Sovet Ittifoqi parchalanganidan so‘ng sobiq SSSRning ko‘pgina mamlakatlarida kichik va o‘rta biznesni (KO‘B) tashkil etish bilan bozor iqtisodiyotini qurish zarurati paydo bo‘ldi.
Aynan shu davrda, 1991-yili Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tashkil etilgan bo‘lib, uning asosiy faoliyatidan biri kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashdir.
“Spot” YeTTBning O‘zbekistondagi “Kichik biznes bo‘yicha maslahat” dasturi mutaxassisi Denis Torxov bilan kompaniyalar qanday qilib grantlar va moliyalashtirishlarga ega bo‘lishi mumkinligi, bank nima uchun yashil texnologiyalarni rivojlantirishga e’tibor qaratayotgani haqida suhbatlashdi.
YeTTB kichik va o‘rta biznes uchun nima taklif qiladi
Biz yordamning uch turini taklif qilamiz: grantlar, moliyalashtirish, treninglar (info-resurslar va ekspertiza).
Grantlar
Ayni paytda O‘zbekistonda biznes-maslahatchilar yordamiga muhtoj bo‘lgan kompaniyalar uchun YeTTBning asosiy vositasi bo‘lgan “Kichik biznes uchun konsultatsiyalar” grant dasturi faoliyat ko‘rsatmoqda.
Grant olish huquqiga ega bo‘lish uchun kompaniya quyidagi mezonlarga javob berishi kerak:
- xodimlar soni 500 kishidan oshmasligi kerak;
- bozorda kamida ikki yil faoliyat olib borgan bo‘lishi lozim;
- O‘zbekistondagi benefitsiarlarga tegishli xususiy mulk ekanligi (YeTTB davlat kompaniyalari bilan ishlamaydi);
- kompaniyaning aylanmasi yiliga 50 mln yevrogacha bo‘lishi kerak.
Agar kompaniya barcha mezonlarga javob bersa, ularning obro‘sini tekshiramiz (kompaniya korrupsion yoki boshqa shubhali operatsiyalarga aralashmagan bo‘lishi kerak), biz o‘z biznesini rivojlantirishga sarmoya kiritish istagi bor-yo‘qligini bilish uchun menejer bilan gaplashamiz. Kompaniyaning moliyaviy barqarorligiga alohida e’tibor qaratiladi.
Grant olish uchun siz YeTTB xodimlari bilan telefon, ijtimoiy tarmoqlar orqali bog‘lanishingiz yoki elektron xat yozishingiz kerak bo‘ladi.
Aloqaga chiqqandan so‘ng, ariza shaklini to‘ldirish, shuningdek, so‘nggi ikki yil uchun moliyaviy hisobotlarni, ta’sis etilganlik guvohnomasini va ta’sis ustavini yuborish talab etiladi.
Keyingi bosqichda bank consultant tanlaydi, texnik topshiriq tuziladi va grant shartnomasi imzolanadi. Kompaniya maslahatchi xizmatlarini to‘liq qoplaydi. Keyinchalik, ish tugagandan so‘ng, YeTTB xarajatlarning atigi 75%ini (tadbirkorlar uchun — 85%) qoplaydi, 25%ini kompaniyaning o‘zi to‘laydi.
Grant miqdori bo‘yicha cheklovlar yo‘q. Biz biznesning ehtiyojlaridan kelib chiqamiz: hatto kichik konsultatsiya loyihasi ham kimgadir yordam beradi, kimdir esa to‘liq va qimmat ekspertizasiz buni eplay olmaydi. Aytish joizki, YeTTB granti qiymati o‘rta hisobda 10 000 yevrodan oshmaydi.
Grant mablag‘lari konsalting xizmatlarini ko‘rsatish uchun mo‘ljallangan, masalan, buxgalteriya hisobini avtomatlashtirish (1C), nou-xauni joriy etish, marketing tadqiqotlari, sayt ishlab chiqish.
Bunda ham mahalliy, ham xalqaro konsalting kompaniyalari ishtirok etishadi. Mahalliy biznes-maslahatchilarning saviyasi muttasil o‘sib bormoqda va bankimiz bunga katta kuch sarflamoqda.
Xususan, kichik va o‘rta biznes bilan ishlaydigan mahalliy mutaxassislarning kasbiy mahoratini oshirish maqsadida “Konsultativ biznesingizni rivojlantiring” ixtisoslashtirilgan o‘quv dasturini ishlab chiqdik.
