Ko‘p sonli portlar, qulay temir yo‘l tizimi, yo‘l almashinuvi va rivojlangan havo qatnovi — bularning barchasi kichik Boltiqbo‘yi mamlakatiga G‘arbiy va Sharqiy mamlakatlar bilan aloqalarni saqlab turish imkonini beradi.
Mamlakat Yevropa Ittifoqiga qo‘shilgach, 2008−2009 yillardagi moliyaviy inqirozdan muvaffaqiyatli chiqib ketdi. Va o‘shandan beri tadbirkorlik muhiti tubdan o‘zgardi: bugungi kunda Latviya ochiq bozor iqtisodiyotini muvaffaqiyatli rivojlantirib, hayot sifatini oshirmoqda va yangi bozorlarga chiqmoqda.
Latviyada chet elliklar tomonidan biznesni ro‘yxatdan o‘tkazishda hech qanday cheklovlar yo‘q — vakillik ochish yoki kompaniyani ro‘yxatdan o‘tkazish oson va arzon.
2021-yil sentabr oyida Riga shahrida O‘zbekiston savdo uyi ochildi. Uning ochilishi ikki davlat ishbilarmon doiralari o‘rtasida doimiy aloqa o‘rnatish, mahsulotlarni tizimli eksport qilishni tashkil etish yo‘lida qadam tashlash imkonini berdi.
Bundan tashqari, mahalliy tovarlar endi nafaqat Latviya bozorida paydo bo‘lishi, balki undan ham ortiqroq — Boltiqbo‘yi mamlakatlari, Skandinaviya, shuningdek, Sharqiy, Markaziy va G‘arbiy Yevropaga ham yetib borishi mumkin.
O‘zbekistonning Rigadagi savdo uyi rahbari Vladimir Galperin “Spot"ga Yevropa Ittifoqi davlatlaridan birida biznesni qanday ochish mumkinligi, bu mamlakat mahalliy tadbirkorlarni nimasi bilan o‘ziga tortishi, latviyaliklarni O‘zbekistonda nima qiziqtirishi va qanday kamchiliklar borligi haqida gapirib berdi.
Xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik
Bir yarim yil avval Rigada Tashqi ishlar vazirligi, O‘zbekistonning Latviyadagi elchixonasi va mamlakat Savdo-sanoat palatasi ko‘magida Savdo uyi ochilgan edi.
Bu mahalliy o‘zbek eksportyorlariga Yevropa bozorlariga chiqishga yordam berish maqsadida ishlab chiqilgan.
Aslida ham shunday bo‘ldi: har hafta biz bir nechta yuk mashinasida ko‘katlarni — piyoz, arpabodiyon (ukrop), petrushka yuboramiz; quyma temir qozon, to‘qimachilik mahsulotlari, keramika sotamiz.
Bu qishda Latviyaga bodring va pomidor, ko‘katlar, quritilgan mevalar olib kelindi — O‘zbekiston hamma narsasi bilan mashhur.
Muvaffaqiyatli tarzda hamkorlik qilish uchun “O‘zcharmsanoat” uyushmasi, “Hunarmand”, Farmasevtika uyushmasi, “O‘zto‘qimachiliksanoat” aksiyadorlik jamiyati bilan hamkorlik to‘g‘risida shartnoma va memorandumlar imzoladik.
Bundan tashqari, savdo uyida “Hunarmand” ko‘rgazma zali ochilib, unda mamlakatimiz ustalarining ishlari namoyish etilmoqda. Yaqin kunlarda Latviya aholisiga O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan charm buyumlarni taqdim etishni rejalashtirganmiz.
biznes, biznes boshlash, latviya
Foto: shaxsiy arxiv. Suratda Vladimir Galperin va “Hunarmand” uyushmasi raisi Ulug‘bek Abdullayev
2023-yilda biz bu bilan to‘xtab qolmoqchi emasmiz — tayyor mahsulotlar — tibbiy bir martalik steril qo‘lqoplarni eksport qilishni, shuningdek, “O‘zbekiston shampani” zavodidan alkogolli mahsulotlarni eksport qilishni rejalashtirmoqdamiz.
