Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bir qator aktivlarining xususiylashtirilgani haqida maʼlumot berdi.
Qayd etilishicha, davlat tender komissiyasining tegishli qaroriga muvofiq quyidagi davlat koʻchmas mulk obyektlarining ommaviy savdo jarayonlari gʻoliblari belgilandi:
- “Poytaxt biznes majmuasi” MChJ mulkiy majmuasi boʻyicha savdolarda “Quadro IH DMCC” (BAA) kompaniyasi 164 mlrd soʻm xarid qiymatini biryoʻla toʻlash hamda taʼmirlash-tiklash ishlari uchun $6 mln dan kam boʻlmagan miqdorda investitsiya kiritish sharti bilan;
- “Malika” savdo va maishiy xizmat koʻrsatish majmuasi boʻyicha savdolarda “Premium Prime Service” MChJ 125 mlrd soʻm xarid qiymatini biryoʻla toʻlash hamda taʼmirlash-tiklash ishlari uchun 100 mlrd soʻm miqdorida investitsiya kiritish va 250ta yangi ish oʻrinlarini yaratish sharti bilan;
- “Bildirsoy oromgohi” dam olish maskani (Kanat yoʻli bilan birga) boʻyicha savdolarda “Ulkan Mulk” MChJ 107 mlrd soʻm xarid qiymatini biryoʻla toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topilgan.
Bundan tashqari, avvalroq Spot xabar berganidek, Qarataw Sawda Bazasi Nukus vino zavodining 51% ulushini 17,5 mlrd soʻmga sotib olgan. Kompaniya-xaridor ham korxonani rivojlantirish uchun bir qator majburiyatlarni oʻz zimmasiga oldi.

Несколько выставленных на продажу для приватизации крупных объектов нашли покупателей, сообщило Агентство по управлению госактивами.
Согласно решению Государственной тендерной комиссии, определились победители торгов за три объекта в Ташкенте и Ташкентской области. Все три покупателя должны оплатить объекты сразу.
Бизнес-комплекс «Пойтахт» приобрела Quadro IH DMCC. Компания из ОАЭ должна заплатить за него 164 млрд сумов и вложить минимум $6 млн в реконструкцию объекта. В июне прошлого года компания приобрела за 74,2 млрд сумов гостиницу «Ичан калъа» в Ташкенте, которая ранее принадлежала Гульнаре Каримовой.
Обладателем торгово-бытового комплекса «Малика» стало ООО Premium Prime Service, предложившая 125 млрд сумов. Кроме того, новые владельцы вложат 100 млрд сумов в ремонт объекта, а также создадут 250 рабочих мест.
Зону отдыха «Бельдерсай» вместе с канатной дорогой купила компания Ulkan Mulk за 107 млрд сумов. Другие условия будут обговариваться с дирекцией туристической зоны Чарвак.
Кроме того, как ранее сообщал Spot, 51% акций Нукусского винзавода за 17,5 млрд сумов купила Qarataw Sawda Bazasi. Компания-покупатель также взяла на себя ряд обязательств по развитию деятельности предприятия.
Новый владелец инвестирует в производителя водки «Каратау» $2,3 млн на расширение и модернизацию производства. Всего же сумма инвестиций, которые получит завод, составит $3,4 млн.