USAID Innovatsiya vazirligi bilan hamkorlikda agrobiznes va agroturizmda innovatsion mahsulotlar va xizmatlarni birgalikda moliyalashtirish uchun kontseptual arizalarni qabul qilishni boshlaganini eʼlon qildi. Bu haqda Innovatsiyalar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Ushbu tashabbus USAIDning Qishloq xoʻjaligi vazirligi bilan hamkorlikda besh yillik Agrobiznesni rivojlantirish loyihasi doirasida amalga oshirilmoqda va GPS, sunʼiy yoʻldosh va dron tasvirlari, mobil aloqa kabi yangi texnologiyalarni joriy etish orqali Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligida xususiy sektorni rivojlantirishga qaratilgan.
Moliyalashtirishga yangi tashkil etilgan, shuningdek, qishloq joylarda faoliyat yuritayotgan korxonalar qabul qilinadi. Maqsad mintaqaviy va xalqaro savdoni oshirish, ayollar va yoshlar imkoniyatlarini kengaytirish, amaliy tadqiqotlarni qoʻllab-quvvatlashdir.
Tanlovda ishtirok etish uchun mininovationusaid@gmail.com va fund@uzada.org elektron manzillariga muallif tomonidan imzolangan ariza, startap pasporti, xarajatlar smetasi, biznes-loyiha va 10 slayddan iborat loyiha taqdimotini yuborish kerak.
Arizalarni qabul qilishning oxirgi muddati 1-may soat 17:00 (Toshkent vaqti bilan)gacha. Notoʻgʻri toʻldirilgan yoki kech topshirilgan hujjatlar koʻrib chiqilmaydi.
Bitta ishtirokchi bitta loyihani taqdim etishi mumkin. Startap-loyihalar asosida model yoki prototip, dasturiy mahsulot, servis va ijtimoiy mahsulotni yaratishning maksimal muddati 1 yildan oshmasligi kerak.
Tanlov finalchilari 800 mln soʻmgacha boʻlgan yangi texnologiyalarga ega boʻladilar (500 mln Innovatsiya vazirligi, 300 mln USAID loyihasi).
Loyihaga ajratilgan yakuniy miqdor muzokaralar natijasiga bogʻliq boʻladi va belgilangan miqdordan kamroq yoki koʻp boʻlishi mumkin. Oxirgi holatda arizachi 300 mln soʻmdan sarmoya kiritishi shart.

USAID в партнёрстве с Мининноваций объявили о начале приёма концептуальных заявок для софинансирования инновационных продуктов и услуг в агробизнесе и агротуризме. Об этом сообщили в пресс-службе Мининноваций.
Инициатива реализуется в рамках пятилетнего проекта USAID по развитию агробизнеса в партнёрстве с Минсельхозом и направлена на рост частного сектора в сельском хозяйстве Узбекистана путём внедрения новых технологий, наример, GPS, снимков со спутников и дронов, мобильных приложений и автоматизации сбора урожая.
К финансированию принимаются стартапы, а также существующие предприятия в сельской местности. Цель — увеличить региональную и международную торговлю, расширить права и возможности женщин и молодежи, а также поддержать прикладные исследования.
Чтобы принять участие в отборе, нужно отправить на mininnovationusaid@gmail.com и fund@uzada.org заявление за подписью автора, паспорт стартапа, смету расходов, бизнес-проект, презентацию проекта на 10 слайдов.
Крайний срок подачи заявок — до 17:00 (по Ташкенту) 1 мая. Неверно заполненные или поданные с опозданием документы рассматриваться не будут
Один участник может представить один проект. Максимальный срок создания модели или прототипа, программного продукта, сервиса и социального продукта на базе стартап-проектов не должен превышать 1 года.
Финалисты конкурса получат новые технологии на сумму до 800 млн сумов: 500 млн — от Мининноваций, 300 млн — от проекта USAID.
Окончательная сумма, выделяемая на проект, будет зависеть от итогов переговоров и может быть меньше или больше установленной. В последнем случае на подателя заявки возлагается обязательство инвестировать от 300 млн сумов.
К софинансированию не принимаются оборотные расходы заявителя и другие текущие расходы — аренда, зарплата, бухучёт, офисные расходы и др.
Ранее Spot писал, что Мининноваций до 1 июня принимает заявки на конкурс узбекско-венгерских стартапов.