2017-yildan buyon 220 nafar mahalliy va 13 nafar xalqaro mutaxassislar jalb etildi, 170 dan ortiq korxona uchun 233 ta loyiha amalga oshirildi. YeTTB granti ko‘magida Xiva va Toshkentdagi mehmonxonalar, omborxonalar va boshqa sanoat binolari uchun arxitektura loyihalari va energiyani tejash yechimlari ishlab chiqildi.
Kichik va o‘rta biznes uchun grantlar YeTTBning Kichik biznesga ko‘maklashish jamg‘armasi (Italiya, Yaponiya, Koreya, Lyuksemburg, Norvegiya, Shvetsiya, Shveytsariya, Tayvan va AQSh) va Yevropa Ittifoqining donor yordami tufayli amalga oshirildi.
Grant mablag‘larini uskunalar sotib olish uchun ishlatib bo‘lmaydi. Buni YeTTBning navbatdagi vositasi — moliyalashtirish yordamida amalga oshirish mumkin.
Moliyalashtirish
Moliyalashtirish uchta yo‘nalishda amalga oshiriladi:
- Bevosita moliyalashtirish. YeTTB 5 mln yevrodan ortiq to‘g‘ridan-to‘g‘ri kreditlar beradi.
- Moliyalashtirish hamkor banklar bilan birgalikda amalga oshiriladi (“Hamkorbank”, “Ipak yo‘li”, “O‘zsanoatqurilishbank”). Shartnomaga ko‘ra, korxona teng miqdorda moliyalashtiriladi (50% — YeTTB mablag‘lari, 50% — banklar). Kredit berish milliy valyutada amalga oshiriladi. YeTTB tomonidan tekshiruvlar kamroq bo‘ladi. Moliyaviy hisobotlarni xalqaro standartlarga tarjima qilishga hojat yo‘q. Biroq, kredit miqdori 5 mln yevrodan kam qiymatni tashkil qiladi.
- Hamkor banklarga kredit liniyasi ajratish. Bank korxonalarga mablag‘larni mustaqil ravishda ajratadi. YeTTB butun portfelni ko‘radi, lekin har bir bitimda qatnashmaydi.
Yashil texnologiyalar haqida
YeTTB 2025-yilga kelib yashil iqtisodiyotga kamida 50% sarmoya kiritishni, ya’ni issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish, suv iste’molini kamaytirish, atrof-muhit va ekologik muammolari bilan bog‘liq loyihalarni amalga oshirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan.
O‘zbekistonda suv tanqisligi, tuproq bilan bog‘liq bo‘lgan va boshqa ko‘plab muammolar mavjud. Shu bilan birga, mamlakat quyosh va shamol ko‘rinishidagi qayta tiklanadigan energiyaning katta resurslariga ega. Ushbu turdagi energiyadan to‘g‘ri foydalanish uchun bu yerga texnologiyalar, bilim va moliyalashtirish kerak.
Shu bois barcha qo‘llab-quvvatlash dasturlari doirasida biz kichik va o‘rta biznesni “yashil” texnologiyalarga o‘tishni rag‘batlantiramiz.
Xususan, kompaniyalarni hamkor banklar tomonidan moliyalashda kreditor qarz oluvchiga kompaniya energiya tejovchi texnologiyani afzal ko‘rgani uchun rag‘bat sifatida 10%li keshbekni taklif qilishi mumkin.
Bu kredit miqdorini kamaytiradi. Korxonalar quyosh batareyalari, suv isitgichlari, elektromobillar va boshqalarni sotib olish uchun kredit olishlari mumkin.
Biznes-maslahatchilarni jalb qilish uchun grant dasturi doirasida kompaniya quyidagi xizmatlarga murojaat qilishi mumkin: energiya auditi, muhandislik yechimlari, atrof-muhitni nazorat qilish.
Yashil texnologiyalar qanchalik samarali ekanligini tushunish uchun energiya auditi va energiyani boshqarish sohasida mutaxassislar mavjud bo‘lib, biz ularni jalb qilishga yordam beramiz.
Bundan tashqari, 2020-yilda Yashil texnologiya selektori ishga tushirildi. Bu energiya tejovchi uskunalarning har xil turlarini yig‘uvchi mamlakatdagi birinchi va yagona kataloglashtirilgan tizimdir.
