Davlat statistika qoʻmitasi maʼlumotlariga koʻra, bu yilning hisobi boʻyicha birinchi marta Oʻzbekiston oltin eksport qildi.
May oyida mamlakat $1,2 milliardlik oltin sotdi, buning natijasida ham import, ham tashqi savdo umumiy hajmi oshdi.
2020-yil birinchi yarmida Oʻzbekiston oltinni faol sotdi, ammo sentyabr oyida oltin narxi pasayib, yetkazib berish toʻxtatildi.
Koʻpgina mamlakatlarda oltin ishlab chiqaruvchilar uni oʻzlari eksport qiladilar, ammo Oʻzbekistonda yagona sotuvchi bu Markaziy bank boʻlib, u oltinni ishlab chiqaruvchilardan sotib oladi va boshqa mamlakatlarga (asosan Shveytsariya) eksport qiladi.
Aprel oyida Markaziy bank mutasaddilari narxlar koʻtarilganda yana oltin sotishni boshlashlarini aytishgandi. May oyida shunday boʻldi ham, uning unsiyasi 1900 ga koʻtarilib, Oʻzbekiston undan foydalanib qolgan. Iyun oyida metall yana arzonlasha boshladi.

Узбекистан впервые экспортировал золото в этом году, следует из данных Государственного комитета по статистике.
В мае страна продала золото на $1,2 млрд. Благодаря этому выросли общие объемы как импорта, так и всей внешней торговли.
Узбекистан активно продавал золото первую половину 2020 года, пока оно было дорогим и даже доходило до 2000 за унцию. В сентябре цены на золото снизились и поставки прекратились.
Во многих странах производители золота экспортируют его сами, но в Узбекистане единственным продавцом является Центральный банк (ЦБ) — он покупает золото у производителей (например, НГМК), и экспортирует его в другие страны (в основном, Швейцарию).
В апреле представители ЦБ говорили, что снова начнут продавать золото, когда цены на него вырастут. В мае так и случилось — золото подорожало до 1900 за унцию, чем Узбекистан и воспользовался. В июне метал снова начал дешеветь.
В том же мае золота в резервах Узбекистана стало меньше на 0,4 млн тройских унций (около 12,4 тонн), обращала ранее внимание «Газета.uz». Несмотря на это, резервы впервые превысили $35 млрд.