“Oʻzmetkombinat” aksiyadorlik jamiyati birjaga qoʻshimcha aksiyalar paketini joylashtirishga tayyorgarlik koʻrmoqda, bu haqda OʻzRTXB saytining tender boʻlimi maʼlum qilmoqda.
Kompaniya Toshkent fond birjasida navbatdagi ommaviy taklifni (FPO) oʻtkazishda yordam berish uchun anderrayter qidirmoqda. Hozirda zavod aksiyalarining 80,68%i davlatga tegishli.
Ilova qilingan hujjatlarga koʻra, “Oʻzmetkombinat” aksiyadorlik jamiyatining 5%igacha boʻlgan qismi FPO doirasida joylashtiriladi. Buni 2022-yil oxirigacha amalga oshirish rejalashtirilgan.
Qayd etilishicha, bu qadam 2021-yilning aprel oyida tasdiqlangan kapital bozorini rivojlantirish dasturiga mos keladi — bu zavodning IPOga chiqarilishini nazarda tutadi. Kompaniya, shuningdek, 2023−2025 yillarda aksiyalarni xalqaro joylashtirishni tashkil qilishni kutmoqda.
Ariza beruvchilar bir qator mezonlar boʻyicha baholanadi. Nomzodlar kapital bozorlarida, shu jumladan metallurgiya sohasida malaka va tajribaga ega boʻlishi kerak. Bundan tashqari, ular taklif hajmi va tuzilishi boʻyicha tavsiyalar berishlari, kutilayotgan talabni tahlil qilishlari va h.k.
Zavod boshlangʻich narxi $550 mingni taklif qildi. Xizmat koʻrsatish uchun ariza beruvchilardan arizalar 25-aprelgacha qabul qilinadi.
“Oʻzmetkombinat” aksiyadorlik jamiyatining 2021-yildagi sof foydasi salkam 1,5 trln soʻmni tashkil etib, oʻtgan yilga nisbatan 7 baravarga oʻsdi. Aksiyadorlar yigʻilishida kapitallashtirish uchun olingan foydani korxona ustav kapitaliga yoʻnaltirish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi.
14-mart kuni fond birjasi zavod aksiyalari, 29-mart kuni esa imtiyozli qogʻozlar savdosini toʻxtatdi.

«Узметкомбинат» готовится разместить на бирже дополнительный пакет акций, следует из данных тендерного раздела сайта УзРТСБ.
Компания желает найти андеррайтера, который поможет ей провести дополнительное размещение акций (follow-on public offering, FPO) на фондовой бирже Ташкента. Сейчас государству принадлежит 80,68% акций комбината.
Согласно приложенным документам, в рамках FPO будет размещено до 5% акций «Узметкомбината». Сделать это планируется до конца 2022 года.
Отмечается, что этот шаг соответствует утверждённой в апреле 2021 года программе развития рынка капитала — в ней предусмотрено IPO комбината. Также компания рассчитывает организовать международное размещение акций в 2023—2025 годах.
Претенденты оцениваются по ряду критериев. Так, они должны иметь квалификацию и опыт работы на рынках капитала, в том числе в металлургии. Кроме того, от них ожидается подготовка рекомендаций по размеру и структуре предложения, анализ предполагаемого спроса и т. д.
Комбинат предложил стартовую цену в $550 000. Заявки от претендентов на оказание услуг принимаются до 25 апреля.
Чистая прибыль «Узметкомбината» за 2021 год составила почти 1,5 трлн сумов, увеличившись в 7 раз по сравнению с предыдущим годом. На собрании акционеров было решено направить прибыль на капитализацию в уставной фонд предприятия.
14 марта фондовая биржа приостановила торги с акциями комбината, а 29 марта — также с привилегированными бумагами.
Ранее Spot писал, что «Узавтосаноат» в рамках IPO предложит до 5% акций в Узбекистане и до 25% — за рубежом.