Xitoyning “OMODA” avtomobil brendi O‘zbekiston bozorida sotuvni yo‘lga qo‘yishga tayyorlanmoqda. Bu haqda “Spot"ga kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
“OMODA” — “Chery International” avtokonsernining brendlaridan biri hisoblanadi.
O‘zbekistonda brend sotuvi kuzda boshlanishi kutilmoqda. Mahalliy bozorda yangi brendning birinchi avtomobili OMODA 5 ixcham krossoveri bo‘ladi.
Mashina uzluksiz o‘zgaruvchan transmissiya (CVT) bilan birlashtirilgan 1,5 litrli turbo dvigatel bilan jihozlanadi. Kelajakda 1,6 litrli dvigatel va ikki muftali transmissiya (DCT) bilan jihozlangan versiya ham taqdim etilishi mumkin.
Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, OMODA 5 sifat va unumdorligi bilan taqqoslanadigan “Hyundai” va “Kia"ning raqobatdosh modellaridan arzonroq bo‘ladi.
Avvalroq “Chery” kompaniyasi vakillari “Spot"ga bergan intervyusida 2022-yilning oxirigacha sotuvlarni yo‘lga qo‘yishni ma’lum qilgandi.
2023-yil yanvar oyida “Exeed” avtomobil brendi O‘zbekiston bozoriga kirishini rasman e’lon qildi.
Qayd etilishicha, “Asaka Motors International” kompaniyasi mamlakatda “Exeed” brendini namoyish etadi va mahalliy dilerlik tarmog‘ini rivojlantiradi.
Xitoy brendining birinchi dilerlik markazlari joriy yilning bahorida ochilishi rejalashtirilgan. Ular orasida Toshkentdagi ikkita flagman punktlari, shuningdek, Farg‘ona, Samarqand va Navoiyda ko‘rgazma zallari bor.
“Asaka Motors” bosh direktori Rustam Bekchanovning so‘zlariga ko‘ra, “Exeed” avtomobillarini yangi bozorga yetkazib berish mart oyidan boshlanadi.
Ta’kidlanishicha xaridorlarga VX SUV, TXL va LX krossoverlari taklif etiladi.
2022- yilning yozida kompaniya mahalliy distribyutor “Rudel"l bilan avtomobillar savdosini tashkil etish, kelajakda esa ularni ishlab chiqarish bo‘yicha shartnoma tuzdi.
Xitoyning “Exeed” kompaniyasining sho‘ba brendi 2022-yil oktabr oyida O‘zbekiston bozoriga kirishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi.
Hozirda dilerlik potentsial xaridorlar uchun test drayverlarini o‘tkazmoqda va may oyining oxirigacha mahalliy avtomobillarni yig‘ishni boshlashni rejalashtirmoqda.

Китайский автомобильный бренд OMODA готовится к запуску продаж на рынке Узбекистана. Об этом Spot сообщила пресс-служба компании.
OMODA входит в число дочерних брендов автоконцерна Chery International. Марка представляет себя как выбор «молодых, следующих трендам водителей», которым «нужно большее, чем кроссовер».
Сейчас OMODA представлена в таких странах, как Мексика, Израиль и Кувейт. Только за первый квартал текущего года бренд продал более 13 тысяч новых автомобилей, показывая «уверенный рост» во всех регионах.
Во втором квартале китайская марка планирует выйти на другие рынки Ближнего Востока, Латинской Америки и Евросоюза. К концу года ожидается, что машины OMODA будут продаваться более чем в 30 странах.
Начало продаж бренда в Узбекистане ожидается осенью. Первым автомобилем новой марки на местном рынке станет компактный кроссовер OMODA 5.
Автомобиль будет оснащаться турбомотором объёмом 1,5 литра в паре с бесступенчатой трансмиссией (CVT). В дальнейшем также может быть представлена версия с двигателем на 1,6 литра и коробкой передач с двойным сцеплением (DCT).
Модель предоставляет «человеко-машинный интерфейс 4.0» и набор интеллектуальных систем помощи водителю. Сюда входят круиз-контроль, система предупреждения о выходе из полосы, система отслеживания «слепых зон» и др.
Как заявляют в компании, OMODA 5 будет стоить дешевле конкурирующих моделей от Hyundai и Kia при сравнимом качестве и производительности.
Chery сообщила о планах выйти на рынок Узбекистана в ноябре 2021 года, начав продажи с 4 моделей. Летом 2022 года компания заключила с местным дистрибьютором Roodell соглашение об организации продаж авто, а в дальнейшем — об их производстве.
Дочерний бренд китайской компании Exeed объявил о планах выйти на рынок Узбекистана в октябре 2022 года. Сейчас дилер проводит тест-драйвы для потенциальных покупателей, а до конца мая планирует начать местную сборку машин.