Germaniya O‘zbekiston uchun IT-mutaxassislarini tayyorlash dasturiga qiziqish bildirmoqda, deb xabar bermoqda “IT Park” matbuot xizmati.
“IT Park” bosh direktori Farxod Ibragimov Germaniyaning Toshkentdagi elchisi Tilo Klinner va Iqtisodiy hamkorlik departamenti xodimi Ralf Maureder bilan uchrashdi.
Farxod Ibragimov O‘zbekistondagi yosh mutaxassislarning salohiyatiga to‘xtalib, har yili 30 yoshgacha bo‘lgan 25 mingdan ziyod talaba IT sohasida ta’lim olayotganini ta’kidladi.
Germaniya elchisi Tilo Klinner IT-mutaxassislar tayyorlash dasturiga qiziqish bildirdi. Tomonlar ikki davlatda ham kadrlar yetishmovchiligi muammosini hal qilish maqsadida TOT (Training of trainers) sohasida hamkorlik qilishga kelishib oldilar.
Germaniya Savdo-sanoat palatasi va “IT Park” o‘rtasidagi hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Hamkorlik doirasida quyidagi dasturlar taklif etildi:
- Oʻzbekiston kompaniyalari uchun Germaniya bozoriga kirish imkonini beruvchi Softlanding dasturi;
- Germaniya kompaniyalari uchun OSS (One Stop Shop) dasturi;
- Germaniya bozorida oʻz faoliyatini kengaytirishni istagan startaplar va rezidentlar uchun akseleratsiya dasturi;
- O‘zbekiston IT-sohasining investitsiya salohiyati va imkoniyatlarini taqdim etish uchun Germaniyada investitsiya seminarlari va forumlarini tashkil etish.
Avvalroq “Spot” kompyuter animatorlari va dizaynerlari “IT Park” rezidenti bo‘lishlari mumkinligi haqida yozgandi.

Германия заинтересована в программе подготовки IT-специалистов для Узбекистана, сообщает пресс-служба IT Park.
13 июня гендиректор IT Park Фарход Ибрагимов провел встречу с немецким послом в Ташкенте Тило Клиннером и сотрудником отдела экономического сотрудничества Ральфом Маурэдером. Во время встречи обсуждался вопрос партнёрства в IT-сфере между странами.
Ибрагимов рассказал, что ежегодно в Узбекистане более 25 тыс. студентов до 30 лет получают образование в IT-сфере.
В свою очередь, посол Германии Тило Клиннер выразил заинтересованность в программах подготовки узбекистанских IT-специалистов для решения кадрового голода в обеих странах.
В рамках обсуждения сотрудничества между Торгово-промышленной палатой Германии и IT Park были предложены следующие программы:
- программа Софтлендинга для узбекских компаний, позволяющая выйти на рынок Германии;
- программа OSS (One Stop Shop) для немецких компаний;
- программа акселерации для стартапов и резидентов, желающих расширить свою деятельность на рынок Германии;
- организация семинаров и форумов в Германии для презентации инвестиционного потенциала и возможностей IT-сектора Узбекистана.