Bugungi kunga kelib, platformani to‘ldirish va energiya tejovchi texnologiyalar nomini ikki mingga yetkazish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Veb-sayt qaysi uskunani tanlash borasida bosh qotirayotgan tadbirkorlar uchun foydali bo‘ladi. Platformada faqat an’anaviy uskunalardan o‘rtacha 20% samaraliroq bo‘lgan texnologiyalar mavjud.
Selektor qo‘shimcha savdo maydonchasi sifatida bunday uskunani ishlab chiqaruvchilar uchun ham qulay bo‘ladi. Bundan tashqari, katalogdan bankirlar ham kreditlar berishda foydalanishadi.
Ma’lumotlar bazasida mahalliy texnologiyalar unchalik ko‘p emas — ular taxminan 15−20%ni tashkil qiladi. Buning sababi shundaki, o‘zbek ishlab chiqaruvchilarining aksariyatida oddiygina texnik hujjatlar ham yo‘q va ularsiz texnologiyani ro‘yxatdan o‘tkazib bo‘lmaydi.
YeTTBda biznes uchun amaliy ko‘nikmalar bo‘yicha ko‘plab o‘quv dasturlari, biznesdagi ayollar uchun dastur va boshqalar mavjud.
Yashil yo‘nalish haqida gapiradigan bo‘lsak, hozirda korxonalar uchun energiya tejovchi texnologiyalar va uskunalar haqida ma’lumot berish uchun treninglar olib borilmoqda.
Yaqinda biz mehmon uylari uchun trening o‘tkazdik. Trening davomida korxonalar energiya tejamkorligi, quyosh panellari va suv isitgichlari qanday joylashtirilgani, qanday turdagi uskunalar mavjudligi kabi mavzular yoritildi. Keyinchalik biz ushbu joylarga kelib amaliy maslahatlar beradigan konsultant yordami bilan ta’minlaymiz.
Treninglar nafaqat korxonalar, balki konsultantlar uchun ham o‘tkaziladi. Joriy yilning noyabr oyida energetika bo‘yicha konsultantlar uchun trening o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Treningni xalqaro mutaxassislar olib borishadi, ular yangi texnologiyalar, ularni to‘g‘ri qo‘llash va hokazolar haqida professional tilda so‘zlab berishadi.
Mahalliy konsultantlar unda ishtirok etish uchun to‘lov qilishlari kerak bo‘ladi va YeTTB treningni qisman subsidiyalaydi, xalqaro ekspertlarni topadi va tadbirni tashkillashtiradi.
Yashil iqtisodiyot sohasidagi muammolar
Kichik va o‘rta biznes mamlakat iqtisodiyotida ancha katta ulushni egallaydi — YaIMning 55%i. Albatta, bu kompaniyalar o‘zlarining uglerod chiqindilariga ega.
Iqtisodiyotdagi ishlab chiqarishning yarmidan ko‘pi KO‘B vakillari hissasiga to‘g‘ri kelishiga qaramay, alohida-alohida olsak, ular kichik korxonalardir.
Bu kichik novvoyxona, mebel ishlab chiqaruvchi mini-korxona, kafe, mehmonxona va hokazo bo‘lishi mumkin. Shuning uchun ularning ko‘pchiligi zamonaviy texnologiyalar nima ekanligini, ishlab chiqarishni qanday qilib ekologik toza tarzda yo‘lga qo‘yish va hokazolarni bilmaydi. Bunda bizning bankimiz ta’lim va moliyaviy tomonlama ko‘mak uchun yordamga keladi.
Biznes energiya va boshqa resurslarni tejash haqida o‘ylamaydi va unchalik e’tibor bermaydi, shu jumladan, O‘zbekistonda hozirgacha resurslar nisbatan arzon.
Ammo bu vaziyat o‘zgarishini va energiya tejash va atrof-muhitni muhofaza qilishni bozorda jiddiy raqobat ustunligi sifatida ko‘rib chiqish vaqti kelganini tushunadiganlar tobora ko‘payib bormoqda.
Albatta, energiya tejovchi yechimlar har doim ham an’anaviy texnologiyalardan arzonroq emas, lekin ular:
- uzoq muddatli maqsadlarda o‘zini qoplaydi va xarajatlarni tejashga yordam beradi. Kelajakda elektr energiyasi tariflari, gaz/yoqilg‘i, suv narxlari va h.k.larning ko‘tarilishi bilan qoplash muddati qisqaradi;
- biznesni tashqi ta’sirlarga (masalan, elektr ta’minotidagi uzilishlar) nisbatan chidamliroq qiladi;
- ba’zan bunday yechimlar tadbirkorlarning (ayniqsa, qishloq joylarida) uy-joy kommunal xo‘jaligi infratuzilmasidan uzoqda joylashganligi sharoitida yagona oqilona yechim hisoblanadi.
