UZCARD aholining muhtoj qatlamlariga bir martalik yordam toʻlash toʻgʻrisidagi Prezident farmoni eʼlon qilinishi fonida firibgarlik sxemalari kuchayganidan ogohlantirdi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
Firibgarlar pulni oʻz kartalariga olish uchun turli xil havolalar yuboradi yoki tasdiqlovchi SMS kodini taqdim etishni taklif qilishadi.
Kompaniyaning taʼkidlashicha, rezolyutsiya bir martalik yordamni nazarda tutadi. Toʻlovlar, fuqarolar tomonidan qoʻshimcha maʼlumot taqdim qilmasdan avtomatik ravishda amalga oshiriladi.
UZCARD foydalanuvchilarni hushyor boʻlishga va faqat rasmiy axborot manbalariga ishonishga chaqirdi.
Avvalroq Spot HUMO bilan birgalikda moliyaviy firibgarlikning beshta keng tarqalgan turi va undan oʻzingizni qanday himoya qilish haqida gapirgan edi.

UZCARD предупредила об активизации мошеннических схем, которые активизировались на фоне выхода постановления президента о выплате разовой помощи нуждающимся слоям населения. Об этом сообщили в пресс-службе компании.
Злоумышленники предлагают пройти по разного рода ссылкам и сообщить подтверждающий SMS-код, для получения данной выплаты на их карты.
В компании подчеркнули, что в постановлении идёт речь о единовременной помощи. Выплаты будут производиться автоматически, без необходимости предоставления какой-либо дополнительной информации со стороны граждан — в таком же порядке, как обычно выплачиваются пенсии и пособия.
В UZCARD призвали пользователей быть бдительными и доверять только официальным источникам информации.
Ранее Spot совместно с HUMO рассказывал о пяти распространенных видах финансового мошенничества и как от него уберечься.