O‘zbekistonda dori vositalarining sertifikat va maksimal narxlarini tekshirish platformasi — “Dorigar” ishga tushirildi. Bu haqda “Edulog CRM” ishlab chiqish kompaniyasi “Spot"ga ma’lum qildi.
Platforma ma’lumotlar bazasiga 37 mingga yaqin dori vositalari kiritilgan bo‘lib, u orqali dorixonalardagi narxlarni davlat tomonidan belgilangan narxlar bilan solishtirish mumkin.
Maksimal chakana narx haqidagi ma’lumotlar bilan birga, platformada dorivor mahsulotning muvofiqlik sertifikati olgan-olmaganligi haqida ham ma’lumotlar mavjud.
Kerakli dori vositasini topish uchun qidiruv tizimiga dori vositasining savdo nomi yoki xalqaro nodavlat nomini kiritish kerak. Shuningdek, ma’lumotlarni o‘zbek va rus tillarida olish mumkin.
Bundan tashqari, ishlab chiqaruvchilar, mualliflik huquqi egalari va boshqalar haqidagi ma’lumotlarni ko‘rishlari mumkin bo‘ladi.
Dori vositalari va tibbiyot buyumlarining ulgurji va chakana savdosi marjinal savdo ustamalarini hisobga olgan holda amalga oshiriladi. Bunda ulgurji uchun — xarid narxining 15%idan, chakana savdo uchun — ulgurji narxning 20%idan ko‘p bo‘lmagan miqdorda belgilanadi.
Agar dorixonada sotilayotgan dori vositasining belgilangan eng yuqori chakana narxidan oshirib yuborilganligi aniqlangan taqdirda, Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligiga 1159 ishonch telefoni hamda customer.uz sayti orqali murojaat qilish mumkin.
Platformaga havola orqali o‘tish mumkin.
2022-yili aholini sifatli dori vositalari va tibbiy buyumlar bilan ta’minlash bo‘yicha prezident qarori qabul qilingandi.
Hujjat bilan, 1-maydan jismoniy shaxslar tomonidan sotib olingan dorilar uchun dorixonalar tomonidan beriladigan xarid chekining fiskal belgisi Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligining axborot tizimidagi dori vositalarining chakana referent narxlari bilan avtomatik tarzda solishtirilihsi belgilangan.

Начала работу платформа с информацией о зарегистрированных в Узбекистане лекарствах — Dorigar. Об этом Spot сообщили в компании-разработчике Edulog CRM.
На платформе предоставляется максимальная розничная стоимость для почти 37 тысяч медпрепаратов, имеющихся в базе. Пользователи могут сравнить цены в аптеках с расценками, установленными государством.
Оптовая и розничная реализация лекарств и медпрепаратов проводится с учётом предельных торговых надбавок. Для оптовой продажи она составляет не более 15% к покупной стоимости для розницы — не более 20% к оптовой цене.
Найти необходимый препарат можно как по торговому наименованию, так и по международному непатентованному названию. Информация о лекарствах доступна по выбору на русском и узбекском языках.
Кроме цен, на Dorigar есть информация о том, получил ли препарат сертификат соответствия. Также пользователи платформы смогут узнать информацию о производителях, правообладателях и другие данные.
При обнаружении в аптеке цен, завышенных сверх предельной розничной стоимости, потребитель может обратиться в органы защиты прав потребителей. Как отмечается, это можно сделать по телефону доверия 1159 либо через сайт consumer.uz.
Ранее Spot писал, что с мая 2023 года аптеки будут штрафовать при выявлении завышенных цен на лекарства.