Avvalroq “Spot” YeTTB O‘zbekistonning po‘lat ishlab chiqarish sektori rivojiga $15 mln kredit ajratishi haqida xabar bergandi.

После распада Советского союза во многих странах бывшего СССР появилась необходимость выстраивания рыночной экономики с созданием малого и среднего бизнеса (МСБ). Именно тогда, в 1991 году, и был создан Европейский банк реконструкции и развития, одним из основных направлений деятельности которого является поддержка МСБ.
Spot поговорил со специалистом программы ЕБРР «Консультации для малого бизнеса» в Узбекистане Денисом Торховым о том, как компаниям получить гранты и финансирование, и почему банк основной упор делает на развитие «зеленых» технологий.
Что предлагает ЕБРР малому и среднему бизнесу
Мы предлагаем три вида поддержки: гранты, финансирование, обучение (инфо-ресурсы и экспертизу).
Гранты
На данный момент в Узбекистане работает грантовая программа «Консультации для малого бизнеса» — основной инструмент ЕБРР для компаний, которым необходима помощь бизнес-консультантов. Для выдачи гранта компания должна отвечать следующим критериям:
число сотрудников не должно превышать 500;
как минимум два года работы на рынке;
частная собственность с бенефициарами из Узбекистана (ЕБРР не работает с государственными компаниями);
оборот компании до 50 млн евро в год.
Если компания подходит по всем пунктам, мы проверяем ее репутацию (компания не должна быть замешана в коррупционных или каких-либо других сомнительных сделках), беседуем с руководителем, чтобы узнать, есть ли у него желание вкладывать в развитие собственного бизнеса. Отдельное внимание уделяется финансовой устойчивости компании.
Для получения гранта необходимо связаться с сотрудниками ЕБРР по телефону, через социальные сети или написать на электронную почту. После первого контакта необходимо заполнить форму заявки, а также выслать финансовую отчетность за последние два года, свидетельство о регистрации и устав.
Следующим шагом банк подбирает консультанта, составляется техническое задание, подписывается грантовое соглашение. Предприятие полностью оплачивает услуги консультанта. Позже, после завершения работы, ЕБРР компенсирует лишь 75% стоимости (предпринимательницам — 85%), 25% оплачивает сама компания.
Ограничений по сумме гранта нет. Мы исходим из потребностей самого бизнеса: кому-то поможет даже небольшой консультационный проект, а кто-то не справится без обширной и дорогой экспертизы. Как правило, грантовая составляющая ЕБРР не превышает 10 тыс. евро.
Грантовые средства рассчитаны на предоставление консалтинговых услуг, например, автоматизация бухгалтерии (1С), внедрение ноу-хау, проведение маркетингового исследования, разработка сайта.
Консалтинговые компании привлекаются как местные, так и международные. Уровень локальных бизнес-консультантов непрерывно растет и наш банк прикладывает к этому много усилий. В частности, разработали специализированную тренинговую программу «Развивай свой консалтинговый бизнес» именно для повышения профессионализма местных экспертов, работающих с малым и средним бизнесом.
С 2017 года было привлечено 220 локальных и 13 международных специалистов, реализовано 233 проекта для более 170 предприятий. При грантовой поддержке ЕБРР были разработаны архитектурные проекты и энергосберегающие решения для отелей, складов и других производственных помещений в Хиве и Ташкенте.
Грантовая поддержка МСБ стала возможной благодаря донорской поддержке Фонда содействия малому бизнесу ЕБРР (Италия, Япония, Корея, Люксембург, Норвегия, Швеция, Швейцария, Тайвань и США) и Европейского Союза.
На грантовые средства нельзя приобрести оборудование. Это можно сделать с помощью следующего инструмента ЕБРР — финансирования.
Финансирование
Финансирование осуществляется по трем направлениям:
прямое финансирование. ЕБРР напрямую выдает кредит свыше 5 млн евро;
финансирование совместно с банками-партнерами (Hamkorbank, Ipak Yuli, «Узпромстройбанк»).
