“Toshkent yogʻ-moy kombinati” aksiyalarining nazorat paketi sotuvga qoʻyildi, bu haqda davlat aktivlarini boshqarish agentligi matbuot xizmati xabar bermoqda.
Bu 4 436 581 ta oddiy aksiyalarning davlat ulushi, yaʼni kompaniyaning 56 foizini tashkil etadi. Bitta aksiyaning nominal qiymati — 1750 soʻm, boshlangʻich narx — 24 225 soʻm.
Barcha toʻplamning boshlangʻich qiymati 107,4 mlrd soʻmni tashkil etadi.
Bu qanday kombinat
“Toshkent yogʻ-moy kombinati” 1994-yilda Toshkent yogʻ va moy zavodi negizida tashkil topgan.
Kompaniya oʻsimlik moyi, margarin, mayonez va boshqa mahsulotlarni “Моя мечта”, “Душка”, “Поляна”, “Кудесница”, “Дворянское”, “Майона” va boshqa markalar ostida ishlab chiqarishga ixtisoslashgan.
Yuridik shaxslarning yagona reyestri maʼlumotlariga koʻra, aksiyadorlar orasida davlatdan tashqari yana bir nechta xususiy kompaniyalar mavjud, masalan, Britaniyaning Northlux Management kompaniyasi (2017-yilda oʻz ulushini 29,6% ga yetkazgan).
Kompaniyaning moliyaviy hisobotidan kelib chiqadiki, soʻnggi choraklar zarar bilan tugayapti, ammo ular kamayib bormoqda. Masalan, 2021-yilning birinchi choragida zarar 1,8 mlrd soʻmni tashkil etgan boʻlsa, oʻtgan yilning shu davrida bu raqam 7,5 mlrd soʻmni tashkil etgan.

Контрольный пакет «Тошкент ёг-мой комбинат» выставили на продажу, сообщили в пресс-службе Агентства по управлению государственными активами.
Это государственная доля из 4 436 581 простых акций, что составляет 56% компании. Номинальная стоимость одной акции 1 750 сумов, стартовая стоимость — 24 225 сумов.
Стартовая стоимость всего пакета — 107,4 млрд сумов.
Что это за комбинат
«Тошкент ёг-мой комбинат» появилось в 1994 году на базе Ташкентского масложирового комбината, созданного еще в 1966 году.
Компания специализируется на производстве растительного масла, маргарина, майонеза и другой продукции под брендами «Моя мечта», «Душка», «Поляна», «Кудесница», «Дворянское», «Майона» и другие.
Согласно данным из Единого реестра юридических лиц, среди акционеров, помимо государства, несколько частных компаний, например, британская Northlux Management, которая в 2017 году довела свою долю до 29,6%.
Из финансовой отчетности компании следует, что последние кварталы заканчиваются убытками, но они сокращаются. Например, в I квартале 2021 года убытки составили 1,8 млрд сумов, тогда как в том же отрезке прошлого года — 7,5 млрд сумов.