Avvalroq, Qozog‘istonning “Sergek” kompaniyasi O‘zbekistonda ofisini ochishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi.
“KazakhEksport” eksport sug‘urta kompaniyasining “Spot"ga ma’lum qilishicha, Namanganda jamoat va yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlovchi mazkur tizim joriy etildi.
Xususan, 25 ta “Sergek” qurilmasi shahar va tumanlarning 13 ta uchastkasida o‘rnatilgan, tizim tezlikni oshirish, svetofordan o‘tish, yo‘l belgilarini buzish holatlarini qayd etadi.
Loyiha xususiy sarmoya hisobidan amalga oshirilib, davlat eksport dasturi orqali subsidiyalangan.
“Sergek” jamoat va yo‘l harakati xavfsizligi tizimi Qozog‘istonning 8 ta shahrida, jumladan, Ostona, Ust-Kamenogorsk, Olmaota, Atirau, Chimkent, Semey, Taraz va Turkistonda faoliyat yuritadi.
Tizim faoliyatining birinchi yilida Ostonada yo‘l-transport hodisalarida halok bo‘lganlar soni 43%ga kamaygan. Undan foydalanib, jinoiy huquqbuzarliklarni ham ochish mumkin.
Kompaniya eksport strategiyasini ishlab chiqmoqda hamda Markaziy va Janubi-Sharqiy Osiyo bozorlari, shuningdek, Yaqin Sharq va Afrika mintaqasiga kirishni rejalashtirmoqda.
“Sergek” jamoat va yo‘l harakati xavfsizligi intellektual tizimi qozog‘istonlik ishlab chiquvchilarning mahsuloti bo‘lib, dasturiy ta’minot va apparat mutaxassislarini birlashtirgan “Sergek Group” kompaniyalar guruhi hisoblanadi.
Avvalroq, Toshkentdagi avtomobil yo‘llarini raqamlashtirishga xususiy biznesni jalb etish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi.

На улицах Намангана запущена система мониторинга общественной и дорожной безопасности «Сергек». Об этом Spot сообщили в экспортном страховом агентстве KazakhExport.
Программно-аппаратное решение создано разработчиками из казахстанской группы компаний Sergek Group. Как ожидается, его внедрение позволит снизить аварийность на дорогах города и повысить культуру вождения.
Всего в Намангане установлено 25 комплексов «Сергек» на 13 участках городских и областных дорог. Система фиксирует превышения скорости, проезд на красный сигнал светофора и нарушения линий дорожной разметки.
Внедрение системы «Сергек» проводится за счёт частных инвестиций, в то же время пользуясь поддержкой правительства. Так, KazakhExport предоставила страхование экспортных кредитов для компании.
Сейчас «Сергек» работает в 8 казахстанских городах — Алматы, Астане, Атырау, Семее, Таразе, Туркестане, Усть-Каменогорске и Шымкенте. После запуска системы в Астане и Алматы смертность от ДТП сократилась более чем на 40%, в Шымкенте — на четверть.
Sergek Group разрабатывает стратегию по продвижению своих решений на зарубежных рынках. Приоритет отдаётся странам Центральной и Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока и Африки.
Ранее Spot писал о планах хокимията Ташкента привлечь к цифровизации столичных дорог частный бизнес.
Компания Sergek Group была основана в 2015 году. Её основной профиль — системы видеонаблюдения для жилых комплексов, транспортной безопасности и городского планирования. На данный момент насчитывает свыше 600 специалистов.