“Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi Prezident farmoni qabul qilindi.
Farmonga koʻra, 2022-yil 1-iyuldan Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi tomonidan kichik tadbirkorlar loyihalariga banklarning 5 mlrd soʻmdan, foiz stavkasi Markaziy bank asosiy stavkasining 1,5 baravaridan oshmagan kredit va lizinglari boʻyicha uning asosiy stavkadan oshgan, biroq asosiy stavkaning 30%idan koʻp boʻlmagan qismini qoplash uchun 3 yil muddatgacha kompensatsiya taqdim etiladi.
Jamgʻarma tomonidan tijorat banklari kreditlariga kafillik:
• kichik tadbirkorlik subyektlari loyihalariga ajratiladigan kreditlarning 50%igacha (50%i ham kiradi), biroq umumiy qiymati 2,5 mlrd soʻmdan oshmagan miqdorda;
• 2025-yil 1-yanvargacha olis va borish qiyin boʻlgan, shuningdek, mehnat resurslari ortiqcha hududlardagi kooperatsiya asosida kichik biznesni va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirishga koʻmaklashish uchun mahallalarga biriktirilgan yetakchi kichik tadbirkorlik subyektlariga, bundan tashqari, kasanachilikni rivojlantirish boʻyicha loyihalarga ajratiladigan kreditlarning 75%igacha (75%i ham kiradi), biroq umumiy qiymati 2,5 mlrd soʻmdan oshmagan miqdorda taqdim etiladi.
Jamgʻarma tomonidan kichik tadbirkorlik subyektlariga kompensatsiya va kafillik banklarning faqat milliy valyutadagi kredit va lizinglari uchun beriladi.
Moliyaviy yordamlar bitta tadbirkorning faqat bitta loyihasiga tatbiq etiladi hamda tadbirkor shartnoma amal qilgan kredit boʻyicha qarzdorlik toʻliq qaytarilganda, moliyaviy yordam olish uchun Jamgʻarmaga takroran murojaat qilishga haqli boʻladi.

Шавкат Мирзиёев 9 июня подписал указ, направленный на поддержку малого бизнеса. Об этом сообщил Минюст.
Согласно документу, с 1 июля Фонд поддержки предпринимательства будет предоставлять компенсацию части процентов сверх основной ставки ЦБ, выплачиваемых малым предприятием по кредиту или договору лизинга. Выплаты будут проводиться на срок до 3 лет.
Сумма кредита не должна превышать 5 млрд сумов, а ставка по нему — 1,5-кратный размер основной ставки. Максимальный размер выплат — 30% от основной ставки (на данный момент они будут покрывать до 4,8% годовых).
Один предприниматель может рассчитывать на компенсации по одному проекту одновременно. При полном погашении задолженности по кредиту, на который распространяется договор, он сможет снова обратиться в фонд за финансовой помощью.
Также фонд будет выступать поручителем по займам, выделенным коммерческими банками на проекты малого бизнеса. Условие — размер кредита не должен превышать 2,5 млрд сумов, максимальная сумма поручительства — 50%.
Кроме того, до 1 января 2025 года фонд предоставит для ведущих малых предприятий поручительство по кредитам на сумму до 75% (при размере кредита не более 2,5 млрд сумов):
• если они оказывают махаллям поддержку в развитии малого бизнеса и семейного предпринимательства в отдалённых районах и районах с избытком трудовых ресурсов;
• если они занимаются развитием надомного труда.
Фонд предоставляет компенсации и поручительства малому бизнесу только по кредитам и договорам лизинга, оформленным в национальной валюте.