Birja maʼlumotlariga koʻra, Britaniyaning “Gor Investment Ltd.” kompaniyasi va uning tuzilmalari “Asia Alliance Bank” aksiyalarining nazorat paketini xarid qildi.
“Gor Investment” — “Asia Alliance Group” bank ustav kapitalining 27,3%ini tashkil qiluvchi 204 mln dona aksiyalar paketining egasi boʻldi.
Hozirda kompaniyalarning qoʻshma ulushi 77,2%ni tashkil etadi. Yagona korporativ maʼlumotlar portaliga koʻra, Davaktiv va Oʻzbekiston Moliya vazirligi bankning affillangan shaxslari roʻyxatini tark etgan, uni “Gor Investment” va uning “vorisi” toʻldirgan.
Investorlarsiz uch yil
“КорпИнфо” maʼlumotlariga koʻra, “Asia Alliance Bank” tashkil etilgan paytdan to 2018-yilgacha “Gor Investment” uning eng yirik aksiyadori boʻlgan. Bank ustidan nazorat 2019-yil boshida davlatga oʻtdi. Bundan biroz oldin bank kengashining tarkibi oʻzgardi, unda faqat davlat xizmatchilari “oʻtirishni” boshladilar.
Koʻp oʻtmay, Markaziy bank rahbari davlatning bank sektoridagi ulushini kamaytirish maqsadida “Asia Alliance Bank” aksiyalarining bir qismini IPOga qoʻyish niyatida ekanligini maʼlum qildi. Shuningdek, bankning 25% ulushini sotib olmoqchi boʻlgan investorlar qidirila boshlandi.
Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil dekabr oyida Yaponiyaga tashrifidan soʻng bank aksiyalarining nazorat paketi “Sawada” xoldingiga $32 mln ga sotilgani haqida maʼlumot paydo boʻlgan edi.
“Asia Alliance Bank” 2020-yil may oyida qabul qilingan bank sektorini isloh qilish strategiyasiga muvofiq xususiylashtirilganlar roʻyxatiga kiritildi.
2021-yil iyul oyida bank bankni keng qamrovli transformatsiya qilish uchun “Gor Investment” aksiyalarini qaytarishni eʼlon qildi. Shu bilan birga, bank davlat banki sifatida yoki Markaziy bank statistikasida davlat ulushiga ega boʻlishdan toʻxtadi.
“Asia Alliance Bank” 2009-yilda tashkil etilgan boʻlib, keyinchalik Markaziy bankdan litsenziya olgan. 2010-yildan buyon bank “SWIFT”, “Western Union”, “Asia-Expess"ga ulangan va 2018-yilda Oʻzbekistonda birinchilardan boʻlib pul mablagʻlarini bir xalqaro kartadan boshqasiga oʻtkazish yoʻlga qoʻyilgan.

Британская компания Gor Investment Ltd. и её структуры получили контрольную долю в Asia Alliance Bank, следует из данных фондовой биржи.
Внебиржевая сделка была закрыта 8 февраля. Дочерняя компания Gor Investment — Asia Alliance Group стала владельцем пакета в 204 млн акций, составляющего 27,3% от уставного фонда банка.
Совместная доля, принадлежащая компаниям, сейчас составляет 77,2%. По данным Единого портала корпоративной информации, АУГА и Минфин Узбекистана вышли из списка аффилированных лиц банка, а Gor Investment и её «дочка» пополнили его.
Три года без инвесторов
По данным «КорпИнфо», с момента учреждения Asia Alliance Bank до 2018 года его крупнейшим акционером была Gor Investment. Контроль над банком перешёл к государству в начале 2019 года. Незадолго до этого сменился состав совета банка — в нём стали заседать только госслужащие.
Вскоре глава ЦБ объявил о намерении выставить часть акций Asia Alliance Bank на IPO, чтобы сократить долю государства в банковской сфере. Также начали искать инвесторов, желающих купить 25% акций банка.
После визита Шавката Мирзиёева в Японию в декабре 2019 года появились сведения о продаже контрольного пакета банка холдингу Sawada за $32 млн. Последнее заявление о сделке было сделано АУГА в марте 2020 — перед началом пандемии COVID-19.
Asia Alliance Bank вошёл в список приватизируемых согласно стратегии реформирования банковского сектора, принятой в мае 2020 года.
В июле 2021 года банк сообщил о возврате акций Gor Investment для проведения комплексной трансформации банка. Тогда же банк перестал числиться как государственный либо с государственной долей в статистике ЦБ.
Ранее Spot сообщал, что связанные с Алишером Усмановым компании стали владельцами контрольного пакета в «Капиталбанке».
Asia Alliance Bank был создан в 2009 году и тогда же получил лицензию ЦБ. С 2010 года банк подключился к SWIFT, Western Union, Asia-Expess, а в 2018 одним из первых в Узбекистане запустил перевод средств с одной международной карты на другую.