Oʻtgan yili Oʻzbekistonga 254 trln soʻm yoki $23,5 mlrd lik investitsiyalar oʻzlashtirildi, bu haqda Oʻzbekiston investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov bilan uchrashuvda maʼlum qilindi.
Yigʻilishda 2020-yilga nisbatan oʻzlashtirilgan kapital qoʻyilmalar hajmi 9% ga oshganiga aniqlik kiritildi.
Shundan toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar $8,6 mlrd ni tashkil etdi, bu 2020-yilda jalb qilinganidan 30% ga ($6,6 mlrd), shuningdek, 2021-yilda kutilayotgan ($7,5 mlrd)dan 14,6% ga koʻpdir.
Davlat investitsiya dasturi doirasida yil davomida umumiy qiymati $5,9 mlrd lik 318 ta yirik investitsiya loyihasi amalga oshirilib, hududiy dasturlar asosida umumiy qiymati $7,4 mlrd lik yana 15,7 mingta loyiha amalga oshirilgan.
Shuningdek, quvvati toʻliq oʻzlashtirilmagan 1,9 ming korxona oʻzida toʻliq ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyishga muvaffaq boʻldi. Toʻxtab qolishlarning bartaraf etilishi ishlab chiqarish hajmini 4 trln soʻmdan ortiq, eksport hajmini $184 mln ga oshirish imkonini berdi.

Узбекистан в прошедшем году освоил инвестиции на 254 трлн сумов или $23,5 млрд. Такие данные привели на совещании у главы МИВТ Сардора Умурзакова.
По сравнению с 2020 годом объём освоенных капиталовложений увеличился на 9%, уточнили на совещании.
Из этой суммы прямые иностранные инвестиции составили $8,6 млрд. Это на 30% больше, чем было привлечено в 2020 году ($6,6 млрд), а также на 14,6% больше ожидаемой за 2021 год суммы ($7,5 млрд).
В рамках государственной инвестиционной программы за год было реализовано 318 крупных инвестпроектов на $5,9 млрд. За счёт региональных программ было исполнено ещё 15,7 тыс. проектов на $7,4 млрд. Они позволили создать свыше 275 тыс. рабочих мест.
Кроме того, 1,9 тыс. предприятий с неполной загрузкой мощностей смогли возобновить полное производство на них. Устранение простоев позволило нарастить выпуск продукции более чем на 4 трлн сумов, экспорт — на $184 млн.
Сардор Умурзаков приказал ускорить создание региональных проектных групп, которые будут разрабатывать инвестпроекты на местах с учётом локальной специфики. Они должны взаимодействовать с помощниками хокимов по развитию предпринимательства в махаллях, указал министр.