NPLning mutlaq ifodadagi hajmi darhol 1,25 trln soʻmga koʻtarilib, 18 trln soʻmdan oshdi. Shu bilan birga, bank kreditlari miqdori biroz — 4 mlrd soʻmga kamaydi.
Oʻsish boʻyicha “Oʻzsanoatqurilishbank” yetakchi boʻldi. U muddati oʻtgan yangi qarzlarning 1,01 trln soʻmini yoki umumiy oʻsishning 80,77%ini tashkil etdi. Endilikda bank NPL hajmi boʻyicha uchinchi oʻrinda — 2,65 trln soʻm yoki barcha kreditlarning 6,2%i.
Eng yirik muammoli kreditlar portfelining egasi — Xalq banki. Aprel oyida uni yana 80 mlrd soʻmga, ulushini esa 0,6% ga kamaytirdi. Ikkinchi Oʻzmilliybank muddati oʻtgan kreditlarni yana 35 mlrd soʻmga “oʻchirib tashladi”.
“Asakabank” reytingda “Oʻzsanoatqurilishbank"ga oʻz oʻrnini boʻshatib, 70 mlrd soʻmlik kreditorlik qarzidan xalos boʻldi. “Ipoteka-bank” umidsiz qarzlar hajmini yana 19 mlrd soʻmga qisqartirdi. Biroq “Qishloq qurilish bank” va “Mikrokreditbank"da bu koʻrsatkich sezilarli darajada oshdi.
Xususiy banklar orasida muddati oʻtgan kreditlar boʻyicha eng koʻp oʻsish “Ravnaq-bank” boʻldi — oyiga 142 mlrd. Bu uning portfeliga keskin taʼsir koʻrsatdi, NPL ulushi 22% dan 52% gacha oʻsdi.
Keyingi oʻrinlarda 113 mlrd soʻm bilan “Tenge Bank” joy olgan boʻlsa, 50,7 mlrd soʻm bilan “Ipak yoʻli” uchinchi oʻrinda bormoqda. Ularning hajmi “Kapitalbank"da ham 15 mlrd soʻmga oshdi.
Ushbu segmentdagi eng sezilarli yaxshilanishni “Orient Finance Bank” 11,8 mlrd soʻm muddati oʻtgan qarzlaridan xalos qilgan holda koʻrsatdi. “Madad invest” banki tomonidan deyarli 8 mlrd soʻm yopilib, ularning ulushi 5,4% ga kamaygan.
Mart oyida Mamarizo Nurmuratov xorijdan pul oʻtkazmalari qisqarishi fonida muammoli kreditlar koʻpayishini prognoz qilgan edi. Markaziy bank rahbari fuqarolarga vahima qoʻymaslikni, banklarga esa har bir mijozga individual yondashishni tavsiya qildi.

За апрель доля проблемных займов (NPL) в кредитном портфолио банков снова выросла на 0,4%. Сейчас она, как и в марте, составляет 5,3%, следует из статистики Центробанка.
Объём NPL в абсолютных цифрах увеличился сразу на 1,25 трлн сумов и превысил 18 трлн сумов. При этом сумма банковских кредитов незначительно — на 4 млрд сумов — сократилась.
Лидером по росту показателя стал «Узпромстройбанк». На него пришлось 1,01 трлн сумов новых просроченных долгов или 80,77% от общего прироста. Сейчас банк вышел на третье место по сумме NPL — 2,65 трлн сумов, или 6,2% от всех кредитов.
Обладатель крупнейшего портфеля проблемных кредитов — Народный банк в апреле сократил его ещё на 80 млрд сумов, а его долю — на 0,6%. Идущий вторым НБУ «скинул» просроченные кредиты ещё на 35 млрд сумов.
«Асакабанк» избавился от 70 млрд сумов NPL, уступив своё место в рейтинге «Узпромстройбанку». Ещё на 19 млрд сумов сократил объём проблемных долгов «Ипотека-банк». Однако показатель заметно вырос у «Кишлок курилиш банка» и «Микрокредитбанка».
Среди частных банков самый большой рост просроченных кредитов показал Ravnaq-bank — 142 млрд сумов за месяц. Это кардинально сказалось на его портфолио, где доля NPL выросла с 22% до 52%.
Далее идёт Tenge Bank со 113 млрд сумов прироста, следом за ним — «Ипак Йули» с 50,7 млрд сумов. Их объём увеличился и в «Капиталбанке» — на 15 млрд сумов.
Наиболее значительное улучшение в этом сегменте показал «Ориент Финанс банк», избавившись от 11,8 млрд сумов просроченных долгов. Ещё почти 8 млрд сумов закрыл «Мадад Инвест банк», сократив их долю на 5,4%.
В марте Мамаризо Нурмуратов прогнозировал рост проблемных кредитов на фоне сокращения денежных переводов из-за рубежа. Глава ЦБ советовал гражданам не паниковать, а банкам — подходить индивидуально к каждому клиенту.
Ранее Spot сообщал, что, по подсчётам ЦБ, долговая нагрузка на узбекистанцев за 4 года увеличилась примерно втрое.