Charm-poyabzal va mo‘ynali mahsulotlar eksport qiluvchi korxonalarga imtiyozli kreditlar ajratiladi. Bu bo‘yicha prezidentning tegishli qarori qabul qilindi.
Shavkat Mirziyoyev 11-oktabrdagi qarori bilan 2023−2025-yillarda teri xomashyosini qayta ishlash asosida eksportga yo‘naltirilgan tayyor mahsulot ishlab chiqarish bo‘yicha investitsiya loyihalari dasturini bir oy muddatda tasdiqlash to‘g‘risida farmoyish berdi.
Kelgusi yillarda charm-poyabzal va mo‘yna sanoatini rivojlantirish dasturiga $340 mln yo‘naltiriladi.
Xususan, dasturni moliyalashtirish Fransiya taraqqiyot agentligi va Jahon banki ($100 mln), Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ($200 mln), shuningdek foydalanilmagan kreditlar ($40 mln) hisobidan amalga oshiriladi.
Toshkent viloyatining Ohangaron tumanidagi charm-poyabzal kichik sanoat zonasida markazlashtirilgan suv tozalash inshootini qurish uchun 10 yilgacha muddatga budjetdan 50 mlrd so‘m miqdorida kredit ajratiladi.
2025-yilgacha mayda shoxli hayvonlarning yarim tayyor charm mahsulotlarini bojxona orqali olib chiqishda yig‘im undirilmaydi.
Bundan tashqari, Eksportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan charm-poyabzal va mo‘yna mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga 12 oydagi eksport hajmidan kelib chiqib, quyidagi tartibda 2 yil muddatgacha imtiyozli kreditlar ajratiladi:
- eksport hajmi $1 mlndan $2 mlngacha bo‘lsa — $1 mlngacha;
- eksport hajmi $2 mlndan $4 mlngacha bo‘lsa — $2 mlngacha;
- eksport hajmi $4 mlndan ortiq bo‘lsa — $3 mlngacha.
Bunda, kreditlar yillik 4%dan oshmaydigan stavka bo‘yicha berilib, shundan 2% bankning marjasi bo‘ladi.
Shuningdek, xorijda savdo uylari va do‘konlarini tashkil etish uchun charm-poyabzal va mo‘yna sanoati korxonalari alohida qarorlarsiz yiliga $50 minggacha xorijga pul o‘tkazishlari mumkin bo‘ladi.

Предприятия-экспортеров кожевенно-обувной и меховой продукции обеспечат льготными кредитами. Соответствующее постановление президента опубликовано на Lex.ux.
Шавкат Мирзиеёв своим постановлением от 11 октября поручил утвердить в месячный срок программу инвестиционных проектов производства экспортоориентированной готовой продукции на основе переработки кожевенного сырья в 2023—2025 годах.
В ближайшие годы на программу развития кожевенно-обувной и меховой отраслей направят $340 млн.
В частности, финансирование программы обеспечат за счет займов Французского агентства развития и Всемирного банка ($100 млн), Европейского банка реконструкции и развития ($200 млн), а также неиспользованных кредитов ($40 млн).
На строительство централизованного водоочистного сооружения в кожевенно-обувной малой промышленной зоне в Ахангаранском районе Ташкентской области выделят ссуду из бюджета в размере 50 млрд сумов на срок до 10 лет.
До 1 января 2025 года не взыскивается сбор при вывозе кожевенного полуфабриката мелкого рогатого скота через таможню.
Кроме того, Фонд по поддержке экспорта выделит льготные кредиты производителям кожевенно-обувной и меховой продукции, исходя из их объема экспорта за последний год:
• до $1 млн — при объеме экспорта от $1 млн до $2 млн;
• до $2 млн — при объеме экспорта от $2 млн до $4 млн;
• до $3 млн — при объеме экспорта свыше $4 млн.
Займы будут предоставляться по ставке, не превышающей 4% годовых, из которых 2% составит маржа банка.
Также для создания торговых домов и магазинов за рубежом предприятия кожевенно-обувной и меховой отраслей смогут переводить за границу до $50 тыс. в год без принятия отдельных решений.