2021-yil oxirida Xitoyning avtomobil ishlab chiqaruvchi “Chery” kompaniyasi O‘zbekiston bozoriga kirib kelayotgani ma’lum bo‘ldi.
Joriy yilning iyul oyida “Roodell” kompaniyaning mamlakatdagi rasmiy distribyutoriga aylandi va endilikda u brendni ilgari surish bilan shug‘ullanadi.
O‘zbekistonda “Chery"ning — Tiggo 8 Pro Max, Tiggo 7 Pro va Arrizo 6 Pro modellarini yig‘ish rejalashtirilgan. Xitoy kompaniyasi aynan ushbu modellarni respublikaga sinov partiyasi sifatida jo‘natgan.
Hamkorlar kelajakda elektromobillar ishlab chiqarishni ham yo‘lga qo‘yish niyatida.
Kompaniya haqida nima ma’lum
So‘nggi 19 yil davomida “Chery” yengil avtomobillar eksporti bo‘yicha Xitoyda birinchi o‘rinni egallab kelmoqda.
O‘tgan yilning kuzida kompaniya Qozog‘iston bozoriga chiqdi va 2022-yil iyun oyida mamlakatdagi eng mashhur Xitoy brendiga aylandi.
“Olti oydan sal koʻproq vaqt ichida biz Qozogʻistonda oyiga 500 ta avtomobil sotish koʻrsatkichiga yetdik. Bu juda yaxshi natija va O‘zbekistonda ham xuddi shunday mo‘jizani yaratishga umid qilamiz”, — deydi “Chery International” kompaniyasining marketing boʻyicha direktori Xuan Chjou.
Uning so‘zlariga ko‘ra, kompaniya yaqin uch yil ichida butun O‘zbekiston bo‘ylab 30 ta xizmat ko‘rsatish markazi va taxminan shuncha ko‘rgazma zallarini ochishni rejalashtirmoqda.
Kompaniya mahalliy dilerlarni “Chery” brendini O‘zbekiston bozorida birgalikda ilgari surish uchun hamkorlik qilishga chaqirdi. Negaki joriy yil oxirigacha sotuvlarni yo‘lga qo‘yish rejalashtirmoqda.
“Chery” vakillarining ta’kidlashicha, avtomobillar narxi sotuvlar boshlanishiga yaqinroq e’lon qilinadi:
“Iste'molchilarni asosan narxlar qiziqtiradi. Biz “Roodell"dagi hamkorlar bilan har bir model uchun mahsulot strategiyasini ishlab chiqyabmiz. Mahalliy bozorni tahlil qilamiz. Bu yoʻnalishdagi ishlarni yakunlashimiz bilan yakuniy narxlar roʻyxatini eʼlon qilamiz”, — deydi “Chery"ning Oʻzbekistondagi direktori Gong Ziming.
Uning so‘zlariga ko‘ra, kompaniyaning mahalliy bozorda “Kia”, “Hyundai”, “Chevrolet” kabi kuchli raqobatchilari bor.
“Mamlakatga sedan va SUV (sport utility vehicle)lar yetkazib beramiz. Menimcha, bu sohada bizda alohida raqobatchilar bo‘ladi. Biz bozorda mavjud o‘yinchilarning chaqirig‘ini qabul qilishga tayyormiz. Shu bilan birga, biz raqobatlashadigan aniq bir kompaniyani tanlash niyatida emasmiz. Bizning asosiy vazifamiz mijozlar va potentsial foydalanuvchilarning ehtiyojlarini qondirishdir. Bu “Chery"ning asosiy tamoyilidir”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Gong Ziming, shuningdek, O‘zbekiston Markaziy Osiyodagi eng ko‘p aholiga ega davlat sifatida ulkan salohiyatga ega ekanligini ta’kidladi. “Chery” vakillarining so‘zlariga ko‘ra, avtomobil sanoati bu yerda jadal rivojlanmoqda.
“Mamlakatda sanoat rivojlanishiga hissa qo‘shishdan mamnun bo‘lamiz. „Roodell“ bilan katta rejalar tuzganmiz: biz bozorning har bir segmentini rivojlantirmoqchimiz. Yaxshiyamki, davlat avtomobil sanoatini har tomonlama qo‘llab-quvvatlamoqda”, deb ta’kidladi Gong Ziming.
