“Oʻzavtosanoat” aksiyadorlik jamiyati UzAuto Motors kompaniyasining fond birjasida (IPO) birlamchi ommaviy taklifini tashkil etishga tayyorlanmoqda, bu OʻzRTXB saytining tender boʻlimi maʼlumotlaridan kelib chiqmoqda.
Avtomobil ishlab chiqaruvchisi tegishli tenderni 9-mart kuni eʼlon qildi. Uning yagona aksiyadori hozirda IPO uchun anderrayter sifatida ishlashga tayyor kompaniya qidirmoqda.
Ilova qilingan hujjatlardan maʼlum boʻlishicha, 2022-yil oxirigacha UzAuto Motors Oʻzbekiston fond birjasiga oʻzining 5% gacha aksiyalarini joylashtiradi. Bundan tashqari, 2023-yil oxiriga qadar xorijiy IPO oʻtkaziladi — unga kompaniyaning 25% igacha qoʻyiladi.
Dastlab, “Toshkent” fond birjasida mahalliy IPO oʻtkaziladi. Keyin chet elda joylashtirish uchun platforma tanlanadi (anderrayterning tavsiyasiga koʻra).
Ariza beruvchilar bir qator mezonlar boʻyicha baholanadi. Demak, ular birjalarda savdo qilish tajribasiga va investorlar bilan ishlash malakasiga ega boʻlishi, shuningdek, biznes-reja, moliyaviy model, IPO muddati va hajmi boʻyicha hisob-kitoblarni, xizmatlar roʻyxatini taqdim etishi kerak.
Xorijiy kompaniyalar faqat konsorsium shaklida Oʻzbekiston litsenziyasiga ega boʻlgan konsalting kompaniyasi ishtirok etishi mumkin. Gʻolib maxfiylik talablariga rioya qilishi kerak.
“Oʻzavtosanoat” tomonidan taklif etilayotgan xizmatlarning boshlangʻich narxi $9 mln ni tashkil etadi, yakunlash muddati 730 kunni (2 yil) tashkil etadi. Hujjatlar 11-aprelgacha qabul qilinadi.
UzAuto Motorsʼning IPO oʻtkazish rejalari 2020-yil boshida maʼlum boʻlgan edi. Keyinchalik mahalliy va yirik xalqaro fond birjalarida aksiyalarni joylashtirishni rejalashtirilgan va tayyorgarlikni 1,5−2 yil ichida yakunlashni kutilgan.
Oʻsha yilning sentyabr oyida kompaniya qoʻshimcha aksiyalarni chiqarishda yordam beradigan investitsiya vositachisi qidirayotganini eʼlon qildi. 2021-yilning aprel oyida UzAuto Motors $300 mln lik ilk yevroobligatsiyalarni chiqardi.
Ayni paytda Oʻzbekistonda bor-yoʻgʻi 2 ta IPO boʻlib oʻtgan (Kvars va Jizzah Plastimassa). Yanvar oyida Shavkat Mirziyoyev UzAuto Motors aksiyalarini fond birjasiga chiqarish rejalari haqida qaror qabul qilgan edi. Shu bilan birga, prezident 23 kompaniyani IPOga chiqarishni tezlashtirish boʻyicha topshiriq berdi.

«Узавтосаноат» готовится организовать первичное размещение акций UzAuto Motors на бирже (IPO), следует из данных тендерного раздела сайта УзРТСБ.
Автоконцерн обнародовал соответствующий тендер 9 марта. Единственный на данный момент акционер производителя автомобилей ищет компанию, готовую выступить андеррайтером при IPO.
Из приложенных документов следует, что до конца 2022 года UzAuto Motors выставит на узбекистанской бирже до 5% своих акций. Кроме того, до конца 2023 года проведут зарубежное IPO — на него выставят до 25% компании.
Сначала будет проведено местное IPO на Ташкентской фондовой бирже. Затем будет выбрана площадка для зарубежного размещения — по рекомендации андеррайтера.
Претенденты оцениваются по ряду критериев. Так, они должны иметь опыт торгов на фондовых биржах и квалификацию для работы с инвесторами, а также предоставить бизнес-план, финансовую модель, расчёты срока и объёма IPO, список услуг и так далее.
Зарубежные компании могут участвовать только в виде консорциума с консалтинговой фирмой — обладателем узбекистанской лицензии. Победитель должен соблюдать требования конфиденциальности.
Стартовая цена услуг, предлагаемая «Узавтосаноат» — $9 млн, срок выполнения составит 730 дней (2 года). Заявки принимаются до 11 апреля.
О планах UzAuto Motors провести IPO стало известно в начале 2020 года. Тогда разместить акции собирались на местной и крупнейшей международной биржах, а завершить подготовку рассчитывали в течение 1,5−2 лет.
В сентябре того же года компания объявила о поиске инвестиционного посредника, готового помочь с выпуском дополнительных акций. В апреле 2021 года UzAuto Motors выпустила первые евробонды на $300 млн.
На данный момент в Узбекистане состоялись только 2 IPO — «Кварца» и «Жиззах пластмассы». В январе Шавкат Мирзиёев выпустил постановление, в котором указано о планах выставить на бирже акции UzAuto Motors. Тогда же президент поручил ускорить IPO 23 компаний.
Ранее Spot сообщал, что Минфин в рамках подготовки к IPO «Узбекнефтегаза» одобрил включение его акций в листинг фондовой биржи.