выделение кредитной линии банкам-партнерам. Банк самостоятельно выделяет средства предприятиям. ЕБРР видит весь портфель, но не участвует в каждой отдельной сделке.
Про зеленые технологии
ЕБРР поставил цель к 2025 году довести минимум до 50% объем инвестиций в зеленую экономику,
В Узбекистане имеется нехватка воды, проблемы с почвой и многое другое. При этом, страна обладает огромными ресурсами возобновляемой энергии в виде солнца и ветров. Для правильного применения этих видов энергии необходимо приносить сюда технологии, знания, финансирование.
Поэтому в рамках всех программ поддержки мы стимулируем малый и средний бизнес переходить на «зеленые» технологии. В частности, при финансировании компаний банками-партнерами, кредитор может предлагать заемщику кэшбек 10% в качестве поощрения за то, что предприятие отдает предпочтение энергоэффективной технологии. За счет этого уменьшается сумма выплаты по кредиту. Предприятия могут получить займ на покупку солнечных панелей, водонагревателей, электромобилей
В рамках программы предоставления грантов для привлечения бизнес-консультантов компания может обратиться за услугами: энергоаудит, инженерные решения, экологический менеджмент. Для того, чтобы понять, насколько эффективны зеленые технологии существуют специалисты в области энергоаудита и энергоменеджмента, которых мы поможем привлечь.
Кроме того, в 2020 году запустили Селектор зеленых технологий — это первая и единственная в стране каталогизированная система, в которой собраны различные типы энергоэффективного оборудования.
На сегодняшний день ведется работа по насыщению платформы и доведения наименований энергосберегающих технологий до 2 тыс. Веб-сайт будет полезен предпринимателям, которые сомневаются какое оборудование выбрать. На платформе собраны только те технологии, которые в среднем на 20% более эффективны по сравнению с обычным оборудованием.
Селектор также будет удобен производителям такого оборудования в качестве дополнительной площадки для продаж. Вдобавок, каталогом пользуются банкиры при выдаче кредитов.
Местных технологий в базе не так много — около 15−20%. Все потому, что у большинства узбекистанских производителей элементарно даже нет технической документации, а без нее нельзя зарегистрировать технологию.
У ЕБРР есть большое количество обучающих программ для бизнеса по практическим навыкам, программа для женщин в бизнесе
Буквально на днях, мы провели тренинг для гостевых домов. В процессе обучения были затронуты темы о том, каким образом предприятия могут быть более энергоэффективными, как устроены солнечные панели и водонагреватели, какие бывают виды оборудования. В дальнейшем мы предоставляем помощь консультанта, который может приехать на место и дать практические советы.
Тренинги проводятся не только для предприятий, но также и для консультантов. В ноябре текущего года планируется проведение тренинга для энергоконсультантов. Обучение будут проводить международные специалисты, которые на профессиональном языке расскажут о новых технологиях, как правильно их применять
и т. п.
Для участия местные консультанты должны сделать взнос, а ЕБРР частично субсидирует обучение, находит международных специалистов и организует мероприятие.
Проблемы в сфере зеленой экономики
Малый и средний бизнес занимает достаточно большую долю в экономике страны — 55% ВВП. Конечно, у этих компаний есть свой углеродный след.
Несмотря на то, что в совокупности МСБ занимает более половины производства в экономике, по отдельности они являются маленькими компаниями. Это может быть небольшая пекарня, мини-производство мебели, кафе, гостевой дом
и т. д. Следовательно, многие из них не знают о том, какие есть современные технологии, как более экологично выстроить производствои т. д. Поэтому наш банк приходит на помощь в образовательной и финансовой частях.
Бизнес не задумывается и мало внимания уделяет сбережению энергии и других ресурсов в том числе потому, что пока ресурсы в Узбекистане относительно дешевые. Но тех, кто понимает, что эта ситуация будет меняться и что пора рассматривать энергосбережение и охрану окружающей среды как серьезное конкурентное преимущество на рынке, становится все больше.
Конечно, энергоэффективные решения не всегда дешевле традиционных технологий, но они:
- окупаются в долгосрочной перспективе, в будущем помогая экономить на затратах. В дальнейшем срок окупаемости будет сокращаться по мере роста тарифов на электричество, цен на газ/топливо, воду
и т. д. ; - делают бизнес более устойчивым к внешним шокам (например, отключению электричества);
- иногда являются единственным разумным решением, например в условиях удаленности бизнеса (особенно маленького, в сельской местности) от инфраструктуры ЖКХ.