“Chery"ning O‘zbekistondagi modellari
Xuan Chjouning aytishicha, sotuvlar rasmiy boshlanishidan oldin kompaniya mijozlar madaniyati va xohishlarini yaxshiroq tushunish maqsadida bir necha oy davomida potentsial iste’molchilar o‘rtasida so‘rovlar o‘tkazgan. Shu tarzda O‘zbekiston uchun birinchi modellar tanlandi.
U shuningdek, birinchi bosqichda mamlakatda sotiladigan Pro oilasining avtomobillari zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan jahon bozoridagi eng mashhur modellari ekanligini qayt etdi.
Kompaniya potentsial iste’molchilar uchun sinov partiyasini yuborgan, hozirda Tiggo 7 Pro va Tiggo 8 Pro Max’ning sinov drayvlari o‘tkazilmoqda. Markaning ilk dilerlik markazi Bektemir tumanida ochildi.

Как ранее писал Spot, китайский автопроизводитель Chery выходит на рынок Узбекистана.
Официальным дистрибьютером стал Roodell. Стороны подписали соглашение о сотрудничестве в начале июля. Также согласно договору, планируется сборка трёх моделей Chery на заводе ADM Jizzakh — Tiggo 8 Pro Max, Tiggo 7 Pro и Arrizo 6 Pro. Именно их китайская компания отправила в республику в качестве пробной партии (подробнее о характеристиках авто можно почитать тут).
Партнеры также намерены наладить в будущем выпуск электромобилей.
Что известно о компании
Chery Automobile Co создана в 1997 году в Китае. Компания экспортирует в более чем 80 стран и регионов, имеет 10 заводов за пределами Китая, более 1500 зарубежных дилерских и сервисных центров. В течение последних 19 лет Chery занимая первое место в Китае по экспорту легковых автомобилей.
Осенью прошлого года компания вышла на рынок Казахстана и в июне 2022 года стала самой популярной китайской маркой в стране.
«За чуть более чем полгода продаж мы смогли выйти в Казахстане на отметку в 500 автомобилей в месяц. Считаем это очень хорошим показателем и надеемся, что в Узбекистане сможем создать такое же чудо», — говорит директор по маркетингу Chery International Сюань Чжоу.
По его словам, компания в ближайшие три года планирует открыть 30 сервисных центров по всему Узбекистане, и примерно столько же шоурумов.
В компании призвали локальных дилеров к сотрудничеству для совместного продвижения бренда Chery на узбекистанском рынке.
Компания планирует запустить продажи до конца этого года. Цены на авто будут объявлены ближе к старту продаж, отметили представители Chery:
«Цены — это то, что больше всего волнует потребителей. Мы с партнерами из Roodell разрабатываем продуктовую стратегию для каждой модели. Анализируем локальный рынок. Как только завершим в этом направлении работу, опубликуем финальный прайс», — говорит директор Chery в Узбекистане Гун Цзымин.
По его словам, на местном рынке у компании есть сильные конкуренты, как Kia, Hyundai, Chevrolet.
«Мы будем поставлять в страну седаны и SUV. Не думаю, что в этой области у нас будут особенные конкуренты. Мы готовы принять вызов от игроков, которые уже присутствуют на рынке. При этом мы не намерены выбирать одну конкретную компанию, с кем мы будем конкурировать. Главная наша задача — удовлетворить потребности клиентов и потенциальных пользователей. Это основной принцип Chery», — добавил он.
Гун Цзымин также отметил, что Узбекистан, как страна с самым большим населением в Центральной Азии, обладает огромным потенциалом. Автомобильная промышленность, по мнению представителей Chery, развивается быстрыми темпами и сейчас находится в начале своего роста.
«Мы будем рады способствовать росту индустрии в стране. У нас с партнерами из Roodell амбициозные планы: хотим развивать каждый сегмент рынка. Благо, государство всячески поддерживает автомобильную промышленность», — подчеркнул Гун Цзымин.
Директор по маркетингу Chery International Сюань Чжоу рассказал, что до официального старта продаж компания несколько месяцев проводила опросы среди потенциальных потребителей, чтобы лучше понять культуры, предпочтения клиентов. Так были выбраны первые модели для Узбекистана.
По словам Сюань Чжоу, автомобили семейства Pro, которые на первом этапе будут реализовываться в стране, — наиболее популярные на мировом рынке модели, оснащенные современными технологиями.
Компания уже отправила тестовую партию и для потенциальных потребителей проводятся тест-драйвы Tiggo 7 Pro и Tiggo 8 Pro Max. Первый дилерский центр бренда открылся в Бектемирском районе столицы.