Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) “Masdar” kompaniyasi uchun $205 mln miqdorida moliyaviy paket ajratadi. Bu haqda “Spot"ga bank matbuot xizmati ma’lum qildi.
Mablag‘lar O‘zbekistonda umumiy quvvati 900 MVt bo‘lgan uchta yangi quyosh elektr stansiyasini qurishni moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.
Mazkur loyihalar Osiyo taraqqiyot banki, Osiyo infratuzilma investitsiya banki va Yevropa investitsiya banki kabi moliyaviy institutlar bilan birga moliyalashtirilishi ko‘zda tutilgan.
Bu moliyaviy paket A/B toifali kreditlar va yangilanuvchi kreditlarni o‘z ichiga olgan uchta komponentdan iborat.
Umumiy miqdori $109 mln.gacha bo‘lgan A toifali kreditlar YeTTBning o‘z mablag‘lari hisobidan, $18 mln.gacha bo‘lgan B toifali kreditlar esa Niderlandiyaning “FMO” tadbirkorlikni rivojlantirish banki tomonidan moliyalashtirilishi mumkin.
Ular quyidagi quyosh foto elektr stansiyasilarini qurish va foydalanishga topshirishda yordam beradi:
- “Nur-Jizzax” (Jizzax viloyatida, nominal quvvati 220 MVt);
- “Nur-Samarqand” (Samarqand viloyatida, nominal quvvati 220 MVt);
- “Nur-Sherobod” (Surxondaryo viloyatida, nominal quvvati 457 MVt).
Elektr stansiyalari ishga tushirilgandan so‘ng, uchta loyiha 2200 GVt/soatgacha elektr energiyasi ishlab chiqarishi kutilmoqda.
O‘tgan yili “Masdar” kompaniyasi uchta quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha tender g‘oliblaridan biri bo‘lgandi.
YeTTB Buxoroda umumiy quvvati 1 GVt boʻlgan ikkita shamol elektr stansiyasini qurish va ishga tushirish uchun $520 mlnlik kredit ajratishi ma’lum qilingandi.

Европейский банк реконструкции и развития согласовал пакет финансирования для проектов компании Masdar в Узбекистане, сообщила пресс-служба банка.
Деньги будут использоваться для строительства трёх солнечных фотоэлектростанций суммарной мощностью 897 МВт. О планах компании привлечь кредит ЕБРР на проекты стало известно в начале года.
Общий размер пакета финансирования составит $205 млн. В него входят структурированные по схеме A/B кредиты от других организаций, а также возобновляемые кредитные линии напрямую от ЕБРР.
На кредиты типа A будет предоставлено до $109 млн. Софинансирующими сторонами проектов выступят Азиатский банк развития, Азиатский банк инфраструктурных инвестиций и Европейский инвестиционный банк.
Банк развития предпринимательства Нидерландов (FMO) может профинансировать B-кредиты на сумму до $18 млн. Кроме того, ЕБРР выделит до $78 млн в рамках трёх возобновляемых кредитных линий для поддержки проектов.
Masdar выиграла тендеры на строительство трёх ФЭС в мае 2021 года. В Джизакской и Самаркандской областях компания из ОАЭ планирует построить солнечные фермы мощностью по 220 МВт, в Сурхандарье — на 457 МВт.
После запуска суммарный объём генерации на будущих электростанциях составит 2200 ГВт*ч. Они смогут обеспечить электроэнергией свыше 1 млн домохозяйств и при этом сократить атмосферные выбросы углерода на 1,22 млн тонн.