Sirdaryoda ayollarni o‘qitish va ularning biznes g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi “InnoWoman” loyihasi ishga tushirilmoqda, deya xabar bermoqda “IT Park” matbuot xizmati.
Loyiha 15 yoshdan 35 yoshgacha boʻlgan xotin-qizlar uchun moʻljallangan IT-kurslarni tashkil qiladi.
Dastur 1000 nafar talaba qizlarni kommunikatsiya va axborot texnologiyalari sohasida taklif etilayotgan kurslarda oʻqitish hamda amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan.
“InnoWoman” loyihasi 6 oy davom etib, unda ishtirokchilar kompyuter savodxonligi (1 oy), veb-dasturlash va loyihalarni boshqarish (5 oy) yo‘nalishlarida oʻqiydilar.
Bundan tashqari, kurslar raqobatbardosh AKT-loyihalarini bosqichma-bosqich amalga oshirish, startap loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirishda yordam beriladi.
Trening natijalariga ko‘ra, uchta eng yaxshi startap noutbuklar bilan taqdirlanadi.
Ro‘yxatdan o‘tish uchun arizalarni 10-sentabrgacha havola orqali yuborish mumkin. Darslar 20-sentabrdan boshlanadi va o‘zbek tilida o‘tkaziladi.
Kurslarning oylik narxi 100 ming so‘mni tashkil etadi.
Avvalroq “Spot” IT Park UNICEF bilan hamkorlikda “Skills4Girls” loyihasini ishga tushirgani haqida xabar bergandi. Loyiha raqamli savodxonlik va grafik dizayn bo‘yicha keng qamrovli o‘quv dasturi hisoblanadi.
Unda Qoraqalpog‘iston, Qashqadaryo, Surxondaryo va Toshkentdan 12−18 yoshgacha bo‘lga qizlar qatnashadilar.

Сырдарьинский филиал IT Park анонсировал запуск новой инициативы для обучения женщин и поддержки их бизнес-идей — InnoWoman.
Проект включает в себя IT-курсы для девушек и женщин (в возрасте 15−35 лет), желающих овладеть компьютерными навыками. Всего планируется обучить 1000 студенток и молодых женщин.
Также в рамках InnoWoman участницам будет оказана помощь в реализации их проектов в сфере IT, включая разработку и запуск стартапов. Создательницы трёх лучших стартапов получат призы.
Курсы продлятся 6 месяцев. Участницы будут учиться по следующим направлениям:
- компьютерная грамотность — 1 месяц;
- веб-программирование и управление проектами — 5 месяцев.
Начало программы — с 20 сентября. Занятия будут проводиться в Сырдарьинском филиале IT Park и в региональных IT-центрах. Стоимость курсов по специальной цене составит 100 тысяч сумов в месяц.
Желающие могут подать заявку на зачисление через анкету. Заявки принимаются до 10 сентября.
Ранее Spot сообщал, что IT Park за полгода нарастил число иностранных резидентов почти в 6 раз, а экспорт услуг — более чем в 4 раза.