O‘zbekiston “Henley & Partners” kompaniyasining eng kuchli pasportiga ega davlatlar reytingida birdaniga besh pog‘onaga ko‘tarildi. Bu haqda “Spot"ga kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
2023-yilning uchinchi choragida O‘zbekiston 78-o‘rinni egalladi. Mamlakat fuqarolari 59 ta davlatga vizasiz yoki mamlakatga kelgandan so‘ng olishshlari mumkin. Yil boshiga nisbatan mamlakat indeksdagi o‘z o‘rnini besh pog‘onaga yaxshilagan.
O‘zbekiston pasporti deyarli barcha postsovet mamlakatlariga yutqazadi. Belarus 64 (79 ta davlat), Qozog‘iston 66 (76), Ozarbayjon 72 (69), Armaniston 74 (66) o‘rinni egallagan.
Rossiya rasmiy ravishda 49-o‘rinni egallaydi (115 mamlakat), ammo Yevropa Ittifoqi va AQSh bilan havo aloqalarining yopilishi sayohatni sezilarli darajada qiyinlashtiradi.
Yaponiya besh yil ichida birinchi marta yetakchilikni yo‘qotib, Singapurga imkoniyatni boy berdi. Singapur fuqarolari 193 mamlakat va hududlarga mahalliy hokimiyatni oldindan ogohlantirmasdan kirishlari mumkin. Ular uchun viza yoki umuman talab qilinmaydi yoki uni kelgandan keyin olish mumkin.
Ikkinchi o‘rinni 192 davlat bilan Yevropa davlatlari — Germaniya, Italiya va Ispaniya egallashdi. Uchinchi o‘rinda birdaniga yetti davlat: Avstriya, Lyuksemburg, Finlyandiya, Fransiya, Shvetsiya, Janubiy Koreya va Yaponiya. Bu davlatlar fuqarolari 189 davlatga vizasiz sayohat qilishlari mumkin.
Afg‘oniston reytingda oxirgi 103-o‘rinni egalladi. Afg‘onistonliklar atigi 27 davlatga vizasiz sayohat qilishlari mumkin.
Bundan tashqari, “Henley & Partners” mamlakatlarning ochiqlik reytingini tuzdi. Eng yopiq davlatlar Afg‘oniston, Shimoliy Koreya, Papua-Yangi Gvineya va Turkmanistondir. Bu davlatlar vizasiz kirishni umuman ta’minlamaydi. Yopiqlik bo‘yicha keyingi o‘rinlarda Liviya, Butan, Eritreya, Ekvatorial Gvineya va Hindiston joylashgan bo‘lib, ularga beshdan kam davlatdan vizasiz kirish mumkin.
Barcha mamlakatlarga vizasiz kirishni ta’minlaydigan eng ochiq davlatlar: Burundi, Komor orollari, Jibuti, Gvineya-Bisau, Maldiv orollari, Mikroneziya, Mozambik, Ruanda, Samoa, Seyshel orollari, Sharqiy Timor va Tuvalu.
Avvalroq “Spot” “Arton Capital” konsalting kompaniyasi tomonidan tuzilgan “Pasport Index” xalqaro pasport mustahkamligi reytingida O‘zbekiston ikki pog‘ona pastlagani haqida yozgandi.
Iyun oyida O‘zbekiston 96 davlat orasida 69-o‘rinni egallagan bo‘lsa, yangilangan reytingda 71-o‘rinni egalladi.

Узбекистан поднялся сразу на пять строчек в рейтинге паспортов мира от Henley & Partners. Об этом Spot сообщили в пресс-службе компании.
На третий квартал 2023 года Узбекистан занимает 78 место. Граждане страны могут посетить 59 стран без визы, либо получив ее по приезду. По сравнению с началом года, страна улучшила свое место в индексе на пять позиций.
Однако это произошло за счёт изменений в позициях других стран. За отчётный период Узбекистан заключил договор о безвизовом перемещении с Джибути, но при этом потерял доступ к Уганде.
Узбекистанский паспорт проигрывает практически всем постсоветским странам. Беларусь занимает 64-е место (79 государств), Казахстан — 66-е (76), Азербайджан — 72-е (69), Армения — 74-е (66). Россия формально занимает 49-е место (115 стран), однако закрытие авиасообщения с ЕС и США заметно усложняет путешествия.
Впервые за пять лет Япония утратила лидерство, уступив его Сингапуру. Граждане Сингапура могут въезжать в 193 страны и территории без предварительного уведомления местных властей. Для них виза либо не требуется совсем, либо её можно получить по приезду.
Второе место поделили европейские страны с 192 государствами — Германия, Италия и Испания. На третьем месте расположились сразу семь государств: Австрия, Люксембург, Финляндия, Франция, Швеция, Южная Корея и Япония. Граждане этих государств могут путешествовать без визы в 189 стран.
Аутсайдером рейтинга стал Афганистан, заняв последнее 103 место. Афганцы могут путешествовать без визы всего в 27 стран.
Более того, Henley & Partners сделал рейтинг открытости стран. Самыми закрытыми странами признаны Афганистан, Северная Корея, Папуа-Новая Гвинея и Туркменистан. Эти страны вовсе не предоставляют безвизовый доступ. Далее по степени закрытости идут Ливия, Бутан, Эритрея, Экваториальная Гвинея и Индия, в которые без визы можно попасть из менее чем пяти стран.
Самые открытые страны, предоставляющие безвизовый доступ всем странам: Бурунди, Коморские острова, Джибути, Гвинея-Бисау, Мальдивы, Микронезия, Мозамбик, Руанда, Самоа, Сейшельские Острова, Восточный Тимор и Тувалу.
Ранее Spot писал, что Узбекистан потерял две позиции в рейтинге паспортов мира канадской консалтинговой компанией Arton Capital.