Ish ikki tomonlama davom etadi. Masalan, O‘zbekistonda yaqin kelajakda Latviyaning bir qancha kompaniyalari — sut mahsulotlari, muzqaymoq ishlab chiqaradigan zavod, umumiy ovqatlanish va musiqa maydonchalarini ochish ham rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, bugungi kunda O‘zbekistonda 10−15 ga yaqin Latviya kompaniyalari faoliyat yuritmoqda va ular, asosan, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishadi.
Hamkorlik har ikki davlat uchun ham foydali: O‘zbekiston bozori aholi soni jihatidan o‘ziga torta oladi. Respublikada 36 mln kishi istiqomat qiladi, butun Latviya bo‘yicha esa 2 mln.
Bu latviyalik tadbirkorlar uchun mamlakatimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni sotishni kengaytirish uchun deyarli cheksiz imkoniyatlarni ochib beradi.
Yevropa davlatining geografik joylashuvi ham iqtisodiyotning faol rivojlanishiga va butun Yevropa Ittifoqi hududida tovarlarning tez sotilishiga yordam beradi.
Latviyada tadbirkorlik
Latviyadagi biznesning asosiy qismi yog‘ochni qayta ishlash sanoati, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida jamlangan. Mamlakatda turli xil mebellar tayyorlash uchun ishlatilishi mumkin bo‘lgan juda ko‘p yog‘och resurslari mavjud.
Mamlakatda biznes yuritish uchun ko‘plab egallanmagan sohalar mavjud. Misol uchun, xuddi shu ko‘kat yoki tayyor shisha eksportini olaylik.
Birinchi holatda, ko‘katlar bu siz doimo javonlarda ko‘rishni istaydigan mahsulotdir. Ikkinchisida esa — Yevropadagi ko‘plab shisha zavodlari yopildi, mamlakatda shisha ishlab chiqarish juda ko‘p pul talab qiladi va shuning uchun tayyor mahsulotlarni sotib olish ancha oson.
Qolaversa, dori-darmon, xususan, turli materiallar — paxta, qo‘lqop, doka kabi mahsulotlarga ham talablar yetarli.
Foto: shaxsiy arxiv. Suratda uyushma raisi Faxriddin Boboyev va Vladimir Galperin. Hamkorlik memorandumini imzolash jarayonidan lavha
Davlat Latviyada biznes ochishga qaror qilgan barcha chet ellik ishbilarmonlarga samarali yordam beradi.
Vakillik ochish yoki kompaniyani ro‘yxatdan o‘tkazish oson va arzon. Eng oson yo‘li — MChJ ochish. Buning uchun siz ta’sis nizomini va shartnomani tuzib chiqishingiz kerak.
Kompaniyani ro‘yxatdan o‘tkazish uchun siz ustav kapitalini ko‘rsatishingiz kerak. Uning standart miqdori 2800 yevro bo‘lib, lekin ma’lum shartlar bajarilgan taqdirda bir yevroni tashkil etishi ham mumkin.
Ro‘yxatdan o‘tish uchun davlat boji 100 yevrogacha.
Biroq, vaziyatga qarab, ba’zi hujjatlar ba’zan notarius tomonidan imzolanishi kerak. Shunga ko‘ra, bu qo‘shimcha xarajatlarni talab qiladi: notarial xizmatlar, hujjatlarni tarjima qilish va qonuniylashtirish uchun.
Ma’lumot uchun: kompaniyani ro‘yxatdan o‘tkazish uchun barcha kerakli hujjatlar latish tilida bo‘lishi yoki latish tiliga tarjima qilinishi kerak.
Latviyada rezident ham, norezident ham biznes ochishi mumkin. Ammo yashash uchun ruxsat olish endi avvalgidek bo‘lmaydi. Negaki, Latviya NATO va Shengen zonasining bir qismi ekanligini tushunish kerak.
Shunga ko‘ra, bu yerda o‘z biznesini ochgan har bir kishi yevropalik tadbirkorga aylanadi va butunlay boshqa darajaga ko‘tariladi.
Biznesni rivojlantirish va yordam olishda yordam olish uchun Latviya investitsiya va rivojlanish agentligi LIAA bilan bog‘lanish mumkin.
Shuningdek, u yerda Yevropa Ittifoqida biznes yuritish bo‘yicha to‘liq ma’lumotga ega bo‘lish mumkin: agentlik bu masalada AQSh, Buyuk Britaniya, Shvetsiya, Daniya, Fransiya, Niderlandiya, Norvegiya va boshqa bir qator mamlakatlardagi vakolatxonalar tarmog‘i yordamida ko‘mak beradi.
