Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan O‘zbekistonning investitsiyalar bo‘yicha qo‘llanmasi chop etildi. Bu haqda vazirlikning matbuot xizmati xabar bermoqda.
Qo‘llanma ingliz, rus va yapon tillarida, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining (JISA) texnik va moliyaviy ko‘magi, shuningdek “PricewaterhouseCoopers” (PwC) kompaniyasining konsalting ko‘magida yaratilgan.
U iqtisodiy islohotlar, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida tadbirkorlik imkoniyatlari, ochiqlikni qo‘llab-quvvatlash va sarmoyaviy muhitni yaxshilash haqidagi ma’lumotlardan iborat.
Qo‘llanmada imtiyozlar haqida umumiy ma’lumot berilgan va O‘zbekistonga sarmoya kiritishning beshta asosiy sababi, jumladan, iqtisodiy o‘sish va barqarorlik, ochiq iqtisodiyotni yaratishga qaratilgan islohotlar haqida so‘z boradi.
Shuningdek, 35 mln kishilik yirik ichki bozor, yoshlarning yuqori ulushi, yaxshi rivojlangan davlatlarning mavjudligi, iqtisodiy o‘sish va barqarorlik ko‘rsatilgan.
Qo‘llanmadan xorijiy investorlar iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlari, foydalanilmayotgan soha imkoniyatlari, imtiyoz va preferensiyalar haqida barcha kerakli ma’lumotlarni topish mumkin.
Bundan tashqari, tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish, davlat-xususiy sheriklik va davlat korxonalarini xususiylashtirishga sarmoya kiritishning turli yo‘llari yoritilgan.

Министерство инвестиций и внешней торговли подготовило инвестиционный путеводитель Узбекистана. Об этом сообщила его пресс-служба.
Брошюра из 60 страниц предоставляет потенциальным инвесторам и предпринимателям, интересующимся Узбекистаном, самую важную информацию для принятия решений. Сюда входят:
• общие сведения о стране, её экономике и торговле;
• данные по отраслям (сельское хозяйство, энергетика, нефтегазовая сфера, промышленность, IT, финансы, образование, медицина);
• процесс учреждения компании;
• данные о свободных экономических зонах;
• налоговое и таможенное регулирование, а также льготы;
• требования к бухгалтерии;
• инвестиционное законодательство;
• процесс разрешения споров;
• трудовое законодательство и данные о трудовых ресурсах.
Иностранные инвесторы смогут найти в сборнике актуальную информацию о секторах экономики и незадействованных возможностях. Также в нём представлены сведения по способам инвестиций и по аспектам работы в Узбекистане.
В создании путеводителя участвовала консалтинговая фирма PwC. Техническую и финансовую поддержку также оказало Японское агентство международного сотрудничества.
Инвестиционный путеводитель доступен для скачивания на сайте МИВТ. Имеются версии на английском, русском и японском языках.