Bir qator korxonalar uchun bir tomonlama elektron hisobvaraq-fakturalar berish cheklanadi, deya xabar qildi Davlat soliq qoʻmitasi matbuot xizmati.
Qoʻmita maʼlumotlariga koʻra, bu tovarlar va xizmatlar harakati ustidan nazoratni taʼminlash maqsadida amalga oshirilmoqda. Mazkur chora tufayli iqtisodiyotda yashirin sektor ulushini kamaytirish koʻzda tutilgan, deyiladi xabarda.
11-iyuldan boshlab savdo korxonalari, xizmat koʻrsatish sohasi, shuningdek, neft va gazni qayta ishlash, saqlash yoki tashish bilan shugʻullanuvchilar uchun bir tomonlama EHF boʻyicha cheklovlar kuchga kiradi.
Shuningdek, 11-sentyabrdan boshlab norezidentdan olingan ishlar va xizmatlar uchun, shuningdek, Oʻzbekiston bojxona hududida tovarlarni qayta ishlash uchun hisobvaraq-faktura berish imkoniyati cheklanadi.
Soliq kodeksining 47-moddasiga muvofiq, agar tovarlar va xizmatlarni sotishda sotuvchi — yuridik shaxs yoki yakka tartibdagi tadbirkor xaridorga chek yoki belgilangan shakldagi boshqa hujjat topshirsa, hisob-faktura rasmiylashtirilmaydi.
Shunga qaramay, ayrim tadbirkorlar chek oʻrniga jismoniy shaxslar nomiga bir tomonlama hisob-faktura berishni maʼqul koʻrmoqda. Xususan, bunday amaliyot savdo va xizmat koʻrsatish sohalarida kuzatilmoqda, deya taʼkidlaydi Davlat soliq qoʻmitasi.
Birinchi chorakda 27 188 ta tashkilot bir tomonlama EHF chiqardi (QQS 3,6 trln soʻm). 1,6 trln soʻmi ulgurji va chakana savdo korxonalari tomonidan jismoniy shaxslarga berilgan hisob-fakturalar hissasiga toʻgʻri keldi.
Oʻzbekistonda 2020-yil yanvaridan elektron hisobvaraq-fakturalar joriy etilgan. Keyinchalik tovarlarni kuzatish uchun MXIK va shtrix-kodlar qoʻshildi va 2021-yil aprel oyida ularga qoʻshimcha yoki tuzatilgan EHF chiqarishga ruxsat berildi.

Оформление односторонних электронных счетов-фактур ограничат для ряда предприятий, передаёт пресс-служба ГНК.
Как заявляют в комитете, это делается для обеспечения контроля за перемещением товаров и услуг. За счёт данной меры планируется сократить долю теневого сектора в экономике, подчёркивается в сообщении.
С 11 июля ограничения на односторонние ЭСФ вступят в силу для предприятий торговли, сферы услуг, а также занимающихся переработкой, хранением или транспортировкой нефти и газа.
Также с 11 сентября будет ограничена возможность выставления счёта-фактуры за работы и услуги, полученные от нерезидента, а также за переработку товаров на таможенной территории Узбекистана.
Согласно статье 47 Налогового кодекса, если при реализации товаров и услуг продавец — юрлицо или ИП — выдаёт покупателю чек или другой документ установленной формы, счёт-фактура при этом не выставляется.
Однако некоторые предприниматели всё ещё предпочитают оформлять односторонние счета-фактуры на имя физлиц вместо чеков. В частности, такая практика встречается в торговой и сервисной сферах, отмечают в ГНК.
За первый квартал 27 188 организаций оформили односторонние ЭСФ, по которым НДС в общей сложности составил 3,6 трлн сумов. Из них 1,6 трлн сумов налога пришлось на счета-фактуры, которые предприятия оптовой и розничной торговли выставили физическим лицам.
Электронные счета-фактуры в Узбекистане ввели с января 2020 года. Позже в них добавили ИКПУ и штрих-коды для отслеживания товаров, а в апреле 2021 года разрешили оформлять дополнительные или исправленные ЭСФ.