Bundan tashqari, Ventspilsda Biznesni qo‘llab-quvvatlash markazi, maxsus biznes-inkubatorlar va port mavjud.
Foto: shaxsiy arxiv
Shunday qilib, Latviyada biznes ochishning afzalliklari quyidagilardan iborat:
• Yevropa Ittifoqi bozoriga kirish imkoniyati;
• biznesni ro‘yxatdan o‘tkazish qulayligi;
• biznesga davlat tomonidan bosimning yo‘qligi;
• o‘rtacha soliq yuki;
• postsovet mamlakatlaridan juda farq qiladigan rivojlangan infratuzilma;
• oddiy buxgalteriya tizimi;
• kompaniyani nazorat qilish. Chet ellik tadbirkorlar o‘z kompaniyasini mustaqil boshqara olmaydigan davlatlar bor. Ushbu majburiyatlarni faqat kompaniya faoliyat yuritayotgan mamlakat fuqarolari bajarishi mumkin. Latviyada tadbirkorlikda bunday cheklovlar mavjud emas: har qanday chet el fuqarosi o‘z kompaniyasini tashkil qilishi va mustaqil ravishda boshqarishi, uni tasarruf etishi va nazorat qilishi mumkin;
• kompaniya chet eldan ham boshqarilishi mumkin, shuning uchun egasi kerak bo‘lsa, Latviya hududini tark etishi (albatta, faqat qonun bilan ruxsat etilgan muddatga) mumkin;
• til xususiyatlari. Postsovet hududidagi mamlakatlardan birida yashovchi har qanday chet ellik uchun bu mamlakat qulaydir: latviyaliklarning deyarli yarmi rus tilida gaplashadi.
Kamchiliklariga kelsak:
• boshqa postsovet mamlakatlari bilan solishtirganda yuqori ishchi kuchi narxi;
• barcha rasmiy hujjatlarni latish tilida yuritish zarurati;
• ustav kapitali kompaniya tashkil etilgunga qadar to‘liq ishlab chiqarilishi kerak.
Darvoqe, bugungi kunda Latviyada o‘zbekistonlik 600 ga yaqin oila istiqomat qiladi. Ularning barchasi bir vaqtning o‘zida yashash uchun ruxsatnoma olgan va uzoq vaqtdan beri mamlakatda istiqomat qiladi.
Ulardan ba’zilari Rigada o‘zbek restorani, logistika kompaniyasi yoki mebel kompaniyasiga egalik qiladi.
Foto: shaxsiy arxiv. Rigadagi “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” biznes-missiyasidagi nutqi
Latviyada kompaniyani ro‘yxatdan o‘tkazish
Latviya chet elliklar va ularning bizneslari uchun ochiq. Mamlakat qonunchiligida norezidentlarning (xorijliklarning) Latviya kompaniyalari kapitalida biznes yuritishiga hech qanday cheklovlar yo‘q.
Latviyaning norezidentlari 100% egalik huquqi bilan o‘z bizneslarini yaratishlari yoki ulushlarni taqsimlash formatida tashkil etilgan biznesga a’zo bo‘lishlari mumkin.
Norezidentlar uchun asosiy farq — bu ularning shaxsini va kompaniyaning mavjudligini tasdiqlash zarurati (agar ishtirokchi bo‘lishni xohlayotgan kompaniya norezident bo‘lsa). Buning sababi shundaki, Latviya davlat tuzilmalari faqat mamlakat aholisi haqidagi ma’lumotlarni mustaqil ravishda tekshirishlari mumkin.
Latviyada tadbirkorlik uchun soliqlar
Latviyadagi soliqqa tortish butun Yevropa Ittifoqidagi eng moslashuvchan va yumshoq soliqlardan biridir.
Soliq hisobotiga kelsak, u har oyda, har chorakda yoki har yili mahalliy davlat daromad xizmatiga taqdim etilishi kerak. Bu biznesning turi va xususiyatlariga bog‘liq.
Kichik biznes uchun soddalashtirilgan soliq tizimi:
• QQS — mamlakatda biznes qilish uchun 21%;
• QQS 0% — eksport biznesi va tovarlarni Yevropa Ittifoqi hududi bo‘ylab yetkazib berish uchun;
• xodimlarni yollashda sug‘urta to‘lovlari 31,04%.
