Birinchi yarim yillikda davlat budjeti xarajatlarining o‘sishi qisman gaz importining oshishi bilan bog‘liq. Bu haqda Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov matbuot anjumanida ma’lum qildi, deya xabar beradi “Spot” muxbiri.
Markaziy bank o‘z press-relizida birinchi yarim yillikda 5,6%ni tashkil etgan iqtisodiy o‘sish budjet xarajatlarining o‘sishini, jumladan, ish haqi va nafaqalarni oshirishni qo‘llab-quvvatlaganini qayd etgandi.
Regulyator rahbari davlat xarajatlarining oshishini gaz importining ko‘payishi uchun to‘lov bilan izohladi.
“Boshqa yillarga nisbatan birinchi yarim yillikda budjet xarajatlarida ma’lum o‘sish kuzatilmoqda. Bu, birinchi navbatda, gaz importining oshishi bilan qisman bog‘liq. Gazning jahon narxlari bilan mahalliy narxi o‘rtasidagi bu farq budjet hisobidan to‘langan”, — dedi u.
Bundan tashqari, Markaziy bank raisi davlat budjeti taqchilligi YaIMning 3%idan oshib ketishinini qayd etdi. Biroq, u o‘zining yil yakuni bo‘yicha prognozlarini bildirmadi va buni hukumat nazorati ostida bo‘lmagan ko‘plab omillar mavjudligi bilan izohladi.
Shuningdek, regulyator rahbari prezident tomonidan hukumat oldiga davlat budjeti taqchilligini YaIMga nisbatan 3% darajasida ushlab turish vazifasi qo‘yilganini qayd etdi.
2023-yilgi davlat budjeti to‘g‘risidagi qonunga muvofiq, konsolidatsiyalangan budjet taqchilligining cheklangan miqdori YaIMning 3%iga teng. Hukumat davlat budjeti taqchilligini qoplash uchun $2 mlrdlik tashqi qarz mablag‘larini jalb qilishi mumkin.
Avvalroq “Spot” joriy yilning birinchi yarmida xorijdan O‘zbekistonga amalga oshirilgan pul o‘tkazmalari hajmida kamayish kuzatilgani haqida yozgandi.

Рост расходов государственного бюджета в первой половине года связан с увеличением импорта газа. Об этом на пресс-конференции сообщил председатель ЦБ Мамаризо Нурмуратов, передает корреспондент Spot.
В своем пресс-релизе Центробанк отмечал, что экономический рост, составивший 5,6% по итогам первого полугодия, поддержало увеличение расходов бюджета, в том числе повышение заработных плат и пособий.
Глава регулятора объяснил повышение госрасходов оплатой увеличившегося импорта газа.
«По сравнению с другими годами есть определенное увеличение расходов бюджета в первом полугодии. Это прежде всего связано с увеличением объемов импорта газа. Вот эта разница между мировой ценой газа и внутренней оплачивалась за счет бюджета», — сказал он.
Более того, председатель Центробанка признал превышение дефицита госбюджета выше установленного законом лимита в 3% ВВП. Однако он не поделился прогнозом по итогам года, объяснив это наличием множества независящих от правительства факторов. Также, глава регулятора отметил, что президент поставил перед правительством задачу уложить дефицит госбюджета в рамках 3% ВВП.
Согласно закону о госбюджете на 2023 год, предельный размер дефицита консолидированного бюджета равняется 3% ВВП. Правительство может привлечь внешние заимствования на сумму $2 млрд для покрытия дефицита госбюджета.
По данным Госкомстата, в января-июне Узбекистан импортировал природного газа на $200 млн, что в 2,6 раза превышает аналогичный показатель прошлого года.