Xitoy Qirg‘iziston orqali O‘zbekistonga o‘tadigan temir yo‘l qurilishini noma’lum muddatga qoldirdi, deya xabar berdi “Silk Road Briefing” nashri.
Loyihani amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” may oyida kelishib olinib, liniyani kuzda boshlash rejalashtirilgandi. Biroq, bir qator masalalar, birinchi navbatda, moliyaviy masalalar bo‘yicha kelishmovchiliklar ish boshlanishiga to‘sqinlik qildi.
“Loyiha tayyor, biroq Pekin, Bishkek va Toshkent haligacha pul, aniqrog‘i, moliyalashtirish ulushi bo‘yicha kelishib olgani yo‘q”, — dedi Trans-Yevroosiyo transporti bo‘yicha xalqaro muvofiqlashtiruvchi kengash bosh kotibi Gennadiy Bessonov.
Qirg‘iziston va O‘zbekiston transport habiga aylanmoqchi, lekin loyihani to‘lashga mablag‘lari yo‘q. Xitoy o‘zi temir yo‘l qurishi mumkin, lekin bu loyihani ustuvor deb hisoblamaydi. “Hamma narsa pulga bog‘liq”, deb xulosa qildi Bessonov.
Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti qoshidagi zilzilaga chidamli qurilish ilmiy-tadqiqot instituti rahbari Raimqul Mendekeyevning aytishicha, Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘l loyihasi Moskva va Ostona manfaatlariga to‘g‘ri kelmaydi. Shuningdek, u loyihaga siyosiy sabablar to‘sqinlik qilmoqda, deb hisoblaydi.
“Bizda (Qirg‘izistonda) temir yo‘l yo‘q, biz Qozog‘iston orqali [yuklarni] tashimiz. <...> Agar biz ularga iqtisodiy jihatdan qaram bo‘lib qolsak, ular uchun foydalidir. Ochig‘ini aytganda, ular bizning iqtisodiy rivojlanishimizga olib keladigan o‘z temir yo‘limiz bo‘lishini xohlamaydilar”, — dedi Mendekeyev.
Bo‘lajak liniya Xitoy va O‘zbekiston temir yo‘l tarmoqlarini Qirg‘iziston orqali, so‘ngra Turkmaniston, Eron va Turkiya orqali Yevropaga ulashi kerak. 454 km uzunlikdagi yo‘l Xitoy Qashg‘aridan Torugart, Norin va Jalolobod orqali O‘zbekiston chegarasigacha davom etadi.
Loyiha qiymati $1,34 mlrdga baholanmoqda. Hukumatlararo kelishuvlar shartlariga ko‘ra, qurilishni China National Machinery Import & Export Corporation (CNIMEC) amalga oshiradi.
Qirg‘iziston kelajakdagi yo‘nalish bo‘ylab tovarlar tranzitidan har yili $200 mlngacha daromad olishni kutmoqda. Biroq, Qozog‘iston orqali sezilarli darajada kattaroq yuk tashish bir xil natijalarni bermayapti, deydi infratuzilma bo‘yicha ekspert Qubat Rahimov.
Avvalroq yil yakunigacha temir yo‘l orqali yuk tashishning yangi qoidalari joriy etilishi haqida xabar berilgandi.

Китай отложил строительство железной дороги в Узбекистан через Кыргызстан на неопределённый срок, сообщило издание Silk Road Briefing.
Дорожная карта по реализации проекта была согласована в мае, а приступить к проведению ветки планировалось осенью. Однако начать работу помешали разногласия по ряду вопросов, в первую очередь — финансовому.
«Проект готов, однако Пекин, Бишкек и Ташкент ещё не договорились насчёт денег, точнее, долей финансирования», — сообщил генеральный секретарь Международного координационного совета по трансъевразийским перевозкам Геннадий Бессонов.
Кыргызстан и Узбекистан хотят стать транспортными хабами, но не располагают средствами для оплаты проекта. КНР может построить железнодорожную ветку самостоятельно, однако не считает этот проект приоритетным. «Всё опирается на деньги», — заключил Бессонов.
Глава НИИ сейсмоустойчивого строительства при Казахстанском институте стратегических исследований Райымкул Мендекеев заявил, что проект ветки Китай-Кыргызстан-Узбекистан не в интересах Москвы и Астаны. Он также считает, что проекту мешают политические причины.
«У нас [в Кыргызстане] нет железной дороги, мы возим [грузы] через Казахстан. <...> Для них выгодно, если мы останемся экономически зависимы от них. Говоря откровенно, они не хотят, чтобы у нас была своя железная дорога, которая принесёт нам экономическое развитие», — отметил Мендекеев.
Будущая ветка должна соединить железнодорожные сети Китая и Узбекистана через Кыргызстан, а затем через Туркменистан, Иран и Турцию выйти в Европу. Маршрут длиной 454 км проходит от китайского Кашгара через Торугарт, Нарын и Джалал-Абад до узбекистанской границы.
Стоимость проекта оценивается в $1,34 млрд. По условиям межправительственных соглашений, строительством займётся China National Machinery Import & Export Corporation (CNIMEC).
В Кыргызстане рассчитывают ежегодно получать до $200 млн дохода от транзита грузов по будущей ветке. Однако перевозки через Казахстан при значительно большем объёме не дают таких же результатов, отметил эксперт по инфраструктуре Кубат Рахимов.
Недавно министр транспорта Кыргызстана Тилек Текебаев заявил, что для железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан предлагались два варианта финансирования — кредитное или на основе ГЧП. Он обещал, что республика вынесет свои предложения на переговорах.