“inDrive” transport xizmati Oʻzbekistonda yana oʻz faoliyatini toʻxtatmoqda. Bunga “Spot” muxbiri e’tibor qaratdi.
Bu haqda xizmatning mobil ilovasida ogohlantirish paydo bo‘lgan.
Biroq “inDrive” veb-saytida yoki kompaniyaning ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida faoliyati to‘xtatilgani haqida xabar berilmagan.
“Biz xayrlashishimiz kerak, biroq biz bir kun qaytib kelib, siz va yaqinlaringizga foyda keltirish uchun birga o‘sish va rivojlanishda davom etishimizga umid qilamiz”, — deyiladi xabarda.
“inDrive” transport agregatoriga (2022 yilgacha — “inDriver”) 2013-yilda yakutiyalik dasturchi Arsen Tomskiy tomonidan asos solingan. Yo‘lovchilarga sayohatlar narxini belgilash imkonini beruvchi xizmat hozirda dunyoning 39 davlatida ishlaydi.
Xizmat O‘zbekistonda birinchi marta 2016-yilda xizmatni yo‘lga qo‘yishga harakat qilishgan, biroq keyinchalik bu bozorda sezilmay qolgan. 2018 yilda kompaniya yana Oʻzbekistonga kirdi.
Uchinchi urinish 2021-yilning kuzida bo‘lib o‘tdi. To‘qqiz oy o‘tib, 2022-yil iyun oyida inDriver Toshkentda kuryerlik xizmatini, jumladan, avtomobil va mototsikl yetkazib berishni yo‘lga qo‘ydi. Biroz vaqt o‘tgach, xizmat yuk tashish xizmatlarini ishga tushirilishini e’lon qildi.
Bir necha oy oldin “inDrive” o‘zining rus biznesini Qozog‘iston kompaniyasiga o‘tkazgani ma’lum bo‘ldi. Bir qator manbalarga ko‘ra, servis Rossiya va MDH mamlakatlarida yangi brend — Indels ostida xizmat ko‘rsatadi.
Avvalroq “Spot” Ukrainaning “Uklon” taksi xizmati O‘zbekistonda o‘z faoliyatini boshlagani haqida yozgandi.

Сервис перевозок inDrive снова сворачивает работу в Узбекистане, обратил внимание корреспондент Spot.
Предупреждение об этом появляется в мобильном приложении сервиса. При этом на сайте inDrive или в профилях компании в соцсетях сообщений о приостановке работы пока не появлялось.
«Нам приходится прощаться, но мы надеемся однажды вернуться и продолжить расти и развиваться вместе, приносить пользу вам и вашим близким», — говорится в сообщении. — «Спасибо, что были с нами. Берегите себя и до скорой встречи».
Агрегатор перевозок inDrive (до 2022 года — inDriver) был основан в 2013 году Арсеном Томским, а через 8 лет стал «единорогом». Сервис, позволяющий пассажирам устанавливать цену поездок, сейчас работает в 39 странах мира.
Первый раз сервис в Узбекистане пытались запустить в 2016 году, однако тогда он остался незамеченным на рынке. В 2018 году компания снова предприняла попытку войти на местный рынок — тогда её приложение даже ненадолго попало в местный топ-5 App Store.
Третья попытка состоялась осенью 2021 года. Девять месяцев спустя, в июне 2022 года inDriver запустил в Ташкенте свою курьерскую службу, включая авто- и мотодоставку. Немного позднее сервис анонсировал запуск услуг грузовых перевозок.
Несколько месяцев назад стало известно, что inDrive передала свой российский бизнес компании из Казахстана. По словам ряда источников, сервис будет оказывать услуги в России и странах СНГ под новым брендом — Indels.