Alisher Usmonovning USM Holdings kompaniyasi qoshidagi “Телекоминвест” “Kapitalbank"ning qoʻshimcha aksiya paketlarini sotib oldi, bu haqda birja xabarida aytiladi.
10-yanvar kungi birja savdolarida Rossiya kompaniyasi bankning 32,98 mln dona aksiyasini yoki ustav kapitalining 8,33%ini sotib oldi. Endi u “Kapitalbank"ning 25% ulushiga ega.
“Телекоминвест” oʻtgan yilning noyabr oyi oxirida bank aksiyadorlari roʻyxatiga kirib, oʻzi tomonidan chiqarilgan 215 mlrd soʻmga qoʻshimcha 65,9 mln dona qimmatli qogʻozlarni sotib oldi. Shundan soʻng Usmonov tuzilmasi uning 16,6% aksiyasiga egalik qilgan.
Bungacha oktyabr oyida Oybek Tursunov oʻzida mavjud boʻlgan 52,43 mln aksiyadan tashqari “Kapitalbank"ning 112,49 mln dona aksiyasini ham sotib olgan edi. Oʻshanda uning ulushi 50% ni tashkil etgan boʻlsa, bankning “Телекоминвест” bilan kelishuvidan soʻng u 41,6% ga tushib ketdi.
Dekabr oyi oxirida “Kapitalbank” oʻz qimmatli qogʻozlarini egalaridan har bir aksiya uchun $0,30 dan qaytarib sotib olishini eʼlon qildi. Sotib olish jarayoni 5-yanvarda boshlangan.
“Kapitalbank” bank sohasida yetakchi oʻrinlarni egallab, 2020-yil iyul oyidan boshlab bank faoliyatining CEIR indeksida birinchi oʻrinni saqlab kelmoqda.
Shuningdek, u elektron toʻlovlar sektorini rivojlantirishda ishtirok etadi. Oʻzbekistonda faoliyat yuritayotgan 10 ta elektron pul tizimidan toʻrttasi uning ishtirokida ishga tushirildi: Wooppay 2020-yildan, Interpay, A-pay va QIWI Uzbekistan 2021-yildan beri ishlaydi.

Дочерняя компания USM Holdings Алишера Усманова — «Телекоминвест» приобрела дополнительный пакет акций «Капиталбанка», следует из сообщения фондовой биржи.
На биржевых торгах 10 января российская компания за 108 млрд сумов купила 32,98 млн акций банка, или 8,33% от его уставного капитала. Сейчас в «Капиталбанке» ей принадлежит доля в 25%.
«Телекоминвест» вошла в список акционеров банка в конце ноября прошлого года, купив дополнительно выпущенные им 65,9 млн ценных бумаг за 215 млрд сумов. После этого структуре Усманова принадлежало 16,6% его акций.
До этого в октябре Ойбек Турсунов приобрёл 112,49 млн акций «Капиталбанка» дополнительно к уже имевшимся у него 52,43 млн акций. Тогда его доля составляла 50%, но после сделки банка с «Телекоминвест» сократилась до 41,6%.
В конце декабря «Капиталбанк» объявил о выкупе своих ценных бумаг у держателей по $0,30 за акцию. Процедура выкупа началась 5 января.
«Капиталбанк» занимает ведущие позиции в банковском секторе и сохраняет первое место в индексе активности банков ЦЭИР с начала его ведения в июле 2020 года.
Также он участвует в развитии сектора электронных платежей. Из 10 действующих в Узбекистане систем электронных денег четыре запущены с его участием: Wooppay работает с 2020 года, Interpay, A-pay и QIWI Uzbekistan — с 2021.