Toshkent metropolitenida yana bir operatorning mobil aloqasi yo‘lga qo‘yildi. Bu haqda metropoliten matbuot xizmati xabar berdi.
Endilikda “Beeline” abonentlari yer osti bekatlarida bemalol aloqadan foydalanishlari mumkin. Bu metrodan foydalanish mumkin bo‘lgan to‘rtinchi operator bo‘lmoqda.
O‘tgan yilga qadar metroda faqat bitta mobil tarmoq — “Ucell” xizmat ko‘rsatardi. 2000-yillarda “Perfectum” oltita stansiyada aloqa xizmatlarini ishga tushirdi, biroq keyinchalik loyiha “xavfsizlik sababli” to‘xtatildi.
2021-yil avgust oyida Transport vazirligi va Metropoliten vakillari barcha aloqa operatorlarini stansiyalarga jalb etish rejalarini e’lon qilishdi. Bundan tashqari, yo‘lovchilar uchun bepul Wi-Fi ishga tushirilishi kerak edi.
2022-yil yanvar oyidan boshlab metroda “Uztelekom” va “Humans” uyali aloqalari yer osti metrosida o‘z xizmatlarini taqdim eta boshladi. Barcha operatorlar metroda qo‘ng‘iroqlarni ham, mobil Internetni ham qo‘llab-quvvatlaydi.
Avvalroq, prezident Toshkent metropolitenida olib borilayotgan ishlar bilan tanishgandi. Tez orada Qo‘yliqdan Sergeligacha bo‘lgan metropoliten ishga tushiriladi.

В Ташкентском метрополитене заработала мобильная связь ещё одного оператора. Об этом сообщила пресс-служба столичной подземки.
Абоненты Beeline смогут пользоваться связью на подземных станциях. Это уже четвёртый оператор, который стал доступен из метро.
До прошлого года в подземке работала только одна мобильная сеть — Ucell. В 2000-х годах оператор Perfectum запускал услуги связи на шести станциях, однако позднее проект свернули «по соображениям безопасности».
В августе 2021 года представители Минтранса и метрополитена сообщили о планах привлечь на станции всех операторов связи. Кроме того, предполагалось запустить для пассажиров бесплатный Wi-Fi.
С января 2022 года в метро доступна сотовая связь от Uztelecom и Humans. Все операторы предлагают в подземке как звонки, так и мобильный интернет. Однако публичный Wi-Fi ещё не заработал, хотя его впервые тестировали ещё в 2018 году.
Ранее Spot писал, что Ташкентский метрополитен собирается закупить в России 14 новых поездов и довести долю современных вагонов до половины.