Joriy yilning 28−29 sentabr kunlari Qozog‘istonning Nur-Sulton shahrida “Digital Bridge” xalqaro texnologiya forumi o‘tkaziladi.
Forumning bu yilgi mavzusi “Markaziy Yevroosiyo yangi texnologik platforma sifatida” deb nomlangan.
Unda Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlar va Markaziy Osiyo mamlakatlari texnoparklari ko‘rgazmasi kabi tadbirlar o‘rin olgan.
Bundan tashqari, IT-maktablar ko‘rgazmasi, IT sohasiga doir bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi, “Astana Hub Battle” tanlovi, “VR”, “GameDev” platformalari tashkil etiladi.
Forum doirasida startaplar uchun mamlakatdagi birinchi rasmiy oflayn “TikTok” platformasi yaratilishi belgilangan.
Spikerlardan “Samsung Electronics” korporativ prezidenti In Yong Ri, “TikTok” vitse-prezidenti Teo Bertram, “Huawei Eurasia” prezidenti Daniyel Chjou kabilar ishtirok etadi.
Shuningdek, mintaqaning barcha hududlaridan venchur sarmoyadorlar qatnashishi kutilmoqda.
Panel sessiyalarida xalqaro ekspertlar IT-sohasidagi dolzarb masalalarni muhokama qilishadi.
“Ishonchim komilki, forum mintaqada IT-texnologiyalar rivojiga yangi qiyofa bag‘ishlaydi, startaplar uchun yangi imkoniyatlar ochiladi. IT-mutaxassislar bilan dolzarb muammolarga innovatsion yechimlarni birgalikda muhokama qilamiz”, — dedi Qozog‘iston raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoat vaziri Bagdat Musin.
“Digital Bridge” xalqaro forumi Qozog‘istonda har yili davlat rahbari ishtirokida o‘tkaziladigan eng yirik IT-tadbirlardan biri hisoblanadi.
Ishtirok etish uchun arizalarni havola orqali jo‘natish kerak. Batafsil ma’lumot bu yerda.
“Astana Hub Battle”
Forum doirasida “Astana Hub Battle” texnologik startap loyihalar tanlovi o‘tkaziladi.
Eng yaxshi startap loyihalari aniqlanib, ularni ishlab chiqish uchun birinchi o‘rinni egallagan startap loyiha $10 ming bilan, ikkinchi o‘rin $5 ming hamda uchinchi o‘rin $3 ming bilan taqdirlanadi.
Tanlov shartlari va batafsil ma’lumotlarni bu yerdan olish mumkin.
Umuman olganda, “Digital Bridge” forumi — IT-sohasida yangi bilimlar, o‘zini namoyon qilish, tajriba almashish hamda ish topish imkonini beradi.

28−29 сентября в Нур-Султане будет проводиться Международный технологический форум Digital Bridge 2022. Об этом Spot сообщили в оргкомитете форума.
Это одно из крупнейших мероприятий в IT-сфере Казахстана, проводимое ежегодно. В нём участвуют лидеры технологической индустрии, эксперты и профессионалы в сфере цифровых технологий, представители IT-компаний, стартапов, венчурных инвесторов и госорганов.
Тема Digital Bridge в текущем году — «Центральная Евразия как новая технологическая платформа». Программа события включает в себя выставку технопарков из стран Центральной Азии и Организации тюркских государств.
В рамках форума состоится Startup Alley — шоу IT-стартапов из центральноазиатских и тюркоязычных стран. В ней могут принять участие и проекты из Узбекистана.
В ходе события свыше 200 стартапов в сферах электронной коммерции, финтех, образовательных технологий, IoT
Анкета для регистрации на Startup Alley доступна по этой ссылке.
Также стартапы из Узбекистана смогут побороться за денежные призы на Astana Hub Battle. Команда должна максимально быстро и сжато представить свой проект жюри.
К участию допускаются проекты на стадии MVP или PMF (product-market fit) с опытом на рынке до 2 лет. Презентацию можно провести на русском, казахском или английском языке.
Победитель конкурса получит $10 000 на развитие проекта. Награда за второе место составит $5000, за третье — $3000. Узнать детали и зарегистрироваться можно здесь.
Кроме того, на панельных сессиях форума ведущие эксперты будут обсуждать актуальные вопросы сферы IT. Подробная информация доступна на сайте мероприятия — digitalbridge.kz.
Ранее Spot сообщал, что 9 сентября IT Park проведёт лекцию для стартапов на тему выхода на зарубежные рынки.