Rossiya Markaziy banki navbatdan tashqari yig‘ilishda asosiy stavkani keskin 12%ga oshirdi. Bu haqda regulyator saytida ma’lum qilindi.
Unga ko‘ra, bank direktorlar kengashi asosiy stavkani 3,5% punktga oshirib, 12%da belgilash bo‘yicha qaror qabul qildi. Narx barqarorligi uchun xavflarni cheklash maqsadida stavkaning keskin o‘sishi qabul qilindi.
Qayd etilishicha, bu 2022-yil may oyidan beri eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
“RIA Novosti” nashrining ta’kidlashicha, tahlilchilar stavkaning 1,5−2% punktga oshishini kutishgan.
Ularning fikriga ko‘ra, bunday o‘sish iqtisodiyotdagi talabni sovutish va import hajmini kamaytirishga yordam beradi va shu bilan rubl kursini barqarorlashtiradi.
Iyul oyidagi oldingi yig‘ilishda Rossiya banki asosiy stavkani birdaniga bir foizga oshirib, yillik 8,5%ga oshirgandi.
Shu bilan birga, Markaziy bank asosiy stavka signalini biroz o‘zgartirib, u hali ham keyingi yig‘ilishlarda uni yanada oshirishga ruxsat berishini ta’kidladi, biroq bu joriy inflyatsiya bosimining bosqichma-bosqich o‘sishi sharoitida sodir bo‘lishini nazarda tutmasdan.
Regulyator raisining o‘rinbosari Aleksey Zabotkin o‘tgan hafta Rossiya bankining iyul oyidagi signali sentyabr oyida asosiy stavkaning oshishi ehtimoli yuqori ekanligini va e’lon qilinganidan beri ehtimollik pasaymaganligini, shu jumladan inflyatsiya prognoz oralig‘ining yuqori chegarasi bo‘ylab 5−6,5%ni tashkil etishini aytdi.
14-avgust kuni rubl kursining keskin pasayishi fonida Markaziy bank direktorlar kengashining navbatdan tashqari yig‘ilishini e’lon qildi.
Dushanba kuni dollar kursi 2022-yil 23-martdan beri birinchi marta 101 rubldan, yevro esa 111 rubldan oshdi.
Rossiya Markaziy bankining navbatdan tashqari yig‘ilishi o‘tgan yilning 26-mayidan buyon birinchi va asosiy stavka joriy etilganidan keyingi oltinchisi bo‘ldi. Bungacha 2014-yilda ikkita, 2022-yilda esa uchta yig‘ilish o‘tkazilgan.

Банк России на внеочередном заседании резко поднял ключевую ставку до 12%. Об этом сообщается на сайте регулятора.
Совет директоров Банка России принял решение повысить ключевую ставку на 3,5 процентных пункта — до 12%. Резкое повышение ставки было принято в целях ограничения рисков для ценовой стабильности.
Свое решение регулятор объяснил усиливающимся инфляционным давлением, подпитываемым увеличением внутреннего спроса. В свою очередь, это оказывает влияние на динамику рубля через повышенный спрос на импорт. Ослабление рубля переносится в цены и подстёгивает инфляционные ожидания.
Это уже второе повышение ставки менее чем за месяц. В конце июля Банк России после долгого перерыва вернулся к циклу повышения ставки, подняв ее тогда на 1 процентный пункт — до 8,5%.
14 августа российский ЦБ анонсировал внеочередное заседание Совета директоров по ключевой ставке. В последний раз регулятор нарушал установленный график заседаний лишь весной 2022 года на фоне кризиса, вызванного введением санкций в отношении экономики России.
Внеплановое заседание было вызвано резким ослаблением рубля, который пробил психологическую отметку в 100 рублей за доллар, а на пике доходил до 101,55 рублей. Стоимость российской валюты к евро превышала 110 рублей.
После анонсирования собрания российская валюта отыграла дневное падение, укрепившись почти на 4 рубля к американской валюте. На следующий день рубль продолжил расти, торгуясь ниже отметки в 96 рублей за доллар.
Напомним, что Центробанк Узбекистана называл обесценение российского рубля в качестве одной из причин ослабления узбекского сума к доллару.
Ранее Spot писал, что в России предлагают вчетверо увеличить стоимость патента на работу для мигрантов.