O‘zbekiston nimasi bilan qiziq
So‘nggi bir necha yil ichida respublika chet elliklar va xorijiy investitsiyalar uchun sezilarli darajada ochildi.
Amalga oshirilayotgan islohotlar ijtimoiy-siyosiy va moliyaviy muhitning osoyishtaligiga xizmat qilmoqda. Chet ellik tadbirkorlarni esa ulkan davlat investitsiya dasturi jalb qilmoqda.
Qolaversa, paxta boykotining bekor qilinishi ham mamlakat iqtisodiy yuksalishi uchun katta imkoniyatlar yaratdi. Bunday o‘zgarishlar xorijiy investorlarda ishonch uyg‘otmoqda.
Shunga qaramay, yevropalik tadbirkorlar hali ham ba’zi muammolarga ega: ko‘pchilik pul o‘tkazishdan, biznesni rejalashtirishdan yoki bu yerda biron bir reja tuzishdan qo‘rqishadi. Ammo bu vaqt masalasi va bu butunlay hal qilinadi.
Hamma tinmay shikoyat qiladigan yagona narsa bu “kvartira"lar narxining oshishi (kuladi).
O‘zbekistonlik eksportchilar uchun bu oson emas: odatdagi ish usulidan Yevropa usuliga o‘tish ancha qiyin. Shunga qaramay, sabzavotni Yevropaga eksport qilish ularni Qirg‘izistonga olib borish bilan bir xil emas, u yerda biror narsa yuz bersa, “kelishish mumkin”.
Foto: Ilya Semendeyev / Spot
Sertifikatlash biz uchun muhim, inson omili esa minimallashtiriladi.
Shu bois, mamlakatning moliya va byudjet siyosatidagi o‘zgarishlari haqida imkon qadar ko‘proq odamlarni xabardor qilish, ularning ko‘pchiligi mamlakat haqidagi qarashlarini o‘zgartirishi mening asosiy maqsadlarimdan biridir.
Buning uchun O‘zbekistondagi latviyalik tadbirkorlarni zavod va fabrikalarga olib boraman. O‘ylaymanki, ular butun ishlab chiqarish qismini, mamlakatimizda qo‘llanilayotgan texnologiyalarni o‘z ko‘zlari bilan ko‘rishlari kerak.
Men o‘zbek ishbilarmonlariga sertifikat olishning ahamiyati, omborlar mavjudligi va Yevropa Ittifoqida biznes yuritishning o‘ziga xos xususiyatlari haqida gapirib beraman.
Bundan tashqari, ikkala mamlakat uchun ham katta plyus — yetkazib berish muddatlari. Amaliyotimda hali tovar chegarada ushlab qolingan yoki 10 kundan ortiq qolib ketgan holatlar kuzatilmagan.
Bilasizmi, menimcha, agar odam O‘zbekistonga halol va shaffof biznes qilish uchun kelsa, bu yerda uni hech kim aldamaydi.
Bundan tashqari, men hozir mamlakatga sarmoya kiritishni faol ravishda tavsiya qilaman. Xorijiy investorlar va tadbirkorlar uchun katta imtiyozlar va har xil imkoniyatlar borligini bilaman.
Farq nimada?
Ikki davlatning farqi shundaki, Yevropada biznes yuritish hujjatlashtirish nuqtai nazaridan biroz qiyinroq.
Latviyada barcha jarayonlar avtomatlashtirilgan va raqamlashtirilgan, shuning uchun kompyuter bilan kelishib olishning iloji yo‘q.
Ammo har bir mamlakat o‘ziga xos tarzda go‘zal va murakkab. Yevropalik mahsulot bilan tanishish, unga ko‘nikish uchun ko‘proq vaqt kerak, unga litsenziyalar, sertifikatlar va mahsulot sifati haqida ishonchli ma’lumot kerak.
Bularning barchasida faqat ombori bor kishi g‘alaba qozonadi. Tovarlarni vagon, sisternalar va eshelonlarda sotib bo‘lmaydi. Ammo shunga qaramay, tovarlar doimo javonlarda bo‘lishi kerak.
Autofstoklar muvaffaqiyatsizlikka olib keladi. Har qanday tovar yetishmasligi yoki ularni yaqin kunlarda yetkazib berishning iloji yo‘qligi tadbirkorlarning xuddi shu mahsulotni Yevropadan topishiga olib keladi.
