Naqd pul yechib olish uchun bankomatga bank kartasini kiritish shart emas. NFC sensorini karta bilan tegizish, PIN-kodni va kerakli miqdorni kiritish kifoya.
Hozirda operator bankomatlarni tizimga kiritmoqda. Kontaktsiz usuldan foydalanishdan oldin uning ushbu bankomatda mavjudligini tekshirish kerak, deyiladi xabarda. Buning uchun NFC skanerini ajratib koʻrsatish kerak.
Oʻzbekistonda toʻlov infratuzilmasini modernizatsiya qilish doirasida bir necha yillardan buyon kontaktsiz toʻlovlarni joriy etish amalga oshirilmoqda. 2019-yil may oyida ishga tushirilgan HUMO tizimi kontaktsiz toʻlovlarni qoʻllab-quvvatlashi bilan ajralib turdi.
UZCARD, oʻz navbatida, NFC terminallarini joriy qildi, shuningdek, kontaktsiz toʻlov tizimi kartalarini chiqarishni tashkil etdi. Keyinchalik ular “Tap-to-Phone” formatida — terminal sifatida NFC modulli smartfonlar orqali toʻlovlarni yoʻlga qoʻyishdi.

Банкоматы HUMO теперь могут работать бесконтактным способом, сообщила пресс-служба оператора.
Для снятия наличных необязательно вставлять банковскую карту в слот. Достаточно коснуться картой сенсора NFC, ввести ПИН-код и нужную сумму.
Сейчас оператор занимается подключением банкоматов к системе. Перед использованием бесконтактного способа нужно проверить его доступность в данном банкомате, подчёркивается в сообщении. Для этого сканер NFC должен быть подсвечен.
Внедрение бесконтактных платежей в Узбекистане ведётся уже несколько лет в рамках модернизации платёжной инфраструктуры. Так, запущенная в мае 2019 года система HUMO выделялась именно поддержкой бесконтактных платежей.
UZCARD, в свою очередь, представила NFC-терминалы и также организовала выпуск карт с бесконтактной оплатой. Позже запустили платежи в формате Tap-to-Phone — через смартфоны с NFC-модулем в качестве терминалов.
Ранее Spot писал, что в рамках взаимной интеграции платёжных систем HUMO и UZCARD их терминалы будут принимать платежи в обеих системах.