Yevropa Ittifoqi Rossiyaning yetti bankini SWIFT tizimidan oʻchirishga qaror qildi, deb yozadi “TASS”.
Nashr etilgan roʻyxatga “Открытие”, “Новикомбанк”, “Промсвязьбанк”, “Россия”, “Совкомбанк”, ВЭБ.РФ va ВТБ kiradi. Bu masala 27-fevral kuni AQSh, Kanada va Yevropa Ittifoqi darajasida kelishib olingan edi.
Muhokamada “Сбер” va “Газпромбанк” ham paydo boʻldi, ammo oxirida ularni tizimdan ajratmaslikka qaror qilishdi. Bloomberg manbalariga koʻra, Rossiya energiya resurslarini tashqi bozorlarga yetkazib berishning mumkin boʻlgan toʻxtatilishi bilan bogʻliq.
SWIFT xalqaro tizim boʻlib, moliyaviy institutlarga tranzaksiyalar toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni xavfsiz, standartlashtirilgan va ishonchli shaklda elektron aloqa orqali yuborish va olish imkonini beradi. 2014-yildan beri Rossiyada muqobil — oʻzining moliyaviy xabarlarni uzatish tizimi mavjud. Unga 400 ta moliyaviy tashkilotlar va bir qancha xorijiy firmalar ulangan (11 mingdan ortiq SWIFT tizimiga ulangan).
Shunga qaramay, ekspertlar Rossiya banklarining ichki hisob-kitoblarida jiddiy asoratlarni bashorat qilishmaydi. Xususan, ВТБ vakillari vaziyatni sharhlar ekan, bankning SWIFTʼdan uzilishi bankning mijozlarga xizmat koʻrsatishiga hech qanday taʼsir koʻrsatmasligini aytishdi. “Ushbu qaror ВТБ korporativ mijozlari tomonidan xalqaro pul oʻtkazmalarini amalga oshirish bilan bogʻliq mavjud vaziyatni oʻzgartirmaydi”, dedi bank.
Oxir oqibat, SWIFT-dan uzilish Rossiya banklari ishtirokida xorijiy operatsiyalarni amalga oshirishni qiyinlashtiradi. Ular elektron pochta, teleks, faks, telefon qoʻngʻiroqlari yoki qogʻoz xatlarga oʻtishlari mumkin. Ammo bu toʻlovlar muddatiga taʼsir qiladi — hisob-kitoblarga koʻra, ular 10 kungacha koʻpayishi mumkin.
Bundan tashqari, Yevropa Ittifoqi Rossiyaga yevro banknotlarini sotish, yetkazib berish, oʻtkazish yoki eksport qilishni taqiqlagan.
“Yevrodagi banknotlarni Rossiyaga yoki Rossiyadagi har qanday jismoniy yoki yuridik shaxsga, tashkilot yoki organga, shu jumladan Rossiya Federatsiyasi hukumati va Markaziy bankiga sotish, yetkazib berish, oʻtkazish yoki eksport qilish yoki Rossiyada foydalanish uchun taqiqlanishi kerak”. deyiladi Yevropa Ittifoqining rasmiy jurnalida chop etilgan hujjatda.
Istisno tariqasida, Rossiya Federatsiyasi hududida yevro bilan operatsiyalarni shaxsiy maqsadlarda mamlakat boʻylab sayohat qiluvchi Yevropa Ittifoqi fuqarolari va ularning yaqin oila aʼzolariga ruxsat berildi.

Евросоюз принял решение отключить семь российских банков от системы SWIFT, сообщает ТАСС.
В обнародованный перечень вошли «Открытие», «Новикомбанк», «Промсвязьбанк», «Россия», «Совкомбанк», ВЭБ.РФ и ВТБ. Вопрос был согласован на уровне США, Канады и Евросоюза 27 февраля.
В обсуждении также фигурировали «Сбер» и «Газпромбанк», но в итоге их решили не отключать от системы. Как сообщают источники Bloomberg, — из-за возможного прекращения поставок росийских энергоресурсов на внешние рынки.
SWIFT — международная система, позволяющая финансовым учреждениям отправлять и получать информацию о транзакциях в безопасной, стандартизированной и надёжной форме по электронной связи. У России с 2014 года есть альтернатива — собственная Система передачи финансовых сообщений. К ней подключены 400 финансовых организаций и несколько иностранных фирм (к SWIFT — более 11 тысяч).
Тем не менее, эксперты не предвидят серьёзных осложнений во внутренних расчётах российских банков. В частности, представители ВТБ, комментируя ситуацию, сообщили, что отключение банка от SWIFT никак не отразится на обслуживании клиентов банка. «Это решение не меняет текущую ситуацию с осуществлением международных переводов корпоративными клиентами ВТБ», — заявили в банке.
В конечном счёте отключение от SWIFT затруднит, но не исключит возможность совершать зарубежные транзакции с участием российских банков. Они могут перейти на электронную почту, телекс, факсы, телефонные звонки либо бумажные письма. Но это скажется на сроках проведения платежей — по оценкам, они могут увеличиться до 10 дней.
Кроме того, Евросоюз запретил продавать, поставлять, передавать или экспортировать банкноты евро в Россию.
«Должно быть запрещено продавать, поставлять, передавать или экспортировать банкноты, номинированные в евро, в Россию или любому физическому или юридическому лицу, организации или органу в России, включая правительство и Центральный банк России, или для использования в России», — указано в документе, опубликованном в Официальном журнале ЕС.
В виде исключения операции с евро на территории РФ разрешили в личных целях путешествующим по стране гражданам ЕС и ближайшим членам их семей.