Regulyatorlarning xaridlari hajmi oʻtgan chorakka nisbatan ikki baravar oshdi. Biroq 2021-yilning shu davriga nisbatan talab 14% ga kamaydi.
II chorakda oltinning asosiy xaridori Iroq Markaziy banki boʻlib, zaxiralarni deyarli 34 tonnaga toʻldirdi. Turkiya regulyatori qoʻshimcha 26,6 tonna qimmatbaho metall bilan keyingi oʻrinda.
Oʻzbekiston Markaziy banki uchinchi oʻrinda — uning oltin zaxiralari 26,44 tonnaga oshgan. Bank oʻtgan chorakdagi taʼminotning qisqarishini toʻliq qopladi.
Shuningdek, bahor va yoz boshida Qozogʻiston Milliy banki (15,8 tonna) va Hindiston zaxira banki (8,4 tonna) oltinni faol sotib oldi. Shu bilan birga, regulyatorlarning deyarli hech biri qimmatbaho metallni sotmagan.
Faqat olti oy ichida zaxiradagi oltin hajmi 270 tonnaga oshdi. Ushbu oʻsishning deyarli chorak qismi — 63,5 tonnasi Turkiyadan kelgan, yana 44,21 tonnasi Misr Markaziy banki tomonidan sotib olingan. Bu vaqt ichida Hindiston 14,71 tonna, Argentina 7 tonnaga yaqin qimmatbaho metall sotib oldi.
Oʻzbekistonning oltin zaxirasi yil boshidan buyon bor-yoʻgʻi 1,87 tonnaga oʻsdi. Yanvar-mart oylarida uning hajmining qisqarishi faol eksport hisobiga 24,5 tonnani tashkil etdi.
Tashkilot tahlilchilari markaziy banklar va investorlar tomonidan oltinga yuqori talab davom etishini kutishmoqda. Ular uchun qimmatbaho metall jahonning yetakchi iqtisodiyoti sekinlashuvi va inflyatsiyaning tezlashishi sharoitida xavfsiz aktiv rolini oʻynaydi.
Biroq, isteʼmolchilarning oltin mahsulotlariga boʻlgan talabi, shuningdek, elektronika ishlab chiqaruvchilari qisqarish xavfi ostida. Shu bilan birga, metall taʼminoti oʻsishi mumkin.
Avvalroq “Spot” Oʻzbekiston Markaziy banki zaxirasidagi oltin tonnaji 2021-yil oxiridan boshlab maksimal darajaga yetganini yozgan edi.

Центральные банки стран мира в апреле-июне увеличили свои запасы золота на 180 тонн, сообщается в отчёте World Gold Council.
Регуляторы приобретают больше драгметалла, чем в начале года — объём закупок удвоился по отношению к предыдущему кварталу. Однако по сравнению с тем же периодом 2021 года спрос снизился на 14%.
Главным покупателем золота во II квартале стал ЦБ Ирака, пополнивший резервы почти на 34 тонны. Следом идёт регулятор Турции с 26,6 дополнительными тоннами драгметалла.
ЦБ Узбекистана занимает третье место — его золотой запас увеличился на 26,44 тонны. Они полностью покрыли сокращение резерва в предыдущем квартале.
Также весной и в начале лета активно закупались золотом Нацбанк Казахстана (15,8 тонн) и Резервный банк Индии (8,4 тонны). В то же время практически никто из регуляторов не продавал драгоценный металл.
Всего за полгода объём золота в резервах вырос на 270 тонн. Почти четверть этого прироста — 63,5 тонны — пришлась на Турцию, ещё 44,21 тонны приобрёл ЦБ Египта. Индия за это время купила 14,71 тонн драгметалла, Аргентина — около 7 тонн.
Золотой резерв Узбекистана с начала года вырос только на 1,87 тонн. Сокращение его объёма в январе-марте составило 24,5 тонны за счёт активного экспорта.
Больше металла — около 34 тонн — тогда продал только Казахстан. По итогам полугодия его запасы сократились на 18,47 тонн.
Аналитики организации ожидают сохранения высокого спроса на золото со стороны центральных банков и инвесторов. Для них драгоценный металл будет выполнять роль безопасного актива в условиях замедления ведущих экономик мира и ускорения инфляции.
Однако спрос на золотые изделия со стороны потребителей, а также производителей электроники рискует сократиться. В то же время предложение металла, скорее всего, вырастет.