Umid qilamanki, yaqin yillarda bizning mahsulotlarimiz Yevropaning o‘nlab mamlakatlari javonlarida turib, O‘zbekiston imijini ko‘taradi va tadbirkorlarga odatiy chegaralardan chiqishga yordam beradi.

Множество портов, удобная железнодорожная система, автомобильные развязки и развитое авиасообщение — все это позволяет маленькой прибалтийской стране поддерживать контакты с западными и восточными странами.
После вступления страны в Евросоюз ей успешно удалось выйти из финансового кризиса 2008−2009 годов.
За прошедшее время бизнес-атмосфера в корне изменилась: сегодня Латвия успешно развивает открытую рыночную экономику, улучшает качество жизни, выходит на новые рынки.
Никаких ограничений для регистрации бизнеса иностранцами в Латвии нет. Открыть представительство или зарегистрировать компанию можно легко и недорого.
В сентября 2021 года в Риге открылся торговый дом Узбекистана. Это позволило сделать шаг к налаживанию постоянного контакта между деловыми кругами двух стран и организации системного экспорта товаров.
Вдобавок, отечественные товары могут теперь появиться не только на латвийских прилавках, но отправиться дальше — в страны Балтии, Скандинавии, а также Восточной, Центральной и Западной Европы.
О том, как открыть бизнес в стране Евросоюза, чем привлекательна страна для отечественных предпринимателей, что интересует латвийцев в Узбекистане и какие есть подводные камни, Spot рассказал руководитель торгового дома Узбекистана в Риге Владимир Гальперин.
Дружба народов
Полтора года назад во время пандемии в Риге при поддержке МИДа, посольства Узбекистан в Латвии и торгово-промышленной палаты страны был открыт Торговый дом.
Задумали его для того, чтобы помогать узбекскистанским экспортерам выходить на европейские рынки.
Собственно так и произошло: еженедельно мы отправляем несколько фур зелени — с луком, укропом, петрушкой; продаем чугунные казаны, текстиль, керамику.
Этой зимой привозили в Латвию огурцы и помидоры, сухофрукты, свежую зелень — все то, чем славится Узбекистан.
Для успешного сотрудничества подписали договоры и меморандумы о сотрудничестве с ассоциацией «Узчармсаноат», Hunarmand, Агентством по развитию фармацевтической отрасли и «Узтекстильпром».
В торговом доме открыли шоурум Hunarmand, где представлено творчество отечественных мастеров. В скором времени планируем представить латвийским жителям кожевенные изделия из Узбекистана.
А еще в прошлом году Агентство продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Узбекистана при содействии посольства Узбекистана в Латвии впервые организовало в Риге бизнес-миссию «Made in Uzbekistan»
бизнес за рубежом
Фото: Личный архив. На фото Владимир Гальперин и председатель ассоциации Hunarmand Улугбек Абдуллаев
В 2023 году хотим наладить экспорт готовой продукции — медицинских одноразовых стерильных нитриловых перчаток, а также алкогольных напитков завода «Узбекистон Шампани» и других.
Работа будет идти в двустороннем порядке. Так, например, и в Узбекистане в скоро планируется открытие нескольких латвийских компаний и выход на рынок завода-изготовителя молочной продукции, компаний из сфер общепита и музыкальных площадок.
Более того, сегодня в Узбекистане работает уже порядка 10−15 латвийских компаний и, как правило, они связаны с сельскохозяйственной сферой.
Сотрудничество выгодно обеим странам: рынок Узбекистана привлекателен своим многочисленным населением. В республике проживает 36 млн человек, в отличии от 2 млн на всю Латвию.
Это открывает для латвийских предпринимателей почти безграничные возможности расширения сбыта продукции.
А для бизнеса из Узбекистана географического расположение Латвии способствует быстрому сбыту товаров по всему Евросоюзу.
Бизнес в Латвии
Большая часть бизнеса в Латвии сосредоточена в деревообрабатывающей промышленности, машиностроении, сельском хозяйстве и туризме.
В стране изобилие ресурсов древесины, которую можно использовать для изготовления различной мебели.
Свободных ниш для ведения бизнеса в стране много. Взять, к примеру, тот же экспорт зелени или готового стекла.
В первом случае это тот товар, который всегда хочется видеть на прилавках. А во втором — многие стекольные заводы в Европе закрылись, изготовление стекла в стране стоит немалых денег, а потому куда легче закупать уже готовую продукцию.
