Yanvar-may oylarida valyuta birjasidagi savdolar hajmi 245,1 trln soʻmni tashkil etdi. Oʻtgan yilning shu davriga nisbatan bu koʻrsatkich 73,6% ga oʻsdi, deya xabar bermoqda O’zRVB matbuot xizmati.
Faoliyatning deyarli yarmi — 117,5 trln soʻm valyuta savdosi hisobiga taʼminlandi. Endilikda birjada toʻrtta valyuta juftligi sotilmoqda: dollar/soʻm, yevro/soʻm, rubl/soʻm va Xitoy yuan/soʻm.
May oyida tuzilgan bitimlar summasi 23,99 trln soʻmni tashkil etib, aprel oyidagi koʻrsatkichdan 17% ga, oʻtgan yilgi koʻrsatkichdan esa 62% ga oshib ketdi.
Banklararo pul bozori may oyida faollik aprel oyiga nisbatan 19% ga pasayganini koʻrsatdi. Oy davomida amalga oshirilgan bitimlar hajmi 20 trln soʻmdan pastga tushdi, ammo oʻtgan may oyiga nisbatan oʻsish avvalgi oydagi kabi deyarli uch baravar koʻp boʻldi.
Yil boshidan buyon pul-kredit boʻlimida 92 trln soʻmlik operatsiyalar amalga oshirildi (avvalgidek, asosan, banklararo operatsiyalar). Asosiy ulush bir kunlik (“overnight”) bitimlar hisobiga toʻgʻri keladi, ammo uzoq muddatli depozitlarga qiziqish biroz oshdi.
Oy davomida davlat qimmatli qogʻozlari bozoridagi faollik ham biroz pasaydi — 7,6 trln soʻm. Shu bilan birga, bu koʻrsatkich oʻtgan may oyidagi koʻrsatkichdan 2,5 baravar yuqori — oʻtgan oylarda ham yiliga bir necha marta oʻsish kuzatildi.
Yil boshidan buyon O’zRVBda muomalaga chiqarilgan davlat obligatsiyalarining hajmi 30,8 trln soʻmni tashkil etdi. Yaʼni, Markaziy bank va Moliya vazirligi oʻtgan besh oyda 2021-yilning shu davriga nisbatan 4 barobar koʻp majburiyatlarni chiqardi.
Qarz bozoridagi aylanma saytdagi tranzaksiyalar hajmining 14,5%ini tashkil etdi, bu oʻtgan yilga nisbatan ikki baravar koʻpdir.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq Spot pul oʻtkazmalari hisobidan xorijiy valyuta tushumi besh oy ichida 61% ga oshganini yozgan edi.

В январе-мае объём торгов на валютной бирже составил 245,1 трлн сумов. По сравнению с тем же периодом прошлого года показатель вырос на 73,6%, сообщает пресс-служба УзРВБ.
Почти половину активности — 117,5 трлн сумов — обеспечили торги с валютой. Сейчас на бирже торгуются четыре валютные пары: доллар/сум, евро/сум, рубль/сум и китайский юань/сум.
Спад, наблюдавшийся в апреле после мартовского ажиотажа, прервался. Сумма сделок в мае составила 23,99 трлн сумов, на 17% превзойдя апрельский показатель и на 62% — прошлогодний.
Межбанковский денежный рынок в мае показал снижение активности на 19% к апрелю. Объём сделок за месяц упал ниже 20 трлн сумов — однако по сравнению с прошлым маем рост, как и в предыдущем месяце, был почти трёхкратным.
С начала года в денежной секции произошли сделки на 92 трлн сумов — как и прежде, преимущественно межбанковских. Основную долю составляют однодневные («овернайт») операции, однако несколько вырос интерес к более долгосрочным депозитам.
Активность на рынке государственных ценных бумаг за месяц также немного снизилась — 7,6 трлн сумов. Вместе с тем эта цифра в 2,5 раза больше уровня прошлого мая — в предыдущие месяцы также отмечался многократный рост год к году.
С начала года объём выпущенных на УзРВБ гособлигаций равняется 30,8 трлн сумов. Иными словами, ЦБ и Минфин за прошедшие пять месяцев выпустили в четыре раза больше обязательств, чем в том же периоде 2021 года.
Оборот на долговом рынке составил 14,5% от суммы сделок на на площадке — в два раза больше, чем было годом ранее.