Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi avgust oyida AI-80 benzinini xarid qilishning kunlik limitini 5 tonna miqdorida belgilagandi.
Biroq, 17-oktabr kelib, qo‘mita limitni ikki barobar, ya’ni 10 tonnaga oshirdi va buni import narxlarining ichki bozorga ta’sirini yumshatish bilan izohladi.
Qo‘mitaning ta’kidlashicha, birjada kunlik benzin yetkazib berish 14%ga — avgustdagi 2,8 ming tonnadan oktabrda 3,2 ming tonnagacha oshgan. Ammo Buxoro neftni qayta ishlash zavodi tomonidan oktabr oyida yetkazib berilgan benzin hajmini sentabr oyidagi oylik ko‘rsatkich bilan solishtirilsa, yetkazib berish deyarli chorakga — 71,48 dan 54,39 ming tonnaga qisqargani ma’lum bo‘ladi.
Avvalroq “Spot” bozor ishtirokchilarining AI-80 benzinini xarid qilish bo‘yicha kunlik limitni 10 tonnadan 4 tonnagacha kamaytirishni so‘ragan xatini e’lon qilgandi.
Unga ko‘ra, mamlakatda bir sutkada AI-80 benzinini ishlab chiqarish hajmi o‘rtacha 150 tonnani tashkil etadi, birja savdolarida 30dan 34tagacha xususiy yoqilg‘i quyish shoxobchalari ishtirok etadi. Kunlik limitning joriy etilishi natijasida birjadagi benzin xaridorlari soni ikki barobarga — 15tagacha yoqilg‘i quyish shoxobchasiga qisqardi.
Bozor ishtirokchilarining ta’kidlashicha, ayrim yoqilg‘i quyish shoxobchalarida benzin taqchilligi tufayli o‘z faoliyatini to‘xtatishga to‘g‘ri kelgan bo‘lsa, yoqilg‘i sotib olgan boshqalarida avtomobil haydovchilarining ko‘p kilometrlik navbatlari yuzaga kelgan.
“Spot” har kuni tovar birjasida savdo qiluvchi uch xil broker bilan suhbatlashdi. Ular yoqilg‘i quyish shoxobchalari vakillarining 10 tonnaga belgilangan benzin sotib olish chegarasi xaridorlar sonini sezilarli darajada cheklagani haqidagi so‘zlarini tasdiqladi.
Xususan, “Grand Broker Trade” brokerlik kompaniyasi vakili Malik Saxatqurbonovning aytishicha, alohida lotlar bo‘yicha talab taklifdan to‘rt, ba’zan esa besh baravar ko‘p. U mavjud benzin hajmini barcha ishtirokchilar o‘rtasida oqilona taqsimlashni taklif qiladi, aks holda bu shoshqaloqlikka olib keladi.
Saxatqurbonovning fikricha, yoqilg‘i sotib olish limitining ko‘tarilishi benzin bozoridagi vaziyatni yanada yomonlashtirgan. Savdodan so‘ng ishtirokchilar benzin olish bo‘yicha o‘z shartnomalarini birjada sotib ololmagan boshqa o‘yinchilarga qayta sotishlari mumkin.
Yana bir broker, “Power Broker” kompaniyasidan Maksim Fedosinning aytishicha, tovar-xom ashyo birjasi ham 10 tonna AI-80 benziniga 68,94 mln so‘m narx chegarasini belgilagan. Buni Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasining o‘zi ham bilvosita tasdiqlab, 2 mingta yoqilg‘i quyish shoxobchalarining 99%ida AI-80 benzini litri 6800 so‘mgacha bo‘lgan narxlarda sotilayotganini ta’kidladi.
Benzin narxiga qo‘yilgan cheklovlar natijasida savdo ishtirokchilari birjadagi narx chegarasiga mos keladigan bir xil narxni belgilashga majbur. O‘z navbatida, bu bozor tamoyilining buzilishiga olib keladi, qachonki tovar ular uchun ko‘proq to‘lashga tayyor bo‘lganlar tomonidan qabul qilinadi.
“Maksimal tushunish uchun imkon qadar tezroq ketma-ket ikkita sichqonchani bosing. Endi tasavvur qiling-a, mana shu ikki sichqonchani bosish orasida butun mamlakat bo‘ylab elektron ayirboshlash tizimiga benzin sotib olish uchun bir necha ming arizalar bir xil narxda topshiriladi, chunki narxni bir tiyinga ham oshirib bo‘lmaydi. Minglab murojaatlar orasida qaysi arizalar birinchi bo‘lib tushgani va bugungi kunda kimga umuman benzin ololmasligini qanday aniqlash mumkin?” — deb so‘raydi broker.
Fedosin joriy etilgan limitlar sharoitida birja savdolari lotereyaga o‘xshab ketayotganini, buning natijasida ayrim yoqilg‘i quyish shoxobchalari nazariy jihatdan bir hafta davomida benzin sotib olmasligi, boshqa yoqilg‘i quyish shoxobchalari esa har kuni sotib olishi mumkinligini ta’kidladi.
Bundan tashqari, uchinchi broker, “Lux Kontakt” kompaniyasidan Diyorbek Tohirjanov AI-80 benzinini tovar birjasida xarid qilish hajmi va narxiga cheklovlar mavjudligini tasdiqladi. U xaridorlar soni ikki baravar kamayganligi sababli o‘z mijozlari uchun yoqilg‘i sotib olishda muammolar borligini ma’lum qildi.