Кроме того, достаточно запросов на лекарственные препараты, в частности, на расходный материал — вата, перчатки, марля.
Фото: Личный архив. На фото председатель ассоциации Фахриддин Бобоев и Владимир Гальперин. Подписание меморандума о сотрудничестве
Государство оказывает поддержку всем иностранным бизнесменам, которые решили открыть бизнес в Латвии.
Открыть представительство или зарегистрировать компанию легко и недорого. Проще всего открыть ООО. Для этого требуется оформить простой и даже, можно сказать, стандартизованный комплект документов. Главное — устав и учредительный договор.
Чтобы зарегистрировать фирму понадобится иметь уставной капитал. Его стандартная сумма равняется 2800 евро, но может составить всего один евро, если соблюсти определенный ряд условий.
Государственные пошлины за регистрацию небольшие — до 100 евро.
Однако, в зависимости от обстоятельств, часть документов порой нужно подписывать нотариально. Соответственно, это влечет за собой дополнительные издержки: за нотариальные услуги, перевод и легализацию документов.
Для справки: все необходимые документы для регистрации компании должны быть на латышском языке или с переводом на латышский язык. В случаях, когда автор документа другая страна — соответствующим образом легализованы.
Открыть бизнес в Латвии можно и резиденту, и нерезиденту. Но получить вид на жительство, как это было раньше, уже не выйдет.
При этом стоит понимать, что Латвия входит в состав НАТО и в Шенгенскую зону.
Соответственно, каждый человек, открывший здесь свое дело, становится европейским бизнесменом и выходит на совершенно другой уровень.
Также за помощью в развитии бизнеса и получении поддержки можно обратиться в латвийское агентство инвестиций и развития LIAA.
Там же можно получить доступ к исчерпывающей информации о ведении бизнеса в Евросоюзе: агентство помогает в этом вопросе с помощью сети представительств в США, Великобритании, Швеции, Дании, Франции, Нидерландов, Норвегии и в ряде других стран.
Помимо прочего, в городе Вентспилс существует Центр поддержки бизнеса, специальные бизнес-инкубаторы и свободный порт.
Будучи самым глубоководным портом на восточном побережье Балтийского моря, он способен обслуживать самые крупные суда, какие только заходят в Балтийское море.
Всё необходимое для бизнеса доступно в любое время суток семь дней в неделю: 15 терминалов для перевалки любых видов грузов, 19 судовых агентств, регулярное паромное сообщение с Швецией, буксировочные, бункеровочные услуги и многое другое.
Основой для создания новых производств и долгосрочного развития в Вентспилсе служит режим специальной экономической зоны, налоговые льготы и более 700 га свободной площади для развития промышленных проектов;
А в некоторых городах Латвии функционируют свободные экономические зоны.
Фото: Личный архив
Таким образом, к преимуществам открытия бизнеса в Латвии можно отнести:
• возможность выхода на рынок ЕС;
• простота в регистрации бизнеса;
• отсутствие давления на бизнес со стороны государства;
• умеренная налоговая нагрузка;
• развитая инфраструктура, сильно отличающаяся от постсоветских стран;
• несложная система бухгалтерской отчетности;
• контролирование работы компании. Есть страны, в которых иностранные предприниматели самостоятельно управлять своей фирмой не могут. Эти обязанности разрешено выполнять только гражданам страны, на территории которой работает компания. Бизнес-иммиграция в Латвию таких ограничений не предполагает: любой иностранец может оформить и самостоятельно руководить своей компанией, распоряжаться ею и контролировать.
• Управлять компанией можно и из-за рубежа, поэтому владелец может покидать территорию Латвии, если ему это необходимо, но на срок, который разрешен законом.
• Языковые особенности. Любому иностранцу — жителю одной из стран постсоветского пространства комфортно находиться в этой стране: почти половина латвийцев говорит по-русски.
К минусам:
• высокая, по сравнению с другими постсоветскими странами, стоимость рабочей силы;
• необходимость ведения всей официальной документации на латвийском языке;
• уставной капитал в полном размере необходимо производить до образования компании.
Фото: Личный архив Владимира Гальперина. Выступление на бизнес-миссии «Made in Uzbekistan» в Риге
К слову, сегодня в Латвии проживает порядка 600 семей из Узбекистана. Все они получили в свое время вид на жительство и живут в стране продолжительное время.
