Telegram asoschisi Pavel Durov oʻzining kanalida post qoldirdi. Unda Telegram Web-ning Apple bilan boʻlayotgan muammolari haqida soʻz boradi.
Spot ushbu xabarni oʻzbek tilida havola etadi:
Telegram Web ajoyib ish stoli (desktop) tajribasini taqdim etadi, lekin u mobil qurilmalarda ham ajoyib ishlaydi. Biroq, u iOS-da ilova asl sifatiga erisha olmaydi, chunki Apple veb-ishlab chiquvchilarni iPhone va iPad-da imkoniyatlarini cheklab keladi.
Telegram veb-ishlab chiqaruvchisi aprel oyida Apple iOS Safari brauzeridagi yillar davomida tuzatish yoki yaxshilashni istamagan 10 ta muammo roʻyxati bilan boʻlishdi. Boshqa ishlab chiquvchilar hatto Safari internetni oʻldirayotganidan shikoyat qilishadi.
Apple foydalanuvchilarni ayrim ilovalarni yuklab olishga majburlash uchun oʻz veb-ilovalariga ataylab zarar yetkazishi mumkin, degan gumondamiz, sababi Apple bu orqali 30% toʻlov olishi mumkin.
Yaxshiyamki, regulyatorlar nima boʻlayotganini tushunishga kirishdilar. Bu hafta Buyuk Britaniyaning Raqobat va bozorlar boshqarmasi (CMA) shunday xulosaga keldi:
“Apple oʻzining mobil qurilmalarida ayrim brauzerlarning muqobil variantlarini taqiqlaydi. CMA brauzerlarning Safari bilan raqobatlashishlarini cheklashlaridan xavotirda (masalan, tezlik va funksionallik kabi xususiyatlarda) va Apple brauzer mexanizmiga sarmoya kiritish ragʻbatini cheklaydi.
Ushbu cheklov, shuningdek, veb-ilovalarning — alohida yuklab olish oʻrniga brauzerda ishlaydigan ilovalarning — imkoniyatlarini keskin cheklaydi, isteʼmolchilar va korxonalarni ushbu innovatsion texnologiyaning barcha afzalliklaridan mahrum qiladi.
Oʻylaymanki, bu toʻgʻri xulosa va tez orada tartibga solish choralari koʻriladi. Stiv Jobsning oʻlimidan oʻn yildan koʻproq vaqt oʻtib, bir vaqtlar mobil internetda inqilob qilgan kompaniya uning eng katta toʻsigʻiga aylangani achinarli.

Основатель Telegram Павел Дуров в своём блоге раскритиковал Apple за ограничения функционала веб-приложений — в том числе веб-версии мессенджера — в браузере Safari.
По его словам, компания из Купертино ограничивает веб-программистов в реализации возможностей на iPhone и iPad. Из-за этого версия Telegram Web во встроенном браузере iOS не дотягивает по функционалу до уровня приложения.
«Многие разработчики жаловались, что Safari от Apple убивает веб», — отметил Дуров.
Команда Telegram WebK отмечала, что мобильная версия Safari не поддерживает ряд ключевых для приложения функций — например, форматы файлов WebM (видеостикеры) и Opus (аудиосообщения в Telegram), плавную анимацию прокрутки или Push-уведомления.
По функционалу и возможностям она отстаёт от конкурентов, — однако Apple фактически не даёт пользователям гаджетов на iOS и iPadOS иного варианта. Версии других браузеров, доступные для них, представляют собой видоизменённый Safari.
На ситуацию обратило внимание Управление по конкуренции и рынкам Великобритании. Там указали, что Apple — единственная компания, запрещающая на своих устройствах альтернативы собственному движку браузера.
Политика «яблочной» корпорации ограничивает как возможности для конкуренции со стороны других приложений, так и мотивацию для развития самого Safari, заявили в регуляторе. Также ограничение не даёт раскрыть потенциал веб-приложений.
Дуров назвал выводы регулятора «правильными» и призвал к дальнейшим действиям. По его словам, в команде «подозревают», что так Apple намеренно пытается заставить пользователей загружать приложения из App Store, а разработчиков — платить комиссию в 30%.
«Печально, что через более чем десять лет после кончины Стива Джобса компания, однажды перевернувшая мобильный интернет, стала главным барьером на пути его развития», — заключил предприниматель.