Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov o‘zbek so‘mining yangi ramzini ishlab chiqish bo‘yicha tanlov e’lon qilinishi mumkinligini ma’lum qildi. Bu haqda matbuot anjumanida ma’lum qildi, deb xabar beradi “Spot” muxbiri.
Regulyator rahbarining ta’kidlashicha, o‘tgan yili tanlangan o‘zbek so‘mi ramzi jamoatchilik tomonidan tanqid qilinganidan keyin ekspertlar komissiyasi uni tasdiqlash jarayonini to‘xtatgan.
Shu munosabat bilan Markaziy bank mavjud ramzni takomillashtirish yoki yangisini ishlab chiqish variantini ko‘rib chiqmoqda.
“Biz hozir bu masalani qanday hal qilish, ushbu ramzni takomillashtirishni davom ettirish yoki ramz [so‘m] tanlash uchun yangi tanlov e’lon qilish haqida o‘ylayapmiz. Qaror qabul qilganimiz yo‘q”, — dedi Nurmuratov.
2022-yilning fevralida Markaziy bank tomonidan o‘zbek so‘mining ramzini yaratish bo‘yicha tanlov e’lon qilingandi. Grafik ishlar va konsepsiyalar 31-maygacha qabul qilingan.
Tanlov natijalariga ko‘ra, Sarvar Jumangeldiyev g‘olib bo‘lib, uning ishi hay’at a’zolari tomonidan so‘mning o‘ziga xos timsolini yorqin ifoda etgan eng kreativ ishlab chiqilgan grafik belgi deb topildi.
Biroq, ko‘pgina internet foydalanuvchilari ushbu belgi patentlangan savdo belgilari, xususan In-Core Systèmes plagiati bo‘lishi mumkinligini taʼkidlashdi.

Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов сообщил о возможности объявления конкурса на разработку нового символа узбекского сума. Об этом он заявил 26 октября в ходе пресс-конференции, передает корреспондент Spot.
Глава регулятора отметил, что после критики общественностью выбранного в прошлом году символа узбекского сума экспертная комиссия приостановила процесс его утверждения. В связи с этим, Центробанк рассматривает вариант по улучшению имеющегося символа или разработке нового.
«Мы сейчас думаем, как урегулировать этот вопрос, продолжать в дальнейшем совершенствовать тот символ или объявить новый конкурс по выбору символа [сума]. Мы сейчас думаем, пока не определились», — сказал Нурмуратов.
В феврале 2022 года ЦБ объявил конкурс по разработке символа узбекского сума для признания и повышения международного престижа нацвалюты. Spot подробно рассказывал, зачем национальной валюте нужен свой символ.
В июне того же года регулятор выбрал в качестве победителя работу Сарвара Жумагалдиева, которую сочли «наиболее креативным проектом, который ярко выражает уникальность знака национальной валюты». Однако опрошенные Spot эксперты подвергли критике победившую работу, отметив, что выбранный символ получился «немного безответственным и халатным».
В конце июля прошлого года Мамаризо Нурмуратов заявил, что символ сума будет дорабатываться, а процесс внедрения знака может занять несколько лет.