“Boston Consulting Group” kompaniyasi O‘zbekistonda banklarga yagona xizmat ko‘rsatish markazini yaratishda ishtirok etishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Markaziy bank matbuot xizmati xabar berdi.
Regulyator rahbariyati xalqaro kompaniya vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi. “BCG” vakillari kredit tashkilotlari bilan hamkorlikda amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyiha haqida ma’lumot berdi.
Qayd etilishicha, yagona xizmat ko‘rsatish markazini tashkil etish orqali O‘zbekistondagi bank tizimini raqamlashtirishni tezlashtirish uchun kuchlarni birlashtirish imkoniyati yaratiladi.
Markaziy bank rahbariyati bu kabi markazlarni tashkil etishga to‘siqlar yo‘qligini ta’kidlab, bu boradagi mavjud imkoniyatlarga to‘xtalib o‘tdi.
Xalqaro boshqaruv konsalting kompaniyasi Toshkentdagi ofisini 2022-yilning kuzida ochgandi. O‘zbekistonda 2017-yildan beri faoliyat yuritib kelayotgan kompaniya tog‘-kon sanoati, neft-gaz, kimyo, transport logistikasi va qishloq xo‘jaligi hamda davlat sektori uchun loyihalarni amalga oshirdi.

Консалтинговая компания Boston Consulting Group планирует принять участие в создании единого сервисного центра для банков Узбекистана, сообщила пресс-служба Центробанка.
Представители международной компании встретились с руководством регулятора 19 сентября. Гости предоставили информацию по проекту, который планируется реализовать совместно с кредитными учреждениями.
Как отмечалось в презентации BCG, запуск единого сервисного центра позволит банкам объединить усилия для дальнейшей цифровизации внутренних процессов.
Руководители ЦБ рассказали гостям о возможностях создания подобных объединений. Особо подчеркивалось отсутствие ограничений на подобные действия, отмечается в сообщении.
BCG открыла свой офис в Ташкенте осенью 2022 года, в рамках развития в Центральной Азии и Каспийском регионе. До этого она проработала в Узбекистане более пяти лет, реализовав ряд проектов в ключевых отраслях экономики страны и в госсекторе.
Ранее Spot писал, что партнёр BCG оценил в $10 млрд расходы на внедрение водосбережения в Узбекистане.