Кто-то из них владеет в той же Риге рестораном узбекской кухни, логистической компанией или мебельным предприятием.
Регистрация компании в Латвии
Латвия открыта для иностранцев и их бизнеса. В законодательстве страны нет ограничения на бизнес нерезидентов (иностранцев) в капитале латвийских компаний.
Нерезиденты могут как создавать свой бизнес со 100% собственностью, с единоличным владением, так и стать участником уже готового бизнеса в формате долевого распределения.
Основное отличие для нерезидентов — это необходимость подтвердить свою личность и существование компании (если участником хочет стать компания нерезидент). Связано это с тем, что государственные структуры Латвии самостоятельно могут проверить информацию только про резидентов страны.
Налоги на бизнес в Латвии
Налогообложение в Латвии — одно из самых гибких и мягких по всей территории ЕС.
Что касается налоговой отчетности, то ее нужно предоставлять в местную службу государственных доходов ежемесячно, ежеквартально или ежегодно. Это зависит от вида и особенностей бизнеса.
Упрощенная система налогообложения для малого бизнеса:
• НДС — 21% для бизнеса внутри страны
• НДС 0% — для экспортного бизнеса и поставок товаров по территории ЕС
• страховые выплаты 31,04% при найме сотрудников
Чем интересен Узбекистан
За последние несколько лет республика значительно открылась для иностранцев и иностранных инвестиций.
Проводимые реформы способствуют спокойной социально-политической и финансовой обстановке. А еще зарубежных предпринимателей завлекает амбициозная государственная инвестиционная программа.
Более того, на большие возможности для экономического роста страны во многом повлияло и снятие хлопкового бойкота.
Такие изменения внушают доверие зарубежным инвесторам.
Несмотря на это, у европейских предпринимателей все еще есть некоторые опасения: многие пока побаиваются переводить деньги, планировать здесь бизнес. Но это вопрос времени и он вполне решаем.
Единственное, что на что все жалуются постоянно — подорожание квартир (смеется).
Экспортерам из Узбекистана не легче: достаточно сложно перестроиться с привычного метода работы на европейский лад. Все-таки экспортировать овощи в Европу — это не то же самое, что везти их в Кыргызстан, где в случае чего «можно договориться».
У нас важна сертификация, а человеческий фактор минимизирован.
Поэтому одна из моих главных целей заключается в том, чтобы как можно больше людей узнали об изменениях в финансовой и бюджетной политике страны, чтобы большая часть из них поменяли свое видение о стране.
Для этого латвийских предпринимателей в Узбекистане я вожу по заводам и фабрикам. Считаю, что они должны своими глазами видеть всю производственную часть и технологии, применяемые в стране.
А узбекским бизнесменам рассказываю о важности получения сертификации, наличия складских помещений и особенностях ведения предпринимательской деятельности в ЕС.
Также большой плюс для обеих стран — сроки поставки. На моей практике еще не было случаев, когда товар задерживали на границе или он шел больше 10 дней.
На мой взгляд, если человек приехал в Узбекистан делать честный и прозрачный бизнес, то его никто здесь не обманет.
Более того, я сейчас активно рекомендую инвестировать в страну. Знаю, что здесь есть большие льготы и всяческие «плюшки» для иностранных инвесторов и предпринимателей.
В чем разница
Разница между двумя странами в том, что в Европе бизнес вести чуть сложнее с точки зрения документации.
У нас в Латвии все процессы автоматизированы и оцифрованы, поэтому с компьютером договориться не представляется возможным.
Но каждая страна прекрасна и сложна по-своему. Европейцу нужно больше времени, чтобы ознакомиться с товаром, привыкнуть к нему, ему нужны лицензии, сертификаты и достоверная информация о качестве продукции.
При всем этом побеждает тот, у кого есть склад. Продать товар вагоном, цистернами и эшелонами не выйдет. Но несмотря на это нужно, чтобы товар всегда был на полках.
Аутофстоки чреваты провалом. Любое отсутствие товара или невозможность доставки его в ближайшие дни приведут к тому, что предприниматели найдут тот же товар в Европе.
И я надеюсь, что в ближайшие годы нам удастся встать на полки десятка европейских стран, улучшить узнаваемость Узбекистана и помочь предпринимателям выйти за привычные рамки.