“ICTWeek Uzbekistan” haftaligining birinchi kunida “Startup Summit” loyihasi o‘tkaziladi. Bu haqda “IT Park” matbuot xizmati xabar berdi.
Tadbir tashrif buyuruvchilarni O‘zbekiston startap ekotizimi, mintaqadagi eng yaxshi startaplar, investorlar va innovatsion kompaniyalar bilan tanishtirishga qaratilgan.
Uning doirasida xorijlik ekspertlar chiqish qilishlari rejalashtirilgan. Tadbir 24-oktabr kuni soat 14:30da boshlanadi.
Loyihada “IT Park"ning startap ekotizimini rivojlantirish bo‘limi rahbari Jahongir Kagirov “Startup Base” platformasining ishga tushirilishi haqida so‘z yuritadi.
“O‘zbekiston startap-ekotizimini ochish: venchur kapitalini jalb qilish va global qamrovni kengaytirish” mavzusidagi panel muhokamasida quyidagi ekspertlar ishtirok etadi:
- Jorj Xeld — “Veon AdTech” kompaniyasi bosh direktori;
- Feliks Lammers — “Plug and Play Uzbekistan” bosh direktori;
- Jahongir Rajabov — “IT Park” bosh direktorining innovatsiyalar bo‘yicha o‘rinbosari;
- Aleksandr Lixtman — “ITCOMMS” asoschisi;
- Pedro Viyeira — “500 Global” kompaniyasi hamkori.
Shuningdek, “Sturgeon Capital” kompaniyasi hamkori va rahbari Robin Butlerning “O‘zbekistonda venchur ekotizimining 10 yillik imkoniyatlari” haqidagi ma’ruzasi tashkil etiladi. Tadbir dasturi bilan batafsil bu yerda tanishish mumkin.
Tadbirning yakuniy bosqichida xalqaro venchur fondlari va mahalliy startaplar o‘rtasidagi F2 °F uchrashuvlar o‘tkaziladi.
Undan ishtirok etishni xohlovchi startap jamoalar havola orqali ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin. Investorlar uchun ro‘yxatdan o‘tishga havola.
Avvalroq O‘zbekiston startaplar uchun muhitni qanday yaxshilashi mumkinligi haqida OTB tahlili e’lon qilingandi.

В рамках ICTWeek Uzbekistan 2023 в Ташкенте пройдёт саммит для стартапов (Startup Summit). Об этом сообщили в IT Park.
Мероприятие проводится для ознакомления гостей Узбекистана с местной стартап-системой, перспективными проектами и инновационными компаниями. На нём запланированы выступления ряда зарубежных экспертов.
На саммите будет официально запущена платформа Startup Base. Её презентует глава отдела IT Park Uzbekistan по развитию стартап-экосистемы Жахонгир Кагиров.
Другим важным пунктом программы станет панельная дискуссия на тему «Открытие стартап-экосистемы Узбекистана: привлечение венчурного капитала и расширение глобального охвата». В ней примут участие:
- Джордж Хелд — генеральный директор Veon AdTech
- Феликс Ламмерс — гендиректор Plug and Play Uzbekistan;
- Жахонгир Раджабов — замглавы IT Park по инновациям;
- Александр Лихтман — основатель ITCOMMS;
- Педро Виейра — Partner at 500 Global;
- Ассет Абдуалиев — сооснователь Silk Road Innovation Hub (модератор).
Также в ходе мероприятия планируется представить программы Swift Launch от венчурного фонда Sturgeon Capital и EBRD Star Venture от Европейского банка реконструкции и развития. Подробная программа мероприятия доступна по ссылке.
По окончании сессии будут проводиться F2F-встречи. На них представители стартапов и международных венчурных фондов смогут наладить контакты на будущее.
Саммит состоится 24 октября — в первый день ICTWeek Uzbekistan 2023 — в главном офисе «Узбектелекома». Мероприятие начнётся в 14:30.