Qarshi xalqaro aeroportida keng koʻlamli rekonstruksiya ishlari boshlandi. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Ishning birinchi bosqichida tashrif buyuruvchilar uchun moʻljallangan zalni kengaytirish rejalashtirilgan. Buning evaziga aerovokzalning yoʻlovchilar oʻtkazuvchanlik qobiliyatini soatiga 200 yoʻlovchidan 400 nafar yoʻlovchiga oshirish rejalashtirilgan.
Terminalning joʻnab ketuvchi yoʻlovchilar uchun foydalanishi rejalashtirilgan ikkinchi qavati ham taʼmirlanmoqda. Yoʻlovchilarni roʻyxatga olish punktlari soni 3 tadan 10 tagacha oshiriladi.
Bundan tashqari, sayohatchilarga qulaylik yaratish maqsadida bir qator qurilmalar, jumladan, yangi bagaj taqsimlovchi lentalar, bagaj va qoʻl yuki uchun elektron tarozilar oʻrnatiladi.
Mart oyida Samarqand aeroportining xalqaro reyslarga xizmat koʻrsatishga moʻljallangan yangi terminali foydalanishga topshirildi. Bungacha 2021-yil dekabr oyida rekonstruksiyadan soʻng aerovokzal majmuasi boʻlgan yangi uchish-qoʻnish yoʻlagi foydalanishga topshirildi.
2026-yilgacha Toshkent aeroportini modernizatsiya qilish, Buxoro va Urganch havo bandargohlarida yangi terminallar qurish rejalashtirilgan. Shuningdek, Fargʻona vodiysida yangi aeroport qurish rejalashtirilgan. DXSh kelishuvlari doirasida buning uchun $3,9 mlrd jalb etiladi.
Avvalroq Spot Samarqand aeroporti operatori Air Marakanda xizmatlar narxini xorijiy valyutaga bogʻlash huquqini olgani haqida yozgan edi.

В международном аэропорту Карши началась широкомасштабная реконструкция. Об этом сообщила пресс-служба Минтранса.
На первом этапе работ планируется расширить зал прилёта. Благодаря этому пропускная способность воздушной гавани должна вырасти вдвое — с 200 до 400 пассажиров в час.
Также идёт ремонт второго этажа терминала, который планируется предназначить для вылетающих. Количество регистрационных стоек для пассажиров увеличат с трёх до 10.
Кроме этого, для удобства путешественников установят ряд устройств, в том числе — новые багажные ленты и электронные весы для багажа и ручной клади.
В марте открылся новый терминал аэропорта Самарканда, предназначенный обслуживать международные рейсы. До этого, в декабре 2021 года, после реконструкции была сдана в эксплуатацию новая взлётно-посадочная полоса с аэровокзальным комплексом.
До 2026 года намечена модернизация аэропорта Ташкента, строительство новых терминалов в воздушных гаванях Бухары и Ургенча. Также планируется построить новый аэропорт в Ферганской долине. На это в рамках соглашений ГЧП привлекут $3,9 млрд.
Ранее Spot писал, что оператор Самаркандского аэропорта Air Marakanda получила право привязывать цены на услуги к иностранной валюте.