Andijon va Krasnodar shaharlarida oʻzaro kelishuv asosida ikki viloyatning savdo uylari ochiladi. Bu haqda “Kuban yangiliklari nashri xabar bermoqda.
Andijon viloyati hokimi oʻrinbosari Botirjon Hamrayev Rossiyaning Krasnodar oʻlkasi vitse-gubernatori Aleksandr Ruppel boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Tomonlar hududlararo biznes sheriklik va hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Ruppelning soʻzlariga koʻra, Kuban biznesi Oʻzbekistonga meva-sabzavot va vino mahsulotlari, shuningdek, oziq-ovqat uskunalarini eksport qilmoqchi. Importdan toʻqimachilik mahsulotlari asosiy qiziqish uygʻotadi.
300 dan ortiq krasnodarlik tadbirkorlar Oʻzbekiston bilan hamkorlikka qiziqish bildirmoqda, dedi viloyat sanoat siyosati boshqarmasi boshligʻi Ivan Kulikov. Ular orasida kiyim-kechak, poyabzal, charm buyumlar, mebel ishlab chiqaruvchilar bor.
Hamroyevning taʼkidlashicha, Andijon ham hamkorlikka qiziqish bildirmoqda. Krasnodar oʻlkasida Andijon, Andijonda esa Krasnodar savdo uyini tashkil etish taklif qilindi.
Ruppel, oʻz navbatida, munosabatlarni rivojlantirishga boʻlgan oʻzaro intilishdan “xursand” ekanini taʼkidladi.

В Андижане и Краснодаре на взаимной основе будут открыты торговые дома двух регионов. Об этом сообщает издание «Кубанские новости».
Андижанский замхокима Ботиржон Хамраев принял российскую делегацию во главе с вице-губернатором Краснодарского края Александром Руппелем. Стороны обсуждали возможности межрегионального делового партнёрства и кооперации.
По словам Руппеля, кубанский бизнес намерен экспортировать в Узбекистан плодоовощную и винную продукцию, а также пищевое оборудование. Из импорта главный интерес представляет текстиль.
Свыше 300 краснодарских предпринимателей интересуются сотрудничеством с Узбекистаном, сообщил глава департамента промышленной политики региона Иван Куликов. В их числе — производители одежды, обуви, кожгалантерейных изделий и мебели.
Хамраев указал, что Андижан также заинтересован в партнёрских связях. Он предложил создать в Краснодарском крае торговый дом Андижанской области, а в Андижане — торговый дом Краснодара.