga markazlashtirilmagan birjalarda kriptovalyutalarini almashtirishga imkon beradigan startap edi. Ethereum yana alternativa sifatida maydonga chiqdi. Va yana bularning barchasi banklar yoki brokerlarning ishtirokisiz boʻldi.
Uchinchi “portlash” esa hali davom etmoqda.
07
Nega ularning qiymati va foydalanish narxi orasidagi farq oʻsib boradi
Bitkoin yirik kompaniyalar — Micro Strategy, Tesla, Morgan Stanley, J.P. Morgan Chase kompaniyalari tomonidan unga boʻlayotgan qiziqish fonida oʻsib bormoqda. Kriptovalyuta ular tomonidan fond yoki sarmoyalarni yaratishda foydalaniladi.
Ethereumʼning narxi esa ishlab chiquvchilar va boshlangʻich tashkilotlarning qiziqishi sabab oʻsadi. Sababi u turli xil blokcheyn loyihalarida eng koʻp ishlatiladigan narsalardan biridir.
08
Hajm muhimmi
Unchalik emas. Ethereum allaqachon bitkoinga qaraganda koʻproq foydalanilmoqda va koʻplab ishlab chiquvchilar buning ustida ishlamoqda. Bu borada ethereum koʻplab imkoniyatlarni taqdim etmoqda. Soʻnggi paytlarda bitkoin daʼvo qiladigan umumiy bozor ulushi pasaymoqda, chunki ethereumʼning qiymati sezilarli darajada oshib ketdi. CoinGecko trekerining maʼlumotlari koʻra, bitkoin hozirda kriptovalyuta bozori umumiy qiymatining taxminan 46% ini (yil boshida bu taxminan 70% ni tashkil etgan), ethereum esa 15% ni tashkil etadi.
09
Tavakkalchilik, xatarlar bormi
Asosiy xavf shundaki, haddan tashqari ogʻir moliyaviy yoki soliq qoidalari blokcheyn, ethereum va bitkoinning rivojlanishini sekinlashtirishi mumkin. Masalan, Pavel Durovning TON blokcheyn loyihasi aynan regulyator tufayli yopilgan edi.
Oʻzbekistonda bir necha yil oldin blokcheyn tomonqadam tashlandi, ammo hozirda “keyslar” deyarli yoʻq. Mamlakat shuningdek, kriptovalyutadan toʻlovlarni qabul qilish vositasi sifatida foydalanishni taqiqlaydi, uni faqat birjada sotish mumkin.
Bundan tashqari, firibgarlar tomonidan kriptovalyutani oʻgʻirlash yoki uni himoya kalitini yoʻqotish va narxlarning qulashi kabi xavflar ham mavjud.
Hammasi shunchaki “pufak” boʻlishi mumkinmi
Mumkin. Bloomberg maʼlumotlariga koʻra, baʼzi tahlilchilar hozirgi bitkoin va ethereum narxlarining oʻsishini rentabellikka boʻlgan xavfli yondashuv va investorlarning entuazimlari (GameStop hikoyasiga oʻxshash) deya baholashmoqda.
Bundan tashqari, bitkoin va ethereumlarʼning muhim qismiga egalik qiladigan va narxlarni oʻz xohishlariga koʻra oʻzgartirishi mumkin boʻlgan kichik foydalanuvchilar guruhi (kitlar) mavjud.
Hatto kriptovalyuta tarafdorlari ham sektorning oʻzgaruvchanligi juda yuqori boʻlishi mumkinligini tan olishadi. Ammo ular bitkoin va ethereum kabi yirik kriptovalyutalar har doim pastlagandan keyin albatta yana qayta tiklanganligini taʼkidlaydilar.

Биткоин за последний год подорожал на 500%, эфир — на 1500%. Прямо сейчас это два крупнейших по капитализации криптоактива с оценкой более $2 трлн.
В Узбекистане пока нельзя легально покупать криптовалюту на бирже, но скоро это может измениться, так что самое время разобраться, чем эфир и биткоин отличаются друг от друга. Тем более, что несмотря на некоторые общие черты, они во многом различаются.
02
Что такое биткоин
Биткоин был первой цифровой валютой, которая успешно создала способ передачи стоимости между двумя разными людьми в разных точках мира. По сути, с него все и началось.
Некто Сатоши Накамото (один человек или группа) создал цифровой и упорядоченный по времени реестр (блокчейн) для записи каждой транзакции биткоина.
Это решило проблему двойного расходования и дало гарантию, что люди не смогут обмениваться поддельными уже переданными биткоинами.
Это также означало, что транзакции происходят независимо от участия или вмешательства обычных посредников вроде правительства, банков или корпораций.
Биткоин практически ничего не стоил, когда был впервые активирован в январе 2009 года. В апреле 2021 года он стоил уже $65 000.
03
Что такое эфир
Эфириум был создан программистом Виталиком Бутериным, который в конце 2013 года выпустил свой первый технический документ на эту тему.
Бутерин сначала был фанатом биткоина, но вскоре разочаровался ограничениями и решил создать систему, которая могла бы делать больше, чем просто фиксировать статические величины.
Его видение заключалось в блокчейне, на котором можно было бы разместить то, что потом стало известно как смарт-контракты — самоисполняющиеся соглашения, в которых цепочка действий может вытекать из определенных условий и непредвиденных обстоятельств.
