25-fevraldan boshlab Hamkorbank “Сбербанк” Online ilovasi orqali yuborilgan pul oʻtkazmalarini kartalarga oʻtkazishni toʻxtatadi. Bu haqda bank matbuot xizmati xabar berdi.
Vaqtinchalik cheklov bank tizimlarida olib borilayotgan texnik ishlar munosabati bilan joriy qilingan. Bu mijozlarga yoʻqotishlardan qochishga yordam beradi, deyiladi hisobotda. Cheklovlarni bekor qilish muddati oshkor etilmagan.
Ilova egasi, “Сбербанк”, Ukrainada harbiy harakatlar boshlanganidan keyin qabul qilingan Rossiya kompaniyalariga qarshi yangi sanksiyalar paketida paydo boʻldi. Unga nisbatan cheklovlar AQSh va Kanada rasmiylari tomonidan kiritilgan.
Xususan, Amerika moliya institutlariga 30 kun ichida “Сбербанк"ning barcha vakillik hisoblarini yopish va shundan soʻng bank yoki uning qoshidagi korxonalari bilan bogʻliq operatsiyalarni rad etish buyurilgan.
Biroq, bankning AQShdagi aktivlari muzlatilmaydi. “Сбербанк” hali ham xaridor sifatida Amerika korxonalari bilan operatsiyalarni amalga oshirishi mumkin (masalan, dasturiy taʼminot).
Bundan tashqari, “Совкомбанк” sanksiyalar ostida qoldi, bundan biroz oldin “Oʻzagroeksportbank” aksiyalarining 100% davlat ulushini sotib oldi. Manbalarga koʻra, bank allaqachon valyuta ayirboshlash bilan operatsiyalarni toʻxtatgan.
Avvalroq Spot UZCARD va Sber korporativ akseleratori Sber500 Oʻzbekistonda venchur kapital bozorini rivojlantirishga kelishib olgani haqida yozgan edi.

С 25 февраля «Хамкорбанк» приостанавливает зачисление на карты переводов, отправленных через приложение «Сбербанк Онлайн». Об этом сообщила пресс-служба банка.
Временное ограничение введено в связи с техническими работами, проводимыми в системах банка. Оно поможет клиентам избежать потерь, говорится в сообщении. Срок снятия ограничений не раскрывается.
Владелец приложения — «Сбербанк» фигурировал в новом пакете санкций против компаний из России, принятом после начала боевых действий в Украине. Ограничения против него ввели власти США и Канады.
В частности, американским финансовым организациям предписано в течение 30 дней закрыть все корреспондентские счета «Сбера», а после этого — отклонять транзакции с участием банка или его дочерних компаний.
Однако активы банка в США замораживать не будут. «Сбер» также пока может проводить транзакции с американским бизнесом в качестве покупателя (например, программного обеспечения).
Кроме этого, под санкции попал «Совкомбанк», который незадолго до этого приобрёл государственную долю в 100% акций «Узагроэкспортбанка». По сообщениям источников, банк уже прекратил операции с обменом валют.
Ранее Spot писал, что UZCARD и Sber500 — корпоративный акселератор «Сбера» — договорились о развитии венчурного рынка в Узбекистане.