Osiyo taraqqiyot banki Oʻzbekiston avtomobil yoʻllarini rekonstruksiya qilish va yangilash uchun $273,8 mln miqdorida kredit ajratishni maʼqulladi, deya xabar berdi bank sayti.
Dengizlardan olisda joylashgan mamlakatni qoʻshni davlatlar bilan bogʻlashda avtomobil yoʻllari muhim oʻrin tutadi, dedi OTBning Markaziy va Gʻarbiy Osiyo boʻyicha bosh direktori Yevgeniy Jukov. Yoʻllarning sifati va xavfsizligini oshirish Oʻzbekistonning transport salohiyatini ochishga yordam beradi.
Yoʻl tarmogʻi joriy imkoniyatlar talablariga javob beradi, ammo uning xavfsizligini taʼminlash kerak. OTB mablagʻlari Surxondaryodagi Derbent — Denov yoʻlining 106 kilometrini yangilashga yoʻnaltiriladi. Shuningdek, ular yordamida CAREC-2 yoʻlagiga kiruvchi A380 (Gʻuzor — Buxoro — Nukus — Beyneu) avtomobil yoʻlining 87 kilometrini rekonstruksiya qilish ishlari yakunlanadi.
Loyiha doirasida yoʻllar kengaytiriladi va rekonstruksiya qilinadi, bunda safar vaqtlari va avtomobillarni taʼmirlash xarajatlarini qisqartirish koʻzda tutilgan. Piyodalar uchun infratuzilma, jumladan, avtobus bekatlari yaxshilanadi.
Shuningdek, yoʻl harakati xavfsizligi taʼminlanadi, yoʻl belgilari yangilanadi. Derbent va Denov shaharlari yaqinida yoʻl qismidagi yukni kamaytirishga yordam beradigan harakatda tortish tizimlari oʻrnatiladi.
Muhandislik yechimlari xavfsizlik, iqlimga chidamlilik va iqtisodiy samaradorlik boʻyicha xalqaro standartlarga javob beradi, dedi OTB mintaqaviy transport direktori Xideaki Ivasaki. Loyiha iqtisodiyotning tiklanishini tezlashtiradi, savdo va turizmga yordam beradi va yaqin atrofdagi aholini ish bilan taʼminlaydi.
OTB shuningdek, loyiha amalga oshirilayotgan joylarda tadbirkor ayollarni qoʻllab-quvvatlash uchun grant sifatida $150 000 ajratadi. Ularga moliyaviy savodxonlik, marketing va tadbirkorlik yoʻnalishlari oʻrgatiladi.

Азиатский банк развития одобрил кредит в $273,8 млн на реконструкцию и обновление автодорог Узбекистана, сообщается на сайте банка.
Автомагистрали играют ключевую роль в связи страны, отдалённой от морей, с соседними государствами, указал Евгений Жуков — гендиректор АБР по Центральной и Западной Азии. Улучшение качества и безопасности дорог поможет раскрыть транспортный потенциал Узбекистана.
Дорожная сеть отвечает нынешним требованиям пропускной способности, однако её безопасность оставляет желать лучшего. При относительно малом числе машин на узбекистанских дорогах гибнет 11,2 человека на 100 тыс. населения в год.
Средства АБР пойдут на обновление 106 км дороги Дербент — Денау в Сурхандарье. Также с их помощью будет завершена реконструкция 87 км магистрали А380 (Гузар — Бухара — Нукус — Бейнеу), входящей в коридор ЦАРЭС-2.
В рамках проекта трассы будут расширены и отремонтированы, чтобы сократить время поездок и затраты на ремонт автомобилей. Улучшится инфраструктура для пешеходов, в том числе автобусные остановки.
Также на дорогах улучшат безопасность и обновят дорожные знаки. Возле Дербента и Денау установят системы взвешивания транспорта на ходу (weigh-in-motion) — они помогут сократить нагрузку на дорожное полотно.
Инженерные решения соответствуют международным стандартам безопасности, климатической устойчивости и эффективности затрат, подчеркнул региональный директор АБР по транспорту Хидэаки Ивасаки. Проект ускорит восстановление экономики, поможет торговле и туризму, обеспечит занятость в близлежащих населённых пунктах.
Также АБР выделит $150 000 как грант для поддержки женщин-предпринимательниц в местах реализации проекта. Их обучат финансовой грамотности, маркетингу и предпринимательству.
Ранее Spot писал, что АБР выделяет $93 млн на улучшение сферы профессионального образования в Узбекистане.