Единственное здесь ограничение в транзакциях — воображение разработчиков.
04
Что эфир перенял у биткоина
Основу — идею работы через децентрализованную сеть компьютеров, которые совместно используют накопительную запись транзакций. Обе системы доступны для публичного просмотра и построены на программном обеспечении с открытым исходным кодом.
И эфир, и биткоин также полагаются на людей, которые участвуют в вычислениях, используемых для проверки транзакций, и получают вознаграждение в виде недавно выпущенной цифровой валюты (майнеры).
Такой вид системы проверки называется доказательством выполнения работы. Он, кстати, подвергается критике за потребляемую энергию и загрязнение. По одной из оценок, сеть для биткоина потребляет больше электроэнергии, чем Швеция за год.
05
Как развивался биткоин
Сейчас в некоторых странах (Узбекистан в их число не входит) биткоин можно использовать для покупок и переводов, но он растет в цене отнюдь не поэтому.
Криптовалюта, которая долгое время была маргинальным активом и инструментом для анонимов, становится цифровым золотом — предметом, который ценится за способность быть средством для сбережения денег.
Конечно, биткоин известен своей волатильностью и за свою историю пережил огромное количество всплесков и спадов (когда Spot первый раз написал про биткоин, тот стоил $9 517), но он привлекает одних людей как средство защиты от инфляции (его предложение ограничено алгоритмом его основания), а других — как актив для диверсификации сбережений (не связан с акциями и облигациями).
Многие, конечно, покупают биткоин, потому что думают, что его затем купят другие.
06
Как развивался эфир
Здесь начинается самое большое различие. Эфир тоже претерпел эволюцию, но изменения были связаны с тем, как его сеть Ethereum использовалась на практике, а не в качестве сбережений или инвестиций.
Первый бум случился в 2017 году, когда стало модным проводить ICO — многие из них использовали эфир и блокчейн Ethereum. Да, регуляторы быстро ограничили ICO, но этот случай показал, что Ethereum можно использовать для привлечения денег в обход банков или венчурных компаний. Это был новый способ сбора средства.
Второй бум случился в 2020 году, когда начался расцвет проектов децентрализованного финансирования — DeFi. Это были стартапы, которые предлагали выплачивать проценты по депозитам в эфирах, предлагали обеспеченное кредитование и позволяли пользователям обменивать криптовалюты на децентрализованных биржах. Здесь Ethereum снова выступил альтернативой, причем для такого столпа традиционных финансов как кредитование. И снова все это было без участия банков или брокеров.
Третий бум все еще продолжается. Это NFT — невзаимозаменяемые токены. Они существуют примерно с 2017 года и обычно представляют собой цифровой аналог изображения или произведения искусства, которое связано с блокчейном Ethereum для доказательства уникальности. Это может сделать произведение искусства ценным для коллекционеров, потому что, в отличие от песен в формате MP3, их нельзя копировать бесконечно. Не факт, что это станет популярным в массах, но опять же, прокладывает путь для новых возможностей.
07
Почему они растут в цене и разница в использовании
Биткоин растет в цене на фоне интереса к нему со стороны крупных компаний — Micro Strategy, Tesla, Morgan Stanley, J.P. Morgan Chase. Криптовалюта используется ими в создании фондов или инвестициях.
Эфир растет в цене на фоне интереса к нему со стороны разработчиков и стартапов — Ethereum один из самых часто используемых в различных проектах блокчейнов.
08
Имеет ли значение размер
Не особо. Эфир уже используется больше, чем биткоин, и над ним работает больше разработчиков. Это неудивительно, если учесть, сколько возможностей предлагает Ethereum. Общая доля рынка, на которую претендует биткоин, в последнее время падает, поскольку эфир значительно вырос в цене. По данным трекера CoinGecko, биткоин сейчас составляет около 46% от общей стоимости криптовалютного рынка (в начале года было примерно 70%), а эфир — 15%.
09
Как у них дела с рисками
Основной риск в том, что чрезмерно обременительные финансовые или налоговые правила могут затормозить развитие и блокчейна, и эфира, и биткоина. Например, блокчейн-проект Павла Дурова TON закрылся именно из-за регулятора.
В Узбекистане несколько лет назад официально взяли курс на блокчейн, но кейсов почти нет. В стране также запрещено использовать криптовалюту как средство приема платежей, на бирже можно только продавать, а сделки в обход нее считаются преступлением.
Помимо этого, есть риск кражи криптовалюты мошенниками, потери необходимого для защиты ключа, обвала цен.
Может ли все это быть пузырем
Может. По данным Bloomberg, некоторые аналитики рассматривают нынешний бум цен на биткоин и эфир как результат рискованного подхода к доходности и энтузиазма розничных инвесторов (что-то вроде истории с GameStop).
Кроме того, есть небольшая группа пользователей (киты), которая владеет значительной частью биткоинов и эфира, и, соответственно, в теории может менять цены по своей прихоти.
Даже сторонники криптовалюты признают, что волатильность сектора может быть чрезвычайно высокой. Но они отмечают, что основные криптовалюты, такие как биткоин и эфир, всегда возвращались к росту после любых падений, а пузырь, как известно, лопается только один раз.