Toshkentga ilk elektrobuslar yetib keldi, deb yozadi “Toshshahartransxizmat” matbuot xizmati.
20 ta mashinadan iborat partiya 1-fevral kuni poytaxtga yetib keldi. Elektrobuslar Xitoyning Yutong Bus kompaniyasi tomonidan ishlab chiqariladi. Shuningdek, kompaniya ular uchun 10 ta zaryadlovchi stansiya sotib oldi va ularga xizmat koʻrsatish uchun maxsus guruh tashkil qildi.
ZK6126BEVG rusumidagi avtobuslar barcha qulayliklar bilan jihozlangan va mahalliy issiq iqlimga moslashtirilgan, deyiladi Yutong bayonotida. Yaqin kunlarda avtomobillar koʻchalarga chiqadi.
Endilikda “Toshshahartransxizmat” yangi elektrobuslar harakatlanadigan yoʻnalishlarni tanlamoqda. Kompaniya rahbari Anvar Joʻrayev ulardan yirik magistrallar — Amir Temur va Fargʻona yoʻli xiyobonlarida foydalanish rejalari haqida maʼlum qildi.
Jahon banki mablagʻlari hisobidan elektrobuslar xarid qilish Toshkent shahrida zamonaviy jamoat transportini rivojlantirish boʻyicha keng koʻlamli rejaga kiritilgan. Ulardan tashqari, 2022-yil oxirigacha shaharda 741 mlrd soʻmga mahalliy ishlab chiqarilgan 390 dona avtobus xarid qilinadi.
2023−2025-yillarda yana 600 ta avtobus va 53 ta elektrobus xarid qilish rejalashtirilgan. Ushbu maqsadlar uchun xalqaro tashkilotlarning $200 mln dan ortiq kreditlari jalb etiladi.
Elektrobuslarni Toshkentga jalb etish
Oʻzbekistonda bir necha yillardan beri shahar uchun elektrobuslar sotib olish masalasi koʻrib chiqilmoqda. 2019-yil kuzida “Belkommunmash” avtobusi Toshkentda sinovdan oʻtkazildi. Natijada, shahar hokimiyati oz sonli elektrobuslari (20 tadan kam) foydasiz degan xulosaga keldi.
2020-yilning bahorida Xitoyning Yutong elektr avtobusining sinovdan foydalanishi boshlandi, u zaryaddan 300 km masofani bosib oʻtishga qodir. 2020-yil noyabr oyida Xitoyning BYD kompaniyasining elektrobus prototipi taqdim etildi va SamAuto 2022-yilgacha elektrotransport ishlab chiqarishni oʻzlashtirishga vaʼda berdi.
Transport vazirligi sinov natijalariga koʻra 2021−2023-yillarda Toshkent shahri uchun 1 trln soʻmga 300 ta elektrobus va zaryadlash stansiyalarini sotib olishni taklif qilgan, biroq taklif amalga oshirilmagan.
2021-yil sentyabr oyida Prezident “Yangi Oʻzbekiston strategiyasi"ni taqdim etdi. Uning yoʻnalishlaridan biri “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish edi. Xususan, Toshkent shahrida 320 ta elektrobuslar yoʻlga qoʻyilishi va elektr transportini rivojlantirish boʻyicha maxsus dastur qabul qilinishi koʻzda tutilgan edi.

В Ташкент прибыли первые электробусы, пишет пресс-служба «Тошшахартрансхизмат».
Партия из 20 машин приехала в столицу 1 февраля. Электробусы произведены компанией Yutong Bus из Китая. Также компания приобрела 10 зарядных станций для них и организовала специальную группу для их обслуживания.
Автобусы модели ZK6126BEVG оснащены всеми удобствами и приспособлены к местному жаркому климату, отмечается в сообщении Yutong. Транспортные средства выйдут на улицы в ближайшие дни.
Сейчас «Тошшахартрансхизмат» выбирает маршруты, по которым будут ездить новые электробусы. Глава компании Анвар Джураев заявил о планах использовать их на крупных магистралях — проспектах Амира Темура и Фаргона Йули.
Закупка электробусов за счёт средств ВБ входит в масштабный план развития современного общественного транспорта в Ташкенте. Кроме них, до конца 2022 года город закупит 390 автобусов местного производства на 741 млрд сумов.
В 2023—2025 годах планируется приобрести ещё 600 автобусов и 53 электробуса. На эти цели привлекут более $200 млн кредитов от международных организаций.
Как Ташкент шёл к покупке электробусов
Узбекистан несколько лет рассматривает покупку электробусов для города. Так, осенью 2019 года в Ташкенте тестировали автобус от «Белкоммунмаш». В итоге городские власти пришли к выводу о невыгодности малого количества электробусов (менее 20).
Весной 2020 года началась тестовая эксплуатация китайского электробуса Yutong, способного проехать 300 км от зарядки. В ноябре 2020 года представили опытный образец электробуса от китайской BYD, а SamAuto обещала освоить производство электротранспорта к 2022 году.
По результатам тестов Минтранс предложил в 2021—2023 годах купить для Ташкента 300 электробусов и зарядных станций за 1 трлн сумов, однако предложение не было осуществлено.
В сентябре 2021 года президент представил «Стратегию Нового Узбекистана». Одним из её направлений стало развитие «зелёной» экономики — в частности, предполагалось запустить в Ташкенте 320 электробусов и принять специальную программу развития электротранспорта.