“Spot” tomonidan so‘rovda qatnashgan barcha brokerlar yoqilg‘i quyish shoxobchalari vakillarining benzin xarid qilishning kunlik limitini 10 tonnadan 4 tonnagacha kamaytirish taklifini qo‘llab-quvvatladi. Bundan tashqari, AI-80 rusumli benzinni har bir kishi uchun haftasiga 8 tonnadan sotib olish chegarasini ham belgilash zarurligini ta’kidladilar.
“Spot” energetika vazirligi va “O‘zbekneftgaz” matbuot xizmatidan benzin bozoridagi vaziyat yuzasidan izoh so‘radi. Ammo AI-80 benzini yetkazib berish taqchilligi va birjada belgilangan limitlar haqidagi savollarga javob olishning iloji bo‘lmadi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей в августе установил установил суточный лимит на покупку бензина АИ-80 в объеме 5 тонн. Однако уже 17 октября ведомство подняло лимит в два раза, до 10 тонн, обосновав это смягчением влияния импортных цен на внутренний рынок.
В комитете отметили, что ежедневное предложение бензина на бирже увеличилось на 14% — с 2,8 тыс. тонн в августе до 3,2 тыс. в октябре. Тем не менее, если сравнивать выставляемый объем бензина Бухарским НПЗ в октябре с месячным показателем за сентябрь, то выяснится, что предложение уменьшилось почти на четверть — с 71,48 до 54,39 тыс. тонн.
Ранее Spot приводил письмо участников рынка, в котором они просили снизить дневной лимит на покупку бензина АИ-80 с 10 до 4 тонн. Так, представители АЗС сообщили, что суточное производство бензина АИ-80 в Узбекистане составляет в среднем 150−170 тонн, а в биржевых торгах участвуют от 30 до 34 частных АЗС. В результате повышения лимита число покупателей бензина на бирже сократилось вдвое — до 15 заправочных станций.
Участники торгов отметили, что части АЗС пришлось приостановить деятельность из-за нехватки бензина, а у других, которые приобрели топливо, скопились многокилометровые очереди из автомобилистов.
Spot пообщался с тремя разными брокерами, которые ежедневно принимают участие в торгах на товарно-сырьевой бирже. Они подтвердили слова представителей заправок о том, что лимит на покупку бензина, установленный в объеме 10 тонн, существенно ограничил число покупателей.
В частности, Малик Сахаткурбанов из брокерской компании Grand Broker Trade сообщил, что по отдельным лотам спрос превышает предложение в четыре, а иногда в пять раз. Он предлагает более рационально распределять имеющийся объем бензина между всеми участниками торгов, иначе это приведет к ажиотажу.
Сахаткурбанов считает, что повышение лимита на покупку топлива лишь усугубило ситуацию на бензиновом рынке. После торгов есть вероятность перепродажи участниками своих договоров на получение бензина другим игрокам, которым не удалось приобрести его на бирже.
Другой брокер Максим Федосьин из Power Broker поделился, что на товарно-сырьевой бирже установлен также ценовой лимит в размере 68,94 млн сумов за 10 тонн бензина АИ-80. Это косвенно подтвердил и сам Комитет по развитию конкуренцию, указав, что на 99% из 2 тыс. автозаправок бензин АИ-80 продается по ценам до 6800 сумов за литр.
В результате ограничения цены на бензин участники торгов вынуждены выставлять одинаковую цену, соответствующую ценовому потолку на бирже. В свою очередь, это приводит к нарушению рыночного принципа, когда товар получает тот, кто готов заплатить за него больше.
«Для максимального понимания сделайте мышкой два клика подряд как можно быстрее. Теперь представьте себе, что между этими двумя кликами мышки в электронную систему биржи по всей стране подается несколько тысяч заявок на покупку бензина по одной и той же цене, ведь завышать цену нельзя ни на тийин. Как определить среди тысяч заявок, какие из заявок были первыми, а кому сегодня бензин не достанется вообще?», — задается вопросом брокер.
Федосьин подчеркнул, что в текущей ситуации введенных лимитов биржевые торги становятся похожими на лотерею, в результате которой некоторые заправки могут теоретически на протяжении недели не приобрести бензин, а другие АЗС покупать его каждый день.
Более того, третий брокер Диербек Тахирджанов из Lux Kontakt подтвердил наличие лимитов по объему и цене на приоберетение бензина АИ-80 на товарно-сырьевой бирже. К тому же, он сообщил о проблемах с покупкой топлива для своих клиентов в условиях двукратного сокращения числа покупателей.
Все опрошенные Spot брокеры поддержали предложение представителей АЗС по сокращению суточного лимита на покупка бензина с 10 до 4 тонн. Вдобавок, они подчеркнули, что необходимо также установить ограничение на покупку бензина АИ-80 в одни руки в объеме 8 тонн в неделю.
Spot обратился за комментарием по поводу ситуации на бензиновом рынке в пресс-службу Министерства энергетики и «Узбекнефтегаза». Однако ответы на вопросы, касающиеся нехватки предложения бензина АИ-80 и установленных на